واکنش حماس به اظهارات لیبرمن درباره غزه

به گزارش سادس:

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی درباره احداث فرودگاه و بندر در غزه واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق به نقل از رسانه های خبری فلسطین، «حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس در واکنش به اظهارات «آویگدور لیبرمن» درباره کمک مشروط وی برای احداث فرودگاه و بندر در غزه گفت: محاصره تحمیلی رژیم اشغالگر بر نوار غزه به موجب حقوق بشر یک جنایت است و بایستی پایان یابد.

وی افزود: رژیم صهیونیستی بر اساس قانون موظف است که تمامی مایحتاج ملت تحت اشغال را تامین نماید و این حق طبیعی ملت ماست که کانال های ارتباطی با جهان خارج اعم از بندر و فرودگاه داشته باشد و از آزادی تردد و نقل و انتقال برخوردار شود و این ابتدایی ترین حق ماست.

وی همچنین تاکید کرد: این حقوق ملت فلسطین نباید دستمایه باج خواهی و مواضع سیاسی قرار گیرد زیرا این حق ملت تحت اشغال فلسطین است و مقاومت نیز از ابزارهای قدرت از جمله ابزارهای نظامی برای دفاع از حق ملت در برابر تجاوزات مکرر اسرائیل برخوردار است.

لیبرمن در مصاحبه با روزنامه فلسطینی «القدس» گفته بود چنانچه حماس حفاری تونل ها و شلیک موشک ها را متوقف کند، اسرائیل به ساخت بندر دریایی در غزه، ایجاد فرودگاه و منطقه صنعتی در این منطقه کمک خواهد کرد.

ابراز امیدواری حماس برای بازگشایی منظم گذرگاه رفح

سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس از اقدام مسئولان مصر در بازگشایی در طول هفته گذشته و اعلام ارائه تسهیلات دیگر در این گذرگاه قدردانی کرد.

وی در اظهاراتی مطبوعاتی گفت: امیدواریم که بازگشایی گذرگاه رفح آغازی برای بازگشت این گذرگاه به فعالیت طبیعی و بازگشت مصر به ایفای نقش رهبری خود در حمایت از حقوق فلسطینیان و تقویت پایداری ملت فلسطین باشد.

یورش مجدد صهیونیست ها به مسجد الاقصی

گروهک های تندرو یهودی صبح امروز دوشنبه بار دیگر اقدام به تعرض به مسجد الاقصی کردند.
شهرک نشینان تندرو یهودی صبح امروز دوشنبه در چندین دسته جداگانه تحت حمایت شدید نیروهای ویژه و پلیس رژیم صهیونیستی اقدام به هتک حرمت مسجد الاقصی کردند.

در همین حال، نمازگزاران و طلاب علوم دینی نیز در اعتراض به تعرض صهیونیست ها به مسجد الاقصی فریاد الله اکبر سردادند.

از سوی دیگر رژیم صهیونیستی امروز نیز از ورود تعداد زیادی از بانوان فلسطینی به مسجد الاقصی ممانعت به عمل آورده و در نهایت آن ها مقابل دروازه های مسجد الاقصی تجمع کرده و اقدام به تلاوت قرآن کردند.

شهرک نشینان تندرو یهودی هر روزه تحت حمایت شدید امنیتی اقدام به هتک حرمت مسجد الاقصی می کنند و اخیرا نیز به بهانه اعیاد یهودی تعرض به این مسجد  مبارک را شدت بخشیده و هر روزه صدها شهرک نشین وارد آن می شوند.

بازداشت گسترده فلسطینیان در کرانه باختری و قدس

نیروهای پلیس رژیم اشغالگر شب گذشته و بامداد امروز ۱۹ فلسطینی از ساکنان محله های سلوان، جبل المکبر، العیساویه و اردوگاه شعفاط در شرق شهر قدس اشغالی را به بهانه مشارکت در حوادث خشونت بار در جریان اعیاد یهودیان، بازداشت کردند.

پلیس رژیم صهیونیستی مدعی است که این افراد به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف به سمت صهیونیست ها و آتش زدن سطل زباله ها و بستن راه ها در ایام اعیاد یهودیان متهم هستند.

پلیس رژیم اشغالگر تصمیم دارد این بازداشت شدگان از جمله ۵ نفر از آنها را که کم سن و سال هستند به دادگاه برای تمدید مدت بازداشت آنها تحویل دهد.

از سوی دیگر نیروهای اشغالگر بامداد امروز دوشنبه به چند شهرک در استان نابلس از جمله بیت فوریک، کفر قلیل و تلفیت یورش برده و دو جوان را بازداشت کردند.

هشدار اتحادیه عرب درباره تجاوزات دشمن صهیونیستی علیه ملت فلسطین

اتحادیه عرب نسبت به عواقب و پیامدهای خطرناک نقض قوانین بین المللی و حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی و بکارگیری زور و سلاح برای پیشبرد اهداف و خواسته های خود در راستای نابودی مساله فلسطین هشدار داد.

معاون دبیر کل اتحادیه عرب در امور فلسطین و اراضی اشغالی عربی در سخنانی در ۹۴ امین دوره نشست کمیته برنامه های آموزشی دانشجویان عرب در اراضی اشغالی عربی در مقر اتحادیه عرب در قاهره تصریح کرد که آموزش در فلسطین با چالش ها و موانع زیادی مواجه است و رژیم صهیونیستی به هر شیوه ای درصدد تعطیلی آموزش در اراضی فلسطینی به ویژه مناطق موسوم به “ج”، اغوار و بخش های قدیمی قدس و الخلیل و دور کردن فلسطینیان از علم و دانش است.

سعید ابو علی اظهار داشت که رژیم صهیونیستی عملا قوانین بین المللی را زیر پا می گذارد و همچنان به محاصره غزه، مصادره اراضی فلسطینیان، یهودی سازی قدس، ساخت دیوار نژاد پرستانه، بازداشت گسترده فلسطینیان و تخریب خانه های آنان ادامه می دهد تا وضعیت اقتصادی و اجتماعی رقت باری را بر آنان تحمیل کند و رنج و محنت های آنان را هر روز بیشتر از دیروز کند که این مساله تاثیراتی مستقیم بر تمامی بخش های زندگی فلسطینیان از جمله بخش آموزش داشته است.

ابو علی تصریح کرد که تلاش های رژیم صهیونیستی برای تاثیرگذاری بر روند آموزش در قدس و حذف دروس و تغییر شیوه های آموزشی همچنان ادامه دارد و این تجاوزات چالشی جدی مقابل توافقنامه ها و معاهدات بین المللی به ویژه کنوانسیون چهارم ژنو است.

وی اشاره کرد که رژیم صهیونیستی به هر شیوه ای در پی یهودی سازی شیوه های آموزشی در قدس اشغالی در راستای یهودی سازی قدس شریف است.

معاون دبیر کل اتحادیه عرب در امور فلسطین و اراضی اشغالی عربی بار دیگر از قطعنامه یونسکو پیرامون قدس و تاکید بر اینکه مسجد الاقصی تنها متعلق به مسلمانان است، استقبال کرد و گفت که این اقدامی تاریخی پیرامون قدس و مقدسات اسلامی آن و بیانگر حق مسلم ملت فلسطین در مسجد مبارک الاقصی و قدس شریف است.

سعید ابو علی در ادامه نسبت به تجاوزات و جنایت های دشمن صهیونیستی علیه باریکه غزه و ادامه محاصره دریایی و زمینی این منطقه و جداسازی کلی آن از کرانه باختری و دنیای خارج به شدت هشدار داد.

ابو علی تصریح کرد که محاصره نوار غزه اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فاجعه باری را برای ساکنان این منطقه به بار آورده است به گونه ای که وضعیت معیشتی بیش از دو میلیون فلسطینی در این باریکه روز به روز بدتر می شود.

وی تاکید کرد که مسئله فلسطین به رغم تمامی مشکلات، بحران ها و تحولات منطقه ای باید همچنان مساله مرکزی و محوری امت اسلامی و عربی باشد و همه باید از ملت فلسطین در تمامی عرصه های مادی، معنوی و سیاسی حمایت کنند و آموزش در فلسطین یکی از بخش هایی است که نیازمند توجه و حمایت ویژه است.

شهادت یک عضو گردان های قسام

گردان های شهید عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس ظهر امروز دوشنبه یکی از مبارزان خود را که در یکی از تونل های مقاومت در خان یونس به شهادت رسیده بود، تشییع کرد.

گردان های مذکور در بیانیه ای اعلام کرد که «امیر جابر ابوطعیمه» در یک ماموریت جهادی به شهادت رسیده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *