چطور اضطراب محیط ‌کار را ضربه‌فنی‌کنیم؟

گروه ناجا- اضطرابی که ما همراه خود به محل کار می‌بریم و حتی اضطرابی که در محل کار منتظر ما است، طغیان می‌کند، سطح بهره‌وری را کاهش داده و ازلحاظ فیزیکی و روانی صدماتی به ‌همراه دارد

اضطراب محل کار یکی از مشکلاتی است که اغلب کارمندان در محیط کارشان به آن دچار هستند، کنار‌ آمدن با مشکلات شغلی گاهی اوقات بیش‌ از حد سخت به ‌نظر می‌رسد‌. اضطرابی که ما همراه خود به محل کار می‌بریم و حتی اضطرابی که در محل کار منتظر ما است، طغیان می‌کند، سطح بهره‌وری را کاهش داده و ازلحاظ فیزیکی و روانی صدماتی به‌همراه دارد. در این میان پیدا کردن راهکارهایی برای مقابله با این میزان از اضطراب بسیار حائز اهمیت است و البته باید گفت که خوشبختانه راه‌های زیادی برای کاهش اضطرابی که در محیط کار منجر به کاهش بهره‌وری می‌شود، وجود دارد.

با خودتان مهربان باشید

هر‌چه احساس بهتری داشته باشیم، نسبت به اضطراب و نتایج مخرب آن مقاوم‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهیم شد‌. لازم نیست که تغییرات عمده‌ای در زندگی‌تان به‌‌وجود آورید؛ حتی موارد ریز و کوچک نیز می‌تواند در بهبود شرایط روحی شما بالقوه تأثیرگذار باشد‌. این را بدانید که با انتخاب نکات مثبت زندگی تغییر قابل‌توجهی در محیط کاری و محیط خانه پدید خواهد آمد.

ورزش کنید

ورزش‌های ایروبیک یک روش ضد‌ اضطراب است و منجر به افزایش انرژی، افزایش هوشیاری و تنش‌زدایی از فکر و جسم می‌شود. حتی می‌توانید برای آرامش خاطر بیشتر هر روز به‌‌مدت چند دقیقه به صدای آب گوش دهید.

مواظب وعده‌های غذایی‌تان باشید

حجم غذایی کم با افزایش وعده‌های غذایی درطول روز می‌تواند سطح قند خون بدن‌تان را در حد مطلوبی نگاه دارد‌. قند خون پایین باعث تحریک‌پذیری و اضطراب می‌شود و ازطرف دیگر پرخوری بیش‌ از حد شما را سست و بی‌حال می‌کند‌.

سیگار را کنار بگذارید

استعمال دخانیات به‌خصوص زمانی‌که اضطراب دارید، اگرچه ممکن است احساس آرامش را به فرد تلقین کند، اما نیکوتین موجود در سیگار یک ماده مخدر محرک است که خود مولد سطح بالایی از اضطراب محسوب می‌شود.

خوب بخوابید

بی‌خوابی شما را مستعد اضطراب بیشتر‌ می‌کند‌. پس نباید فواید داشتن خوابی آرام و کافی را در حفظ تعادل روحی و روانی انکار کرد.

برنامه‌ریزی متعادلی داشته باشید

برنامه‌، مسئولیت‌ها و وظایف روزانه‌ را تحلیل و بررسی کنید‌. کار مداوم و نداشتن تفریح، صبر شما را در یک آن لبریز خواهد کرد. بین کار و زندگی خانوادگی‌، فعالیت‌های اجتماعی و فردی خود تعادل برقرار کنید‌.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *