مهمترین علت موفقیت مجرمان سایبری ناآگاهی کاربران مجازی است

کاربران درشبکه های اجتماعی اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی خود کرده که مجرمان سایبری با استفاده از همین اطلاعات اقدام به کلاهبرداری می کنند.

مهمترین علت موفقیت مجرمان سایبری کمبود آگاهی کاربران و رعایت نکردن مسائل امنیتی توسط کابران است.

به گزارش سادس سرگرد  حمید کیانی  در تشریح این خبر اظهار داشت: پرونده های متفاوتی در این خصوص در پلیس فتا تشکیل شده است که به نوعی خود کاربران مقصر اصلی هستند و در پی منتشر کردن اطلاعات شخصی در دام مجرمان سایبری افتاده اند.

وی، جمع آوری اطلاعات کاربران از طریق شبکه های اجتماعی و فضای سایبر را یکی از شیوه های مجرمان سایبری دانست و افزود: این مجرمان با جمع آوری این اطلاعات اهداف مجرمانه خود را پیش می برند؛ به عنوان مثال این افراد با ورود به یک کانال دانش آموزی در شبکه های اجتماعی و دیدن کارنامه برخی از اعضای گروه که برای دیگر اعضای گروه به اشتراک گذاشته بودند، از این کاربران کلاهبرداری کردند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا در تشریح این شگرد مجرمانه گفت: این افراد با تماس با کاربران و گذاشتن پیغام برای آنها در شبکه های اجتماعی از کاربران دعوت کردند می توانند در آزمون های علمی خاص شرکت کنند و فقط برای شرکت باید ثبت نام کنند و مبلغی را به عنوان شهریه پرداخت کنند و بعد از جمع آوری شهریه دیگر پاسخگوی کاربران نبودند.

وی همچنین از دیگر شیوه های کلاهبرداری مجرمان که با توجه به اطلاعات جمع آوری شده از شبکه های اجتماعی و فضای سایبر صورت گرفته است، بیان کرد: در شیوه دیگری،  فرد با سوء استفاده از نام و عکس قربانی اقدام به ساخت اکانت های مختلف با نام قربانی نموده و به دنبال کلاهبرداری  است.

این مقام انتظامی افزود: برخی از مجرمان سودجو  پا را فراتر نهاده و با استفاده از تصاویر به دست آمده از قربانیان و احتمالاً دستکاری کردن آنها اقدام به تهدید و اخاذی از قربانی می کنند. متاسفانه قربانیان این حادثه، اقدام به همکاری با مجرمان کرده و مبالغی را بابت حق السکوت به آنها پرداخت می نمایند. هرچند در انتهای کار، فرد مجرم این تصاویر را در فضای مجازی منتشر کرده و با آبروی قربانی بازی می کند.

وی در توصیه به هموطنان عزیز تاکید کرد: هموطنان عزیز از انتشار مطالب و تصاویری که هیچ ضرورتی برای انتشار آنها وجود ندارد و یا اطلاعاتی که امکان سوءاستفاده از آنان وجود دارد خودداری کنند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در توصیه به کاربران خاطرنشان کرد: در صورت وقوع چنین اتفاقاتی، در اولین اقدام و همکاری با پلیس، همکاران بنده را مطلع کرده و در شناسایی مجرم ما را یاری کنید.

سرگرد کیانی در پایان گفت: پلیس فتا از کلیه کاربران می خواهد در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

مهمترین علت موفقیت مجرمان سایبری ناآگاهی کاربران مجازی است

 سرپرست پلیس فتا استان کرمانشاه گفت: مهمترین علت موفقیت مجرمان سایبری کمبود آگاهی کاربران و رعایت نکردن مسائل امنیتی توسط کابران است.

سرهنگ کرم انگزی در خصوص اقدامات پلیس فتا و ضرورت شکل گیری این نهاد در مجموعه ناجا اظهار داشت: پلیس فتا ناجا در سال ۸۹ به عنوان یکی از مراجع رسمی با هدف مبارزه با جرائم رایانه‌ای و اینترنتی تشکیل شد.

وی توسعه روز افزون فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در کشور، افزایش کاربران و استفاده کنندگان از اینترنت و سایر فناوری‌های ارتباطی و ارتباطات ماهواره‌ای را از جمله دلایلی ذکر کرد که ایجاد و توسعه سازوکاری برای برقراری امنیت در فضای مجازی را الزام آور می‌کند.

سرپرست پلیس فتا استان کرمانشاه بر لزوم فعالیت پلیس تخصصی در مجموعه نیروی انتظامی و به منظور ایجاد امنیت و مقابله با جرائم رایانه‌ای تاکید کرد.

وی گفت: رشد قارچ گونه جرائم در فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور یا فتا همچون جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطلاعات و داده‌ها، هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای و اینترنتی، تجاوز به حریم خصوصی افراد و گروه‌ها، جرائم اخلاقی و سازمان یافته اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی لزوم ایجاد پلیس فتا را الزام آور نموده است.

این مسئول همچنین در خصوص اقدامات پلیس فتا برای حمایت از کابران و ایجاد امنیت در فضای مجازی گفت: پلیس فتا استان از طریق اطلاع رسانی در صدا و سیما و سایت های خبری و… و برگزاری کلاس آموزشی برای ادارات سازمان ها و دانشگاه‌ها سعی در ارتقا آگاهی افراد نموده است.

سرهنگ انگزی ناآگاهی کاربران را علت بروز مشکلات سایبری دانست و گفت: شهروندان در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل به سایت  police.ir و یا از طریق شماره ۲۱۸۲۳۹۷  تماس حاصل نمایند.

برگزاری ۲  مانور مبارزه با داروهای قاچاق در فضای مجازی

وی مهمترین علت موفقیت مجرمان سایبری را کمبود آگاهی کاربران و رعایت نکردن مسائل امنیتی توسط کابران دانست و گفت: سال گذشته۱۶۴۴ بازدید از کافی نت‌های سطح استان داشتیم،۳۳۳ مورد بانک اطلاعاتی برای کافینت‌ها تشکیل شد همچنین ۱۹۳۲ آموزش و تعهد نی برای کافینت داران صدرت گرفت.

سرپرست پلیس فتا استان کرمانشاه با اشاره به وجود ۲۷۸ کافی نت در  استان گفت: در شهرستان کرمانشاه تعداد  ۱۸۷ کافی نت و در کل شهرستان‌ها نیز ۹۶ مورد داریم.

سرهنگ انگزی بیان کرد: به منظور مصون ماندن ادارات از حملات سایبری و جلوگیری از هک شدن شرکت‌ها و مراکز دولتی پیشنهاد می شود که نرم افزار دیواره آتش را نصب کند و اگر مشکلی پیش آمد با پلیس فتا تماس بگیرند.

وی برداشت اینترنتی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانه ، سرقت و کلاهبرداری، جرائم علیه عفت و اخلاق، نشر اکاذیب، استفاده غیرمجاز از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی، تولید و آموزش بدافزارها را از جمله موضعات مورد پیگیری پلیس فتا نام برد.

سرهنگ انگزی ادامه داد: شهروندان به محض مواجه شدن با مشکلی در فضای مجازی در اسرع وقت  با پلیس فتا تماس بگیرند یا  خواسته خود را به نظر دادستانی رسانده تا مورد به انتظامی ارجاع داده شود و مورد بررسی قرار گیرد.

وی در خصوص مقابله با تبلیغ داروهای قاچاق در فضای مجازی گفت: سال گذشته ۲ مانور در بحث مبارزه با داروهای قاچاق در فضای مجازی داشتیم که مجرمان نیز شناسایی و کشفیات قابل توجهی نیز داشتیم.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *