دستگیری یکی از عناصر منافق و نقش آفرین در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در آلبانی/ شناسایی و دستگیری کلاهبردار ۲۷۰ میلیارد ریالی در ایتالیا با سوء استفاده از عنوان کارمند بانک مرکزی/ امکان پرداخت اقساط جرایم مشمولان غایب ؛ یک سوم نقد، الباقی اقساط/ شناسایی عامل انتشار کلیپ قرآن سوزی

سخنگوی نیروی انتظامی در دهمین نشست خبری از دستگیری یکی از عناصر منافقین در کشور آلبانی که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی دست داشته است و همچنین از شناسایی و دستگیری زن جاعل که با سوء استفاده از عنوان کارمند بانک مرکزی اقدام به کلاهبرداری ۲۷۰ میلیارد ریالی در ایتالیا کرده بود خبر داد و به سوالات انتظامی خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش سادس دکتر «سعید منتظرالمهدی» در دهمین نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی با تبریک اعیاد شعبانیه پیرامون طرح پرداخت جریمه خدمت سربازی مشمولان غایب اظهار داشت: چیزی به عنوان خرید سربازی نداریم و آن چه مطرح است پرداخت جریمه دیرکرد است.

سخنگوی ناجا پیرامون طرح پرداخت جریمه سربازان غایب عنوان کرد: این طرح مخصوص کسانی است که بیش از ۸ سال غیبت دارند.

وی با بیان اینکه ساز و کار این طرح مانند سال های گذشته است افزود: تنها تفاوت این طرح با سال های گذشته این است که امکان تقسیط این دیرکرد فراهم شده است.

منتظرالمهدی، اضافه کرد: براساس اعلام سازمان وظیفه عمومی طیفی از مشمولان زیر دیپلم تا دکتری به ازای میزان تحصیلات باید بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان جریمه پرداخت کنند.

این مقام ارشد انتظامی همچنین توضیح داد: به ازای هر یک سال بیشتر از هشت سال، ده درصد به مبلغ جریمه افزوده می شود.

سردار منتظرالمهدی همچنین خاطر نشان کرد: به ازای تأهل و داشتن هر فرزند نیز ۵ درصد از مبلغ جریمه کاسته می شود.

وی مطرح کرد: با اجرای طرح تقسیط پرداخت جرایم سربازی ، مشمولان می توانند یک سوم جریمه را به شکل نقدی و الباقی را اقساطی پرداخت کنند.

سخنگوی پلیس، از دستگیری ۱۰ باند جعل کارت معافیت و پایان خدمت خبر داد و گفت: در سال گذشته به همت و تلاش بازرسان سازمان وظیفه عمومی ناجا ۱۰باند جعل صدور کارت پایان خدمت و معافیت شناسایی و ۹۱۶ نفر در این خصوص دستگیر شدند.

وی در خصوص مسمومیت چندنفر در شرق تهران مطرح کرد: در این موضوع هیچ گونه مسائل بیو تروریستی در کار نبوده و موضوع مسمومیت غذایی بوده است.

این مقام انتظامی، درباره خلبان متواری هواناجا مطرح کرد: این فرد کمک دوم خلبان بوده و بیماری روانی داشته است نشانه ها حاکی از آن دارد که وی در دانمارک می باشد و رایزنی درباره این فرد از طریق پلیس بین الملل در حال پیگیری است و اعلان قرمز یا RED-WANTED که همان حکم جلب بین المللی است عملیاتی شده است.

معاون اجتماعی ناجا درباره پرونده “ستایش” و اطلاع رسانی پلیس نیز گفت: هر اتفاقی که می افتد باید برای پلیس متقن باشد برای همین ما اطلاع رسانی را تا جمع آوری اطلاعات دقیق مسکوت نگه می داریم.

وی در خصوص پرونده ستایش مطرح کرد: در همان دقایق اولیه اقدام و اطلاع رسانی دقیق در این راستا صورت گرفت.

دکتر منتظرالمهدی، درباره کلیپ های منتسب به پلیس گفت: در برخی موارد این کلیپ ها مربوط به سالیان گذشته است و باز نشر می گردد.

این مقام انتظامی همچنین در خصوص انتشار کلیپی در فضای مجازی و ضرب و شتم یکی از ماموران مطرح کرد: یکی از مأموران خارج از مأموریت به منزل یک از شهروندان مراجعه کرده است که نامبرده شناسایی و از ادامه همکاری او در سازمان جلوگیری شد.

سخنگوی ناجا درباره کلیپ اتوبان باکری توضیح داد: این کلیپ مربوط به یک سرقت است که در آن ۲ سارق در تلاش برای متواری شدن هستند .

وی اضافه کرد: یکی از سارقان با موتورسیکلت اقدام به فرار و نفر بعدی با تهدید راننده خانم در اتوبان و سوار بر ماشین وی قصد فرار داشت که توسط ماموران البته با ضرب گلوله دستگیر می شود.

سخنگوی ناجا در خصوص حذف نام خاوری از لیست اینترپل مطرح کرد: نام خاوری همچنان در لیست قرمز اینترپل وجود دارد و ۱۹۰ کشور دنیا می دانند این فرد از سوی ایران تحت تعقیب است.

وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین همکاری بین پلیس و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است عنوان کرد: هرگونه همکاری بین نیروی انتظامی و دستگاه های متولی در خصوص تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود دارد.

معاون اجتماعی ناجا درباره کلیپ منتسب به گشت ارشاد و کتک زدن یک خانم گفت: آن فرد یک سارق سابقه دار بود که از قضا حجاب درستی نداشت اما در شبکه های اجتماعی به نام گشت ارشاد مطرح شد .

وی درباره گشت نامحسوس و طرح امنیت اخلاقی گفت: این کار جدیدی نبود فقط با روشی نو اجرا شد و از دیرباز هم نظارت نامحسوس وجود داشته و ادامه دارد؛ متاسفانه ابهاماتی در اعلان این طرح بوجود آوردند که کاملا غیرمربوط به اصل طرح می باشد.

دکتر منتظرالمهدی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر هم این گونه نظارت ها وجود دارد گفت: در برخی از محلات استرالیا تابلوهایی مبنی بر کنترل و نظارت توسط جامعه محلی نصب شده است؛ این گونه کنترل ها در کشورهایی چون انگلیس و آمریکا نیز وجود دارد.

وی تأکید کرد: گشت نامحسوس، وجهی از نظارت اجتماعی است که تلاش می شود یک خودتنظیمی در جامعه به وجود بیاید و در اصل برای قانون شکنان یک زنگ خطر است.

سخنگوی ناجا در ادامه گفت: همه کسانی که در اجرای این طرح ایفای نقش می کنند ضابطان قضایی و پرسنل کادر پلیس می باشند و هیچ حقوقی برای آنها در نظر گرفته نشده است.

وی توضیح داد: این ضابطان با مشاهده جرایم مشهودی از جمله سرقت، زورگیری، پخش مواد مخدر، حرکات خطر آفرین خودروها، ایجاد مزاحمت برای نوامیس و هرآنچه که موجبات جریحه دار شدن عفت عمومی در جامعه شود صرفا با ارسال پیامک به مرکز، وظیفه خود را انجام می دهند.

این مقام انتظامی، اضافه کرد: مرکز پلیس پیگیری های بعدی را انجام داده و در صورت ضرورت موضوع به گشت های انتظامی برای حضور در موقعیت اعلام می گردد.

معاون اجتماعی ناجا تأکید کرد: ارسال پیامک ها از سوی مأموران پلیس تنها یک “داده” است و می بایست این داده ها پردازش و اطلاعات موثق تبدیل شوند تا قابل پیگیری باشند.

وی خاطر نشان کرد: در کشورمان به ازای هر هزار نفر حدود ۳.۵ مأمور پلیس داریم و این درصورتی است که نرم جهانی آن ۷ نفر می باشد.

منتظرالمهدی عنوان کرد: امنیت اخلاقی، مطالبه مردم است و در این حوزه هیچ اغماضی را نمی پذیرند و به هیچ وجه برما نمی بخشایند که براساس مصلحت این و آن اقدام نمائیم.

این مقام مسئول در خصوص تاکیدات مقام با معظم رهبری در موضوع قاچاق کالا، خاطر نشان کرد: تشدید فعالیت های قرارگاه مبارزه با قاچاق کا لا و ارز با جدیت در نیروی انتظامی دنبال می شود و تعامل با دستگاه های متولی در این راستا در حال انجام است.

وی عنوان کرد: نیروی انتظامی همکاری مطلوبی با گمرگ ، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز صورت داده و برای تحقق شعار سال، تلاش مضاعف خواهد داشت.

منتظرالمهدی درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با انتشار کلیپ قرآن سوزی در شبکه های اجتماعی مطرح کرد: عامل این کلیپ فردی ۲۵ ساله به نام “سالار” است که قبل از انتشار کلیپ به کشور نروژ فرار کرده است.

معاون اجتماعی ناجا توضیح داد: بررسی های صورت گرفته بیانگر این است که متهم دارای جرایم دیگری نیز بوده و ردپایی از مشکلات روحی- روانی نیز در پرونده پزشکی وی قابل مشاهده است.

سردار منتظرالمهدی درباره ورود مجری شبکه «من و تو» به ایران و حضور در جشنواره فجر گفت: هرگونه ممنوعیت خروج و ورود به کشور صرفا در حوزه های خاص و با دستور قضایی قابل اجرا می باشد.

وی تاکید کرد: در حوزه سلامت فضای مجازی، اقداماتی درحال انجام است.

سخنگوی پلیس درباره طرح امنیت اجتماعی نیز گفت: هر آنچه رفتار ، منش و برگرفته از ارزش های اسلامی و دینی باشد اخلاقیات است. در تمام دنیا برای کشور هنجارهایی تعریف می شود و مردم موظف به رعایت این هنجارها هستند، اگر خلاف آن واقع شود قابلیت پیگیری و برخورد را دارند.

وی یادآور شد: در کشور ما هنجارهای پذیرفته شده مبتنی بر قانون است ؛ امنیت یک پازل می باشد و ابعاد مختلف روانی، مالی، جانی، اخلاقی و موارد دیگر را شامل می شود.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: مولفه امنیت اخلاقی از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که امنیت های دیگر را تحت تأثیر قرار می دهد و مردم کوتاهی را در این مورد را بر ما نخواهند بخشید.

معاون اجتماعی ناجا همچنین با اشاره به انتشار عکسی در فضای مجازی که در روز بارانی مأمور وظیفه پلیس راهور به کودک کار پناه داده افزود: این اتفاق اتفاق خوبی است و از این دست اتفاقات به وفور دیده می شود .

وی ضمن قدردانی از عکاسی که به ثبت این اتفاق خوشایند اقدام کرده است گفت: فرماندهی پلیس پایتخت از سرباز وظیفه تقدیر کرد.

سخنگوی ناجا در بخش دیگری از سخنانش از دستگیری یکی از عناصر منافقین در کشور آلبانی خبر داد و افزود: فرد دستگیر شده در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی نقش داشته است.

وی از شناسایی و دستگیری خانمی در ایتالیا که با معرفی جعلی خود به عنوان کارمند بانک مرکزی اقدام به کلاهبرداری ۲۷۰ میلیارد ریالی کرده بود نیز خبر داد و افزود: متهم فراری به عراق به اتهام ترانزیت مواد مخدر و فرار از زندان نیز رصد ، شناسایی و دستگیر شد.

منتظرالهدی همچنین به استرداد یکی از تبعه های آذربایجان از قرقیزستان به جرم کلاهبرداری اشاره کرد.

وی در خصوص برخی مهمانی های زنانه در باغ تالارهایی برخلاف موازین شرعی و اخلاقی گفت: بعضی از این موارد در اماکن شخصی اتفاق می افتد و چنانچه شکایتی عنوان و یا اینکه پلیس اماکن متوجه شود با اخذ مجوز قضایی اقدامات لازم صورت می پذیرد.

این مقام مسئول تأکید کرد: در صورت مشاهده چنین اتفاقاتی در اماکن عمومی حتما برخورد قانونی انجام می شود.

سخنگوی ناجا در خصوص جمع آوری معتادان متجاهر مطرح کرد : معتقد هستیم فرایند اعتیاد باید در ایستگاه پیشگیری حل و فصل شود.

وی با اشاره به اینکه پلیس بارها اعلام کرده است «در کسری از هفته می تواند در راستای جمع آوری معتادان متجاهر اقدام کند» گفت: یکی از بسترهای حل این معضل ایجاد مراکزی برای بازتوانی است.

سردار منتظرالمهدی تأکید کرد: به هر اندازه که ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر ایجاد شود پلیس اقدام به جمع آوری و برخورد می کند.

وی اعلام کرد: برخورد با خرده فروشان و قاچاقچیان در دستور کار همیشگی پلیس است.

سردار منتظرالمهدی همچنین در خصوص برگزاری برخی از میهمانی های مختلط در تالارهای اطراف شهر گفت: برخی از این تالارها تغییر کاربری داده اند و در واقع باغ و منزلی شخصی است که افراد سودجو اقدام به برگزاری چنین مراسمی می کنند و در صورت مشاهده برخورد می شود.

وی تأکید کرد: در مراکز و باغ تالارهایی که مجوز دارند حتما باید موارد قانونی و ابلاغی رعایت شود و اگر مورد خلاف قانونی در سرکشی ها و بازرسی های نیروی انتظامی و پلیس نظارت بر اماکن عمومی مشاهده شود، برخورد صورت خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بازرسي، بازوي نظارتي و کنترلي فرماندهان

ی اردیبهشت ۲۶ , ۱۳۹۵
فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه، بازرسی بازوی نظارتی و کنترلی برای فرماندهان است، گفت: این مجموعه با چشمانی باز تصویری از واقعیت ها را نشان داده و به منزله چشمان فرماندهی است. به گزارش خبرنگار سادس، سردار «حسین اشتری» در همایش سراسری روسای بازرسی فرماندهی انتظامی استانها با […]