به قصد میانجیگری او را کشتم

 پسر نوجوانی که به جرم قتل در آستانه اعدام قرار داشت، با نظریه کمیسیون پزشکی قانونی از مرگ رهایی یافت.

به گزارش سادس به نقل ازجام نیوز”، قضات دیوان عالی کشور به استناد ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی حکم قصاص این نوجوان را نقض کرده بودند.

راز گشایی از این جنایت هولناک، همزمان با اعلام خبر مرگ مرد جوانی به‌نام «علی» روی تخت بیمارستان در دستور کار تیم جنایی شهرستان رباط‌کریم قرار گرفت. کارآگاهان در تحقیقات پی‌بردند علی با ضربات مرگبار پسر ۱۷ ساله‌ای به‌نام حمید از پا درآمده است.متهم پس از دستگیری در بازجویی‌ها گفت: روز حادثه با دوستانم در خیابان بودیم که ناگهان متوجه درگیری بین چند جوان شدم.

همان موقع به قصد میانجیگری وارد معرکه شدم اما نمی‌دانم چه شد که یکباره چاقویی که همراهم بود را در آوردم و چند ضربه به علی زدم. این در حالی بود که به هیچ‌عنوان طرفین دعوا را نمی‌شناختم و نمی‌دانستم چکار می‌کنم وقتی هم به‌خودم آمدم تازه فهمیدم که چه کرده‌ام!حالا هم بشدت پشیمانم و تقاضای عفو و بخشش دارم.

پس از پایان محاکمه پسر نوجوان از سوی قضات شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران با توجه به اقرار صریح خود به قتل و با توجه به درخواست اولیای دم، به قصاص نفس- اعدام- محکوم شد.

اما در حالی که قصاص نفس وی در مرحله تأیید نهایی بود، همزمان وکیل مدافعش در اجرای ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی درخواست تجویز اعاده دادرسی کرد.قضات دیوانعالی کشور نیز پس از بررسی پرونده حکم قصاص را نقض و پرونده را برای بررسی مقررات مربوط به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستادند.

قضات عالی رتبه‌این شعبه نیز پسر جوان را برای بررسی رشد عقلانی به‌کمیسیون سه نفره پزشکی قانونی معرفی کردند.کمیسیون پزشکی اعلام کرد، با توجه به مصاحبه روانپزشکی فعلی و محتویات پرونده قضایی، حمید در زمان ارتکاب جرم از رشد عقلانی مناسب برای درک ماهیت جرم و عواقب ناشی از رفتار فیزیکی خود برخوردار نبوده‌است.

بنابراین گزارش، قضات عالی رتبه شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران با توجه به نظریه کمیسیون پزشکی قانونی حکم قصاص متهم به قتل را نقض و او را به تحمل ۱۰ سال زندان با احتساب ایام بازداشتی و پرداخت دیه کامل محکوم کردند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *