شناسایی اموال مکشوفه سرقتی در فضای اینترنتی/ پیگیری اموال مکشوفه با استفاده از تعیین مشخصه و بارگذاری تصویر

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا از راه اندازی “آیکونی” در سایت پلیس آگاهی ناجا در خصوص شناسایی اموال مکشوفه و سرقتی خبر داد و گفت : برای شهروندان در بستر اینترنت امکانی فراهم خواهد شد که بتوانند با استفاده از ” تعیین مشخصه و بارگذاری تصویر اموال ” روند کشف و استرداد اموال سرقتی را تسهیل کنند.

به گزارش سادس به نقل ازپایگاه خبری پلیس سرهنگ “رضا موذن”اظهار داشت: سارقان برای سرقت از منازل معمولا اشیا کم حجم، قابل حمل و باارزش ریالی بالا را مد نظر دارند که کمترین آثار را از خود به جای گذارند و در نهایت تبدیل اموال مسروقه به پول و نقدینگی سهل الوصول تر باشد.

وی افزود : در گذشته دفترچه ای توسط پلیس و با همکاری شهرداری ها در بین ساکنان بویژه شهر تهران توزیع می شد که امکان ثبت مشخصات کلیه اموال منزل، وجود داشت که در صورت سرقت، قابل پیگیری و رهگیری بود.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با اشاره به اینکه در حال حاضر دیگر این دفترچه ها توزیع نمی شود، خاطرنشان کرد: ثبت و نگهداری این شماره سریال ها در گذشته به مالباخته برای رسیدن به اموالی که توسط پلیس از سارقان کشف شده بود، کمک شایانی می کرد.

سرهنگ موذن با بیان اینکه پلیس ممکن است در شناسایی اموال مکشوفه که بخش عمده آن از بین رفتن برچسب مشخصات است دچار مشکل شود، افزود: پلیس مبارزه با سرقت آگاهی ناجا با توجه به فضای اینترنتی و مجازی که در دسترس همگان قرار دارد و با نگاه نرم افزاری در خصوص شناسایی اموال مالباختگان، دستورالعمل جدیدی را در دستور کار خود قرارداده است.

این مقام انتظامی تصریح کرد: با راه اندازی ” آیکونی ” در سایت پلیس آگاهی ناجا در خصوص “شناسایی اموال مکشوفه و سرقتی”، برای عموم در بستر اینترنت امکانی فراهم خواهد شد که بتوانند با استفاده از تعیین مشخصه و بارگذاری تصویر اموال، روند کشف و استرداد اموال سرقتی را تسهیل کنند.

وی گفت: کسانی که در روند شناسایی، اموال شان کشف شد برابر روش جاری و تعریف اداری، ضمن مراجعه حضوری و پس از سیر مراحل انتظامی و قضائی ، موفق به دریافت آن می شوند.

سرهنگ موذن خاطرنشان کرد: بیش از ۸۵ درصد از بستر این کار و موافقت های اولیه انجام شده است و در مسیر نهایی شدن و اجرایی است.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا اضافه کرد: امیدواریم شهروندان از طریق این سیستم در شبکه اینترنت بتوانند بخشی از اموالی که در اختیار پلیس قرار دارد را رویت و با طی این روند استرداد اموال مکشوفه ای که به دلیل عدم شناسایی، مسترد نشده، جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: راه اندازی این فضا به پلیس در شناسایی اموال مالباختگانی که گاها به دلیل مشکلات کاری، کهولت سن، بعد مسافت، عدم توانایی در شناسایی اموال شان و …امکان حضور در مراکز انتظامی را نیز ندارند، کمک شایانی خواهد کرد.

این مقام انتظامی در ادامه با بیان اینکه اغلب تلفن های همراه جدید توانمندی ذخیره اطلاعات در هر زمینه ای را دارند، مطرح کرد : شهروندان می توانند مشخصات اموال شخصی خود را که دارای شماره سریال و برچسب هستند را در بانک و فایلی در تلفن شخصی خود ذخیره کنند.، که بهتر است با کد گذاری فایل مربوطه در گوشی امکان دسترسی دیگران را در زمان احتمالی سرقت و یا مفقودی سلب نمایند.

وی گفت: این افراد با ثبت این اطلاعات می توانند در آینده چنانچه اموال شان مورد سرقت واقع شد، در سریع ترین زمان و شکل ممکن نسبت به شناسایی دقیق و استرداد اموال اقدام کنند. #

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *