تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از نرخ کالاها

بانک مرکزی تغییرات قیمت مواد غذایی را در هفته منتهی به ۸ مرداد ماه سال ۹۵ اعلام کرد.
به گزارشسادس به نقل ازرویکرد آمار بانک مرکزی از خُرده فروشی ۱۱ گروه مواد خوراکی در هفته منتهی به هشتم مرداد در تهران نشان می دهد قیمت ۶ گروه کالایی از جمله گوشت مرغ تازه نسبت به هفته پیش از آن افزایش، دو گروه کالایی دیگر کاهش و سه گروه نیز ثابت مانده است.
بر این اساس، قیمت تخم مرغ ۱۳.۲ درصد، برنج ۱.۸ درصد، حبوب ۲.۴ درصد، گوشت مرغ ۱۰.۹ درصد، قند و شکر ۵.۳ درصد و چای ۰.۱ درصد نسبت به هفته پیش از آن افزایش یافته است، اما گروه میوه های تازه هفت درصد، سبزی های تازه ۱.۹ درصد و روغن نباتی ۰.۱ درصد کاهش یافتند.

لبنیات و تخم مرغ
برپایه این گزارش، در گروه لبنیات، بهای پنیر غیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل به میزان ۰.۱ درصد کاهش یافت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ نیز به میزان ۱۳.۲ درصد افزایش داشت و شانه ای ۸۳ هزار تا ۱۰۵ هزار ریال فروخته شد.

برنج و حبوب
همچنین در این هفته در گروه برنج قیمت انواع برنج داخله درجه یک و درجه دو به ترتیب ۱.۸ درصد و ۲.۷ درصد افزایش یافت و بهای برنج وارداتی غیرتایلندی ثابت بود.
علاوه براین در گروه حبوب قیمت لوبیا سفید به میزان ۲.۳ درصد کاهش، اما بهای سایر اقلام این گروه بین ۱.۷ درصد تا ۴.۳ درصد افزایش داشت.

میوه‌ها و سبزی‌های تازه
براساس این بررسی در هفته یاد شده در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با میوه فروشی های سیار متفاوت بودند و به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه شد.
میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه کرده که در گروه میوه های تازه قیمت موز برابر ۰.۲ درصد افزایش داشت، اما بهای سایر اقلام این گروه بین ۳.۸ تا ۱۳.۲ درصد کاهش یافت. گروه سبزی های تازه نیز، قیمت خیار به میزان ۰.۹ درصد و بادنجان ۱.۱ درصد افزایش داشتند، بهای سایر اقلام این گروه بین ۱.۵ تا ۹ درصد افت داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ
هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله بدون تغییر بود و بهای گوشت مرغ تازه به میزان ۱۰.۹ درصد افزایش یافت.
بر اساس نرخ های اعلامی، هر کیلوگرم مرغ در هفته دوم مرداد در میادین شهرداری تهران بین ۷۱ هزار و ۸۰۰ تا ۷۳ هزار ریال فروخته شد، اما قیمت عرضه در سطح شهر تهران ۸۳ هزار و ۱۸۰ ریال بود.

قند و شکر، چای و روغن نباتی
بانک مرکزی افزوده است، در هفته مورد بررسی قیمت قند به میزان ۵.۴ درصد، شکر ۵.۲ درصد، چای خارجی۰.۱ درصد افزایش یافت، اما بهای روغن نباتی مایع بالغ بر ۰.۱ درصد کاهش داشت و قمیت روغن نباتی جامد ثابت بود.

تغییرات سالانه
بر پایه اعلام بانک مرکزی در یکساله منتهی به هشتم مردادماه، گروه لبنیات ۳.۵ درصد، تخم مرغ ۱۴.۷ درصد، برنج ۴۴.۹ درصد، حبوب ۳۳.۱ درصد، میوه های تازه ۴.۴ درصد، گوشت قرمز ۰.۷ درصد، گوشت مرغ ۳۸.۲ درصد، قند و شکر ۴۵.۹ درصد و چای ۱۴.۶ درصد افزایش قیمت داشته اند؛ قیمت گروه سبزی های تازه ۳.۶ درصد و و روغن نباتی ۱.۲ درصد کاهش را تجربه کرده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *