نسخه درمان و حل آسیب های اجتماعی تکیه بر ظرفیت های مردمی است/موفقیت ناجا امنیت و توسعه کشور را به دنبال دارد

وزیر کشور نسخه درمان و حل آسیب های اجتماعی را تکیه بر ظرفیت های مردمی دانست و گفت:موفقیت ناجا امنیت، توسعه، رشد و تعالی برای کشور به دنبال دارد و این موفقیت خار و رعبی به چشم و دل دشمن و قوت قلبی برای دوستداران و دلسوزان نظام است.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس، دکتر “رحمانی فضلی” در همایش هم اندیشی و پاسداشت از برترین های “مکنا” ۹۴ و خیرین امنیت ساز با تسلیت ایام شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفایش اظهار کرد: امیدوارم خداوند به همه توفیق درک و معرفت و عمل در راه ائمه اطهار را بدهد.

وی با گرامی داشت هفته ناجا افزود: هفته ناجا با برنامه های بسیار خوب برگزار شد و پرکار نیز بود.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به واقعه کربلا عنوان کرد: از ابعاد مختلفی می توانیم به موضوع کربلا و حادثه عاشورا نگاه کنیم، از هر طرف به این موضوع بنگریم می توانیم از چشمه های جوشان ، معرفت، شعور، شور ، شوق و خورشید تابان فداکاری ، ایثار و مردانگی بهره ببریم.

وی خاطر نشان کرد: عاشورا مختص یک زمان و مکان نیست و باید تا همیشه از چشمه جوشان آن سیراب شویم و درس بگیریم و خودمان را مهیا کنیم تا بتوانیم رسالت این حادثه را به خوبی بفهمیم و انجام دهیم.

دکتر رحمانی فضلی بیان کرد: از نظر معرفتی سراسر عاشورا درس معرفت، ایستادگی و اعتقاد است. عاشورا درس ایمان است و اعتقاد و صحنه آزمون کسانی که ایمان و اعتقاد دارند و بر ایمان خود استوارند.

این مقام مسئول اضافه کرد: از منظر تاریخی از بدو اسلام تاکنون، حادثه عاشورا قله رفیع تاریخ است و ما می توانیم درس های زیادی از این حادثه بگیریم. جریانی که امتدادش انقلاب اسلامی ، ارزش های انقلاب و ولایت پذیری است.

وزیر کشور مطرح کرد: از منظر اخلاق، عاشورا درس آموز است ، درس فداکاری، ایثار ، عشق و … مهم ترین درس های عاشورا است. اینکه چگونه می توان در راه دوست جان فدا کرد و همه هستی را در طبق اخلاص گذاشت و تقدیم یار کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: عاشورا صحنه عشق و وفاداری و چشمه جوشانی است که تاریخ و انسان را معطوف خود می کند .

وی مطرح کرد: اگر از منظر عبرت آموزی به حادثه عاشورا بنگریم درس های بزرگی از عبرت دارد اینکه عده ای جبهه حق را برگزیده اند و استوار بر عقیده خویش ایستادند و رستگار ماندند.

دکتر رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: سرلوحه درس آموزی از عاشورا ، اعتقادات دینی ، ایمان قلبی و تبعیت از امام مسلمین است و امروز ولی فقیه پرچمدار قیام آقا ابا عبدالله الحسین (ع) است. میزان ، فصل و ذکر “ولی فقیه” است و باید به این میزان ، ذکر و فصل ایمان داشته باشیم.

وزیر کشور ادامه داد: اگر می خواهیم راه را به درستی برویم باید عشق و وفاداری به ولی فقیه و پیمان با مقام معظم رهبری را سرلوحه قرار دهیم.

دکتر رحمانی فضلی خطاب به کارکنان ناجا مطرح کرد: اینکه شما در مجموعه ای خدمت می کنید که مستقیما زیر نظر ولی فقیه است نعمت بزرگی می باشد که همه مسلمین به عدالت ، شجاعت، ایمان، دلسوزی ، راستی و درستی ولی فقیه گواهی می دهند.

وزیر کشور اشاره کرد: شوق بزرگی است که در کنار چنین معشوقی با انگیزه کار کنیم. امر و دستورات ولی فقیه در جهت تقویت دین خدا و خیر و صلاح ملت و مسلمین است و باید گوش به فرمان مقام معظم رهبری باشیم.

وزیر کشور در ادامه اظهار کرد: امنیت مقوله مهم و بسترساز توسعه است و باید در راستای ایجاد و تقویت امنیت پایدار تلاش کنیم.

وی تأکید کرد: ایمان ، اعتقاد قلبی و تکیه بر ظرفیت مردمی از مهم ترین مولفه های امنیت پایدار هستند.

دکتر رحمانی فضلی ادامه داد: مردم ولی نعمت ما هستند و نسبت به ما مسئولان حق دارند، وظیفه داریم که ماموریت خود را به خوبی انجام دهیم.

وی افزود: در هر مقطعی از زمان و شرایط که مردم انقلاب و کشور را یاری و پشتیبانی کردند موفق بوده ایم و هر جا که مردم به ما ایمان و اعتقاد داشتند به دستاوردهای مطلوبی رسیدیم.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: عامل اصلی پیروزی انقلاب اسلامی ایران حضور و در صحنه بودن مردم بود. امام راحل به مردم اعتماد وایمان داشتند و مردم را سرمایه می دانستند. در تمام ادبیات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران واژه مردم با ادب و احترام توأمان بود و این ایمان، کاری با دل مردم کرد که به انفجار عظیم نور و انقلاب منتج شد.

این مقام مسئول مطرح کرد: براساس تحلیل ها و برآوردهای استراتژیک و کلاسیک پیروزی انقلاب اسلامی ممکن نبود اما در این میان دست غیب الهی بود که کمک کننده شد.

وی اضافه کرد: در مسیر انقلاب اسلامی حوادث بسیاری رخ داد و در تمام حوادث مردم یاران انقلاب بودند . بدون حضور و پشتیبانی مردم دفاع از کشور در دوران دفاع مقدس امکان پذیر نبود.

وی با طرح این سوال که آیا در دوران دفاع مقدس ما امکانات و منابع جنگی بالایی داشتیم ، افزود: تمام دنیا در مقابل ما صف آرایی کردند اما ایمان و پشتوانه مردمی به پیروزی منتج شد.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری نیز در همه حوزه ها مسئولان را به مردم و حمایت مردمی توصیه می کنند. بخش اول “اقتصاد مقاومتی”؛ ” مردمی کردن اقتصاد” است. اگر این موضوع را باور داشته باشیم و نظریه ها را متمرکز بر مردم و سرمایه مردمی کنیم، اقتصاد مقاومتی تبیین و تحقق می یابد.

دکتر رحمانی فضلی تأکید کرد: طبیب انقلاب در بیماری اقتصاد نسخه شفابخش اقتصاد مقاومتی است و اگر این راهکار را عملی نکنیم با هر تهدید ، تحریم و … در بدنه اقتصاد، تکانه های عظیمی ایجاد می شود.

وی با اشاره به دیدار مسئولان ارشد کشوری و لشکری با مقام معظم رهبری در خصوص آسیب های اجتماعی بیان کرد: در این دیدار معظم له با تحلیل کاملی از آسیب های اجتماعی نسخه حل آسیب های اجتماعی را تکیه بر ظرفیت های مردمی عنوان کردند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تمام دنیا تکیه بر ظرفیت و توانمندی مردم اصل است ، گفت: به این مهم اعتقاد قلبی و دینی داریم اما در عمل نتوانسته ایم ساز و کار آن را به درستی ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: حل آسیب های اجتماعی از طریق اجتماعی شدن و مشارکت مردمی امکان پذیر است و اگر نتوانیم پیشگیری را اولویت قرار دهیم، موفق نخواهیم بود .

دکتر رحمانی فضلی با اشاره به فعالیت مراکز درمان معتادان ادامه داد: معتادان در این مراکز درمان می شوند اما بیش از ۸۵ درصد دوباره به چرخه اعتیاد باز می گردند بنابراین بهترین درمان اعتیاد ” پیشگیری ” و ” معتاد نشدن” است و این یعنی اصل پیشگیری یک اصل اولویت دار و مهم است .

وزیر کشور با بیان اینکه نیروی انتظامی در تأمین و توسعه امنیت نقش و سهم بسزایی دارد ، عنوان کرد: تأکید صریح مقام معظم رهبری است که مردم را به کمک و پشتیبانی ناجا بیاوریم و سازوکاری تعبیه و تبیین کنیم که مردم در برنامه های ناجا مشارکت جدی داشته باشند.

این مقام مسئول تأکید کرد: باید با ارائه راهکار و تعریف سازوکار عملیاتی و اجرایی ، امکان همکاری بیشتر شهروندان با نیروی انتظامی فراهم شود.

وی با بیان اینکه به مردم نباید به عنوان صندوق پس انداز و یا مشارکت صرفا در امور مالی نگاه کرد، مطرح کرد: امنیت مطلوب امروز به دلیل حمایت مردم از انقلاب و کشور است . در مناطق مرزی به ویژه غرب و شرق با حوادث و موضوعات امنیتی درگیر هستیم، معاندان، ضدانقلاب، دشمنان این مرز و بوم، سرمایه و سیاست، تجهیزات و تجربه و همه امکانات خود را به کار گرفتند تا در داخل کشور فضای ناامنی ایجاد کنند و خود معترف به این موضوع هستند و ما نیز براساس اسناد ، مدارک و مستندات می گوییم.

عالی ترین مقام وزارت کشور خاطر نشان کرد: امنیت را مدیون لطف الهی، تدابیر مقام معظم رهبری ، انسجام نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی و همچنین حضور مردم در صحنه و در کنار نیروهایی چون ناجا ، سپاه، بسیج و … هستیم.

دکتر رحمانی فضلی مطرح کرد: امنیت در جمهوری اسلامی ایران “امنیت پایدار” است و باید تجربه نوین سازمان دهی مردم در “امنیت سازی” را با موفقیت آزمون کنیم. در این راستا دستورالعمل هایی تدوین و تهیه شده است.

وی خطاب به فرماندهان و کارکنان ناجا خاطر نشان کرد: شما چون همیشه خالصانه و صادقانه با مردم در ارتباط خواهید بود و این سرمایه اجتماعی یعنی مشارکت مردمی را تقویت خواهید کرد.

وزیرکشور تأکید کرد: موفقیت ناجا امنیت، توسعه ، رشد، تعالی برای کشور و خار چشم و رعب برای دشمنان و قوت قلب برای دوستان و دلسوزان نظام و کشور است و همه باید تلاش کنیم اقتدار ناجا ارتقاء یابد.

گفتنی است، در این مراسم معاون طرح ، برنامه و بودجه ناجا سردار “قصری” گزارش اجمالی از روند اجرایی شدن طرح “مکنا” ارائه کرد و همچنین با حضور وزیر کشور دکتر “رحمانی فضلی” و فرمانده ناجا سردار ” حسین اشتری” از برترین های مکنا و خیرین امنیت ساز تقدیر شد.

معرفی برترین های مکنا و خیرین امنیت ساز

سردار” حسین ساجدی نیا” فرمانده انتظامی تهران بزرگ، سردار ” عزیزاله ملکی” فرمانده انتظامی استان هرمزگان، سردار ” نورعلی یاری” فرمانده انتظامی استان ایلام و سردار ” کیومرث شیخی” فرمانده مرزبانی استان کردستان، از برترین های “مکنا” معرفی شدند.

همچنین سرهنگ “عبدالعلی روان بخش” فرمانده انتظامی شهرستان کرمان، سرهنگ “اسماعیل مشایخ” فرمانده انتظامی شهرستان بندرعباس، سرهنگ “روح اله موسوی” فرمانده انتظامی شهر کرد، سرهنگ “عارف سپهری” فرمانده هنگ مرزی مریوان، سرهنگ “شیرزاد حاجی زاده” فرمانده هنگ مرزی پلدشت و سرهنگ محمد عبدالعلی پور” فرمانده هنگ مرزی ماکو نیز به عنوان برترین های این طرح معرفی شدند.

یادآور می شود در رده کلانتری ها سرهنگ “مختار نصیری” فرمانده کلانتری ۱۱ شیراز، سرهنگ ” حمزه علی نادری” فرمانده کلانتری ۱۶۴ قائم تهران، سرگرد “هدایت اله امری” فرمانده کلانتری بوشهر ، سرگرد ” سید جعفر جوانمردی” فرمانده کلانتری ۱۱ لاهیجان، سروان ” روح اله رضی” فرمانده کلانتری ۲۱ بندر لنگه، ستوانیکم ” جعفر فرجی الهی ” فرمانده مرکزی مهران ، سروان ” روح اله رمضانی ” فرمانده پاسگاه مرزی ساحلی بهارستان انزلی، ستوان دوم ” جواد لطفی” فرمانده پاسگاه مرزی ساحلی پلدشت و سرگرد “اکبر ناصحی” معاون وظیفه عمومی زنجان نیز با کسب عنوان برتری، تقدیر شدند.

گفتنی است، سرهنگ ” امیرحسین هشترودی” و آقایان ” محمدحسین آدینه، محمدرضا علمداری و آرام کرکیان” و همچنین سرکار خانم ” خانم جان منصوری” به عنوان خیرین امنیت ساز، معرفی شدند. #

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *