ایران بهترین رکوردش را تکرار می کند؟(+جدول)

کسب 7 مدال طلا هرچند به نظر ساده می رسد اما بیشتر شبیه یک معجزه است.کسب این تعداد مدال طلا در بازی های پیش رو به این شکل می شود که مثلا سلیمی یک طلا بگیرد ، کشتی آزاد یک طلا ، تکواندو یک طلا و کشتی فرنگی دو طلای دیگرو این فقط با معجزه ممکن است.

دومین مدال طلای کاروان ایران در المپیک 2016 عملکردی بالاتر از تصور را مقابل کارشناسان قرارداده است. ایران موفق شده تا روز دوم مسابقات وزنه برداری به دومین طلای خود برسد و این بهترین شروع تاریخ المپیک برای ایران است.چه اینکه در بیشترین کسب مدال طلاهم ایران درروزدوم وزنه برداری مدالی نداشته است. آن هم درحالی که مدال ها را در وزن های سنگین وزنه برداری و کشتی و تکواندو دنبال می کند. این اتفاق سبب شده همه کنجکاو شوند:«آیا ایران 2016 می تواند بهترین ایران تاریخ المپیک باشد؟»

به گزارش عصرایران ، انتظارات از کاروان ایران در مسابقات المپیک 2016 زیاد نبود، در اصل در پایان مسابقات 2012 هم به نظر می رسید که یک نمایش غیرقابل تکرار از کاروان ایران دیده شده و کار در همینجا به پایان خواهد رسید. در همین شرایط بود که وزیر ورزش در مصاحبه های مختلف عنوان می کرد که به خاطر ان چه در سابق رخ داده است و انچه توانایی ورزش ایران است نباید انتظاربیش از 4 مدال داشت.

محاسبات محمودگودرزی برپایه توانایی و بنیه ورزش ایران در تاریخ بود. او می گفت نتایج ایران در المپیک 2012 به دلیل شیب نزول در 3 دوره قبلی غیرقابل پیش بینی بوده و به همین دلیل نباید انتظار داشت که در المپیک 2016 اتفاق بهتری رخ بدهد. این گفته ها البته تنها نظر وزیر نبود که نزدیکان ورزش هم تا یک سال قبل از المپیک انتظار درخشش عمده از کاروان ایران نداشتند.

حتی در شش ماه منتهی به المپیک هم اخبار خوشی که از رکوردشکنی در اردوی وزنه برداری خبر می داد سبب نمی شد که دید کارشناسان نسبت به نتایج ایران تغییر کند. در روز دوم مسابقات وزنه برداری در المپیک اما همه چیز تغییر کرد. ایران به دومین مدال طلا رسید و حالا احتمال درخشش برای ایران بسیار زیاد شده است.

جدول مسابقات المپیک 2016 ریو

ایران در شرایطی که هنوز بهداد سلیمی روی تخته نرفته و ورزش های مدال آورش آغاز نشده است 2 مدال در دست دارد و با همین 2 مدال تا رتبه بیستم خود را بالا کشیده است. رتبه ای که می تواند در روزهای آینده توسط فرنگی کاران و تکواندو کاران بهبود پیدا کند. پیش از مسابقات المپیک در دسته بندی ای که میان کارشناسان وجود داشت پیش بینی می شد که کاروان ایران موفق به کسب 4 مدال طلا بشود. یک طلا از وزنه برداری یک طلا از تکواندو و دو طلا از کشتی فرنگی .

یعنی در صورتی که احتمال طلا گرفتن کشتی گیران آزاد در نظر گرفته نشود و بهداد سلیمی هم به خاطر مصدومیت درمیان شانس های طلا وجود نداشته باشد همچنان این احتمال وجود دارد که ایران موفق شود در کشتی فرنگی 2 مدال طلا و در تکواندو یک مدال طلا به دست بیاورد.

البته تقریبا همه می دانند که احتمال کسب 3 طلای دیگر زیاد هست اما قطعی نیست بااین حال و با همین فرض می شود نگاه دوباره ای به جداول بالا و البته جدول تاریخ المپیک ایران انداخت . ایران بهترین نتیجه خود را از نظر کسب تعداد مدال در المپیک 2012 به دست آورده . چه از نظر مجموع و چه از نظر تعداد طلا اما همچنان بهترین رتبه ایران مربوط به سال 1956 المپیک ملبورن است که رتبه چهاردهم را به دست آورده است.

جدول عملکرد کلی ایران در المپیک

ایران برای اینکه بهترین عملکرد تاریخ خود در المپیک را به نمایش بگذارد نیازدارد که حداقل رتبه چهاردهم را تکرار کند. رتبه چهاردهم المپیک 2012 در اختیار اوکراین بوده با 6 مدال طلا و رتبه چهاردهم المپیک 2008 هم به جاماییکای 6 مدال طلایی رسیده اما در سال 2004 رومانی با 8 مدال طلا چهاردهم شده و در سال 2000 لهستان با 6 مدال طلابه رتبه چهاردهم رسیده است. ایران برای اینکه بتواند بهترین رتبه تاریخ المپیک را تکرار کند با توجه به جدول مدال ها و ضعفی که در کسب مدال نقره دارد عملا لازم است 7 مدال طلا به دست بیاورد.

کسب 7 مدال طلا هرچند به نظر ساده می رسد اما بیشتر شبیه یک معجزه است. کاروان ایران در اصل نیاز دارد که بدون در نظر گرفتن دو طلای به دست آمده . بهترین عملکردش را در کسب مدال طلا به نمایش بگذارد و 5 طلای دیگر به دست بیاورد. کسب این تعداد مدال طلا در بازی های پیش رو به این شکل می شود که مثلا سلیمی یک طلا بگیرد ، کشتی آزاد یک طلا ، تکواندو یک طلا و کشتی فرنگی دو طلای دیگرو این فقط با معجزه ممکن است.

این اتفاق همانقدر که درنوشتن و گفتن ساده و انجام شدنی است در واقعیت مانند معجزه می مانند. ایران برای تکرار یاعبور از رکورد بهترین نتیجه تاریخش نیاز به معجزه ای دارد که بتواند 7 مدال طلا به دست بیاورد. آنهم به شرطی که خوش شانس باشد و تیم های نزدیک درکسب مدال طلا موفق نباشند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *