افزایش ۳۰ درصدی دستگیری معتادان متجاهر/ کاهش ۳ درصدی تصادفات و تلفات جاده ای /ناجا با اقتدار در مقابل برهم زنندگان نظم و امنیت خواهد ایستاد

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به کاهش ۳ درصدی تصادفات و تلفات جاده ای و نیز افزایش ۳ درصدی دستگیری معتادان متجاهر در ۶ ماهه نخست امسال، گفت: ناجا با تمام توان آماده برقراری نظم و امنیت برای مردم است و با اقتدار در مقابل برهم زنندگان نظم و امنیت خواهیم ایستاد.

به گزارش سادس، سردار ” حسین اشتری” در  سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه ضمن تسلیت فرا رسیدن ماه محرم الحرام و ایام سوگواری شهادت مطلومانه حضرت ابا عبدالله الحسین و نیز تبریک هفته نیروی انتظامی، اظهارداشت: خداوند را شاکر هستیم که در آستانه هفته نیروی انتظامی توفیق حضور در جمع نمازگزاران را پیدا کرده ام.

وی با اشاره به اینکه در تعالیم دین مبین اسلام، امنیت از نعمت های بی بدیل و ناشناخته است، گفت: خداوند متعال به سرزمین امن قسم می خورد؛ هنگامی یک سرزمین، مقدس می شود که دارای امنیت کامل باشد.

باز تولید نعمت امنیت امری پیچیده، زمان بر و پرهزینه است

فرمانده ناجا با اشاره به فرمایشات گهربار پیامبر اکرم(ص) که “امنیت و سلامتی” را دو نعمت بنیادین و مجهول معرفی می کند، بیان داشت: این دو مقوله مهم آنگونه که باید مورد اهمیت قرار نمی گیرد لذا شناخت شأن و جایگاه نعمت امنیت مستلزم توجه ویژه ای است.

سردار اشتری با بیان اینکه باز تولید نعمت امنیت امری پیچیده، زمان بر و پرهزینه است، خاطرنشان کرد: قرآن کریم برای تحقق آرامش در جامعه، ایفای نقش آحاد افراد وسطوح اجتماعی را لازم و ضروری می داند؛ در اندیشه امام (ره) در تأمین نظم و امنیت، قاطبه مردم دارای مسئولیت شرعی و اجتماعی هستند و راهبرد تشکیل ارتش بیست میلیونی برخاسته از همین تفکر متعالی است.

این مقام عالی انتظامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، امنیت را مقوله ای واقعی، ملموس و در عین حال بسیار گسترده و به مثابه چتری می دانند که باید بر سر آحاد افراد جامعه و حتی مخالفان افراشته باشد، گفت: معظم له درباره درباره نقش مردم در تأمین امنیت داخلی می فرمایند آحاد مردم می توانند مثل پشتیبان قابل اعتمادی به نیروی انتظامی کمک کنند.

به گفته سردار اشتری، نظم و امنیت دو مقوله وسیع و با ابعادی گسترده و فرابخشی، است و در تولید و تعمیق آنها، فراتر از نهادهای حکومتی، همه مردم و به خصوص نهاد خانواده دارای مسئولیت هستند.

وی ادامه داد: پایدارترین شاخص نظم و امنیت، زمانی تحقق پیدا می کند که این مهم، با آموزش صحیح و باورسازی منطقی در بین آحاد جامعه درونی شده باشد؛ برهمین اساس اسلام به عنوان دینی حیات بخش و اجتماعی، به فریضه امر به معروف و نهی از منکر که دستاورد آن حاکمیت ارزش ها و هنجارها و نهادینه سازی اصل نظارت اجتماعی است، تأکیدات بسیاری کرده است.

فرضیه امر به معروف و نهی از منکر یکی از مظاهر حضور مردم در صحنه تأمین نظم اجتماعی

این مقام عالی انتظامی با بیان اینکه فرضیه امر به معروف و نهی از منکر یکی از مظاهر حضور مردم در صحنه تأمین نظم اجتماعی است، گفت: در جامعه ای که ارزشهای الهی در آن حاکم است آحاد مردم در قبال ناهنجاری های اجتماعی و رفتارها و نهادهایی که وجدان دینی و اجتماعی مردم را آزرده می کند، احساس مسئولیت می نمایند.

به گفته فرمانده ناجا، همکاری و همراهی مردم با پلیس در صحنه های تأمین نظم و امنیت موجب ارتقاء امنیت و افزایش احساس امنیت در جامعه می شود.

سردار اشتری در بخش دیگری از سخنان خود، اظهارداشت: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، با الهام از اسناد بالا دستی مکتبی و سازمانی خود با دکترین جامعه محوری و رویکرد پیشگیرانه، ضمن تعامل سازنده با تمام دستگاه های مرتبط و مسئول و سرلوحه قراردادن منشور اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در سال جاری، مجموعه اقدامات کلانی را در حوزه های انتظامی – اجتماعی و امنیتی برنامه ریزی، طراحی و در گستره کشور از دورترین نقاط صفر مرزی تا بخش های مرکزی، اجرایی کرده است.

کشور از امنیتی فراگیر و پایدار برخوردار است

وی ادامه داد:به لطف خداوند منان و در سایه تلاش مجاهدانه همکاران عزیزم، در جای جای این کشور پهناور و با مشارکت و همراهی مومنانه شما مردم عزیز و بصیر، امروز از امنیتی فراگیر و پایدار برخوردار هستیم.

فرمانده ناجا با بیان اینکه تأمین امنیت بیش از ۸ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز خشکی و آبی کشور از جمله افتخارات پلیس است، تصریح کرد: امروز به برکت خون شهدا، هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، هوشیاری مردم؛ هماهنگی، همت و تلاش دستگاه های نظامی، انتظامی، امنیتی و قضائی، امنیت مثال زدنی را در کشور شاهد هستیم.

این مقام عالی انتظامی کشور تصریح کرد: امروز با اقتدار و تلاش نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی ؛ دشمن، گروه های تکفیری و ضد انقلاب جرأت نزدیک شدن به مرزهای کشور را ندارند و در صورت اشتباه از سوی آنان با پاسخ قاطع و به موقع ما روبه رو خواهند شد؛ شهادت ماموران ما برای حفظ و تامین امنیت و اقتدار کشور، خود گواه بر پای کار بودن و جانفشانی این عزیزان است که توطئه های ضدانقلاب و گروه های تکفیری را بارها در نواری مرزی و حتی خارج از مرزها خنثی کرده اند.

رضایتمندی ۸۸ درصدی شهروندان از پاسخگویی پلیس ۱۱۰

فرمانده ناجا از ارایه بالغ بر ۱۳ میلیون خدمات گوناگون اجتماعی به مردم در زمینه های صدور گذرنامه، گواهینامه رانندگی، گواهی پایان خدمت و معافیت، استعلام عدم سوء پیشینه کیفری از طریق دفاتر پلیس+ ۱۰ در نیمه نخست امسال خبرداد.

وی ادامه داد: طی این مدت، به بیش از ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تماس و خواسته مردمی از طریق سامانه ۱۱۰ در حوزه های انتظامی – اجتماعی و امنیتی پاسخگویی و رسیدگی شده که این امر با ابراز رضایتمندی ۸۸ درصدی شهروندان همراه بوده است.

پرونده های جرایم خشن و سارقان سریعاً و بدون نوبت رسیدگی می شود

سردار اشتری با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در بحث مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از ورود آن به کشور، بیان داشت: کشف و توقیف محموله های کالای قاچاق با رویکرد پرونده های بزرگ به جای پرونده های کوچک، که در این راستا کشف پرونده های بالای ۵۰۰ میلیون تومان ۹۳% و پرونده های بالای یکصد میلیون تومان ۴.۸ رشد را نشان می دهد.

وی با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی کشفیات کالای قاچاق طی این مدت، ادامه داد: در راستای تحقق شعار سال ۹۵ “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل”، نیروی انتظامی گام‌های موثری برداشته و مقابله با ورود کالای قاچاق بهترین راه تقویت اقتصاد کشور به شمار می آید البته این امر مستلزم تعامل و همکاری دستگاه های مسئول در امر مبارزه با کالای قاچاق با نیروی انتظامی است.

فرمانده ناجا به کاهش ۴درصدی جرایم خشن اشاره کرد و گفت: در برخورد با سارقان و جرایم خشن در پلیس آگاهی پرونده ها سریعا و بدون نوبت رسیدگی می شود.

افزایش ۳۱ درصدی جمع آوری معتادان متجاهر

این مقام عالی انتظامی، کشف ۳۲۲ تن انواع مواد افیونی در نیمه نخست امسال یاد آور شد و گفت: طی این مدت، جمع آوری معتادان متجاهر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۱ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه ناجا وظیفه جمع آوری و دستگیری معتادان متجاهر را بر عهده دارد، گفت: البته برای نگهداری افراد معتاد باید مکان‌هایی از قبل آماده شده باشد؛ نیروی انتظامی آمادگی دارد در صورت تأمین جا و مکان، ظرف یک هفته تمامی این افراد را از سطح شهرها جمع آوری کند.

فرمانده ناجا به اقدانات پلیس فتا در حوزه جرایم فضای مجازی اشاره و تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال با ۶۸% رشد وقوع جرایم مواجه بودیم؛ جرایم در حوزه های مختلف فضای سایبری رصد شده و پلیس فتا آمادگی کامل برای خدمت رسانی به مردم و مدیریت بر این فضا را دارد.

این مقام عالی انتظامی کشور به وظایف شورای عالی مجازی در خصوص فضای سایبری اشاره کرد و گفت: این شورا باید همه دستگاه های مسئول در این زمینه را پای کار بیاورد.

وی به دریافت بیش از ۴۸۰ هزار شکایت، انتقاد، پیشنهاد و تقدیرمردمی از طریق سامانه نظارتی ۱۹۷ طی این مدت اشاره کرد و افزود: این حجم تماس بیانگر جایگاه اعتماد مردم به این سازمان است که شامل ۲۹ درصد تقدیر، ۱۹.۷ درصد پیشنهاد، ۶.۴ درصد شکایت و ۴۵ درصد انتقاد است که به صددرصد تماس ها با مرکز نظارت همگانی ۱۹۷ رسیدگی شده است.

سردار اشتری ادامه داد: طی این مدت، با وجود افزایش ۳۸ درصدی وسائل نقلیه نوشماره و صدور ۹۰۰ هزار گواهینامه جدید، میزان تلفات ناشی از تصادفات به ۱۸۹ نفر رسیده است.

این مقام عالی انتظامی کشور با اشاره به فعالیت های مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی پلیس، گفت: طی این مدت، ۲۱۵ هزار پرونده ارجاعی به دوایر مددکاری اجتماعی مورد رسیدگی قرار گرفت به گونه ای که بیش از ۷۹ درصد پرونده ها به مصالحه منتج شده است.

وی همچنین به حضور گسترده کارشناسان امور مشاوره و آموزش همگانی در مدارس و مساجد و کانون های فرهنگی و آگاه سازی جامعه هدف به خصوص دانش آموزان عزیز نسبت به آسیب های اجتماعی و راه های مقابله با آن اشاره کرد.

سردار اشتری با اشاره به موضوع عفاف و حجاب، گفت: در این مقوله بیش از ۳۰۰ مصوبه داریم و بیش از ۲۶ دستگاه در این رابطه وظایفی را برعهده دارند اما از بین این دستگاه ها، تنها نیروی انتظامی بیش از توان خود، وظایفش را انجام داده است.

تاکید بر نهادینه شدن انضباط پذیری و قانون مداری در فرهنگ عمومی جامعه

فرمانده ناجا با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی در حوزه نظم و امنیت، گفت: انضباط پذیری و قانون مداری می بایست در فرهنگ عمومی جامعه نهادینه و به کودکان، نوجوانان و جوانان آموزش های لازم داده شود که نمونه موفق آن در حوزه انضباط ترافیکی می باشد که امروزه در قالب پلیس یاران نوجوان و جوان کمک شایانی به اصلاح رفتار ترافیکی و فرهنگسازی آن کرده است.

سردار اشتری از نیروی انتظامی به عنوان سازمانی وسیع و با مأموریت های متنوع نام برد و تصریح کرد: ناجا با بهره مندی از توانمندی های علمی و دانشی نیروهای مومن و متعهد و کارآمد، با وجود برخی کاستی ها و نیز با توجه به ناامنی برخی از کشورهای پیرامونی توانسته به حمدالله امنیت شایسته ای را تأمین کند.

این مقام عالی انتظامی کشور به وظایف قانونی این نیرو نظیر استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایش عمومی، ارایه خدمات انتظامی و اجتماعی گوناگون، حراست از اماکن، تأسیسات و تجهیزات مهم و حیاتی کشور، حفاظت از مسئولان و شخصیت های داخلی و خارجی، مراقبت شبانه روزی از حدود ۸۷۰۰ کیلومتر مرزهای آبی و خاکی کشور ، اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و انتظام بخشی ترافیکی، تأمین نظم و امنیت جاده ها و راههای مواصلاتی به وسعت ۲۲۰ هزار کیلومتر و ….اشاره کرد و گفت: به لطف خداوند، سازمان خدوم نیروی انتظامی با برخورداری از نیروی انسانی متعهد و متخصص و مراکز علمی و دانشی فعال و تعامل هدفمند با سایر نهادهای ذیربط و بهره مندی از اعتماد و مشارکت مردمی با اشراف اطلاعاتی لازم برای انجام مطلوب آنها تلاش مجاهدانه ای دارد.

وی به تشکیل قرارگاه اربعین با هدف ساماندهی و برنامه ریزی جهت خدمات رسانی به بیش از دو میلیون زائر اربعین حسینی (ع) با اتکاء به تجارب سال های گذشته و افق افزایش روز افزون آن در سال های آتی، اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی برای تسهیل و تامین امنیت تردد زائران رسالت اصلی را بر عهده دارد که در راستای انجام این وظیفه برنامه مشخصی را در دستور کار خود قرار داده که امسال نیز همانند سنوات گذشته این مراسم هرچه باشکوه تر و بلکه بهتر از گذشته برگزار شود.

پلیس با اقتدار در مقابل قانون شکنی ها ایستاده و با رأفت و مهربانی در کنار مردم خدمت می کند

فرمانده ناجا در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم ایفای نقش فعالانه آحاد مردم عزیز در همکاری با نیروی انتظامی در عرصه های مختلف و نیز حمایت موثر از طرح های اجرایی در جهت توسعه نظم و امنیت اشاره کرد و گفت: بالاترین سرمایه نیروی انتظامی، اعتماد مردم است؛ پلیس با تمام توان آماده برقراری نظم و امنیت و ارتقاء آسایش برای مردم است و با اقتدار در مقابل قانون شکنی ها ایستاده و با رأفت و مهربانی در کنار مردم خدمت می کند.

این مقام عالی انتظامی کشور با تاکید بر ضرورت گسترش فریضه امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه و نهادینه شدن اصل نظارت همگانی، بیان داشت: همکاری تمامی سازمان ها و نهادهای مسئول در عرصه نظم و امنیت به دلیل مسئولیت های قانونی آنها در حوزه های متعددی مثل مبارزه با مواد مخدر، ترافیک و حجاب و عفاف امری ضروری است.

سردار اشتری با اشاره به توجه جدی به نقش تأثیرگذار نهاد خانواده در درونی سازی رفتارهای اجتماعی و جامعه پذیر کردن فرزندان و لزوم ایفای وظایف اجتماعی والدین در این مهم بر ترویج ارزش های مکتبی و ملی برای تقویت نگرش نسل های آینده به ویژه جوانان و نوجوانان عزیز نسبت به هنجارهای حاکم و نفی فرهنگ منحط غرب تاکید کردو گفت: البته این امر مستلزم بسیج عمومی برای مقابله موثر با تهاجم فرهنگی غرب به ارزش های اخلاقی با بهره گیری از تمام قابلیت های فرهنگی در جامعه و پاسداری همه جانبه از ارزش های اسلامی است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *