مذاکره روحانی و پوتین برای “توسعه همکاری نظامی”/ قرارداد نظامی جدید در راه است؟

رؤسای جمهور ایران و روسیه در زمینه توسعه همکاری نظامی با یکدیگر در باکو مذاکره می‌کنند.

سادس:  حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز برای انجام سفری سه روزه راهی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شد.

قرار است در این سفر، اولین اجلاس سران کشورهای ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان با حضور رؤسای جمهوری 3 کشور برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای برگزار و موضوعات مختلفی از جمله مسائل امنیتی منطقه، اقتصادی و گسترش همکاری‌ها به بحث و تبادل نظر گذاشته شود.

در خلال این دیدارها، قرار است که ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز یک دیدار دو جانبه و خصوصی داشته باشند. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه درباره این دیدار از احتمال انعقاد قرارداد دو جانبه نظامی میان ایران و روسیه خبر داده و نوشته است: “روسیه و ایران با وجود مقررات سختگیرانه سازمان های بین‌المللی در آینده قابل دید می‌توانند در قالب همکاری‌های نظامی – فنی قراردادهای جدیدی منعقد کنند.”

دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهور روسیه نیز این مسئله را تأیید کرده و گفته که، “موضوع همکاری‌های نظامی – فنی دو کشور در دستور روز دیدار ولادیمیر پوتین و حسن روحانی قرار دارد.”

طبق گزارش رسانه‌های روسیه‌ای، ولادمیر پوتین و حسن روحانی در این دیدار توسعه همکاری نظامی – فنی دو کشور را به بحث خواهند گذاشت، چون “طرف ایرانی علاقمند است مدرنترین سلاح روسی را داشته باشد.”

اسپوتنیک همچنین گزارش داده است: عده‌ای از کارشناسان حدس می‌زنند که روسیه به احتمال قوی همکاری‌های نظامی – فنی خود را با ایران گشترش خواهد داد. ایران پس از لغو چندی پیش تحریمات به تعویض تکنیک‌های کهنه نظامی ارتش خود در نوبت اول موجود در نیروی هوایی می‌پردازد. هزینه این کار 40 – 60 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

چمزوف رئیس شرکت روس تک نیز خبر داده است که، تحویل تسلیحات خارج از تحریمات از جمله تجهیزات پدافند هوایی ادامه خواهد یافت. این جریان همچنین شامل سلاح‌های غیرکشنده و سامانه‌های الکترونیک و جانبی و فرعی و قطعات یدکی است.

پیش از این و پس از انعقاد برجام، روسیه اولین گردان از سامانه موشکی اس 300 مدل PMU-2 را به ایران تحویل داده و اخیرا نیز محموله‌ای از سلاح‌های AK-103 خریداری شده ایران را به کشورمان تحویل داده است.

ایران هم‌اکنون خواهان خرید جنگنده‌های سوخو 30 اس ام، تانک تی 90 و برخی تجهیزات پدافندی و دریایی دیگر است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *