برخورد ما با ناوهای بیگانه در خلیج فارس مانند گذشته خواهد بود/بزودی در اقیانوس اطلس حضور خواهیم یافت

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در آینده نزدیک به سمت آفریقای جنوبی حرکت می‌کنیم و پس از دور زدن قاره آفریقا در اقیانوس اطلس حضور خواهیم یافت.

به گزارش سادس به نقل از تسنیم، امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تاکید بر اینکه تحرکات بیگانگان در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان لحظه به لحظه رصد می‌شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه نیازی به وجود بیگانگان در منطقه نیست اما آنان می‌گویند به خواست برخی کشورها برای برقراری امنیت در آبهای خلیج فارس و دریای عمان حضور دارند و برای توجیه این حضور به بحث ایران هراسی دامن می‌زنند.

وی افزود: تجربه نشان داده است که آنان هر جا حضور داشته باشند آنجا ناامنی ایجاد شده است. امروز نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران توانمندی برقراری امنیت در آب‌های منطقه را دارد.

سیاری ادامه داد: تحرکات بیگانگان در منطقه به دقت رصد می‌شود و می‌دانیم هر ناو آنها کجا و مشغول چه کاری است. اجازه نمی‌دهیم آنان به مرزهای ما نزدیک شوند و اگر این اتفاق بیفتد مانند گذشته با آنان برخورد می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به دلیل خودکفایی در پرورش نیروی انسانی، نگهداری، تعمیر و تولید تجهیزات و تاکتیک ها و رزمایش ها با هیچ نیروی دریایی منطقه قابل مقایسه نیست. دکترین نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران دفاعی اما مبتنی بر توان بازدارندگی است

. وی تصریح کرد: به دنیا نشان دادیم که هر کس به منابع یا منافع ما در دریا تعرضی داشته باشد ضرر می‌کند و به این دلیل کسی جرأت تعرض به خود نمی‌دهد.

سیاری در ادامه سخنانش با بیان اینکه نیروی دریایی ایران بالاترین سطح فن‌آوری را دارد گفت: حضور ما در آب‌های بین المللی نشان می‌دهد نیروی دریایی پس از انقلاب اسلامی نه تنها زمین‌گیر نشده است بلکه در دریاهای آزاد نیز حضور دارد. این حضور الهام بخش و امیدآفرین برای کشورها و حفظ حضور در مجامع بین المللی است. حضور در آبهای بین‌المللی توان، قدرت و فنآوری نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران را به نمایش می‌گذارد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه ناوهای نیروی دریایی تا تنگه جبل الطارق و آبهای اقیانوس آرام تا تانزانیا و چین رفته‌اند، افزود: در آینده نزدیک به سمت آفریقای جنوبی حرکت می‌کنیم و پس از دور زدن قاره آفریقا در اقیانوس اطلس حضور خواهیم یافت. دریانوردی ما در آب های آزاد بر اساس قوانین دریانوردی بین المللی است

. سیاری افزود: رزمایش یک روزه خوبی را با ناوگروه ایتالیایی که در سواحل ایران مستقر است انجام دادیم و اکنون چهار فروند ناو و یک بالگرد کشورمان در سواحل پاکستان میهمان این کشور هستند. اینگونه فعالیت‌ها در جلوگیری از تبلیغات برای ایران هراسی مؤثر است. وی ادامه داد: زمانی که فرماندهی نیروی دریایی ارتش را به عهده گرفتم وضع این نیرو خوب بود اما مأموریت و راهبرد ما بر اساس حضور در آب‌های عمیق و اقیانوس‌ها تغییر کرد. برای سه دهه پیشرفت نیروی دریایی برنامه‌ریزی شده است و اکنون در جایگاهی منطبق با برنامه‌ریزی‌ها قرار داریم.

سیاری افزود: امنیت در دریاهایی که منافع ایران در آن وجود دارد باید تأمین شود و این راهبرد ماست. دریای عمان و سواحل مکران که کشورمان را به آبهای آزاد متصل می‌کند می‌توانست موجب پیشرفت بیشتر کشور شود اما از این ظرفیت استفاده نشده است در حالی که ۹۰ درصد صادرات و واردات کشور از دریا انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: سواحل مکران با توجه به متصل بودن به آب‌های آزاد باید آبادترین منطقه کشور می‌شد. توسعه دریامحور برای جبران ضعف‌ها و کاستی‌ها باید اجرا شود زیرا یک هزار کیلومتر سواحل مکران، ۱۰۰۰ کیلومتر ساحل در خلیج فارس و حدود ۸۰۰ کیلومتر ساحل در شمال کشور داریم.

سیاری افزود: نیروی دریایی، پیشرو در توسعه سواحل مکران و اکنون در شش منطقه این سواحل مستقر شده و در حال ساخت و ساز در آن مناطق است. نیروی دریایی هزاران نفر از پرسنل خود را در سواحل مکران ساکن و امنیت را برای اقتصاد کشور در دریا فراهم کرده است.

وی درباره دفاع مقدس و حماسه آزادسازی خرمشهر گفت: به این حماسه چندان پرداخته نشده و و مورد بی‌مهری قرار گرفته است. فعالیت‌های نیروی دریایی نیز در دوران دفاع مقدس از جمله نابودی نیروی دریایی دشمن در شصت و هفتمین روز نخست جنگ و حمایت از ۱۰ هزار نفر نفتکش در آن دوران برای سر پا ماندن اقتصاد کشور نادیده گرفته شده و به هیچ کدام از آنها پرداخته نشده است.

سیاری گفت: دستیابی به نیروی دریایی راهبردی، برجسته و ممتاز افق آینده ماست و برای آموزش نیروی انسانی مناسب در دریاهای آزاد و تولید تجهیزات برای حضور در این دریاها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *