تهدید و التماس، رفتارهایی نامناسب برای ترک اعتیاد


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: برخورد ناصحیح خانواده با معتاد در حال درمان، موجب شکست روند درمان معتاد می‌شود.

منصور شکیبا در گفت وگو با سادس، افزود: اغلب معتادانی که قادر به ترک مستمر اعتیاد شده‌اند از پشتیبانی خانواده خود بهره‌مند بوده‌اند.

وی ادامه داد: اعضای خانواده می‌توانند با حمایت خود از رفتارهای مغایر با اعتیاد، موفقیت‌های بیمار را تقویت کنند.

وی با اشاره به اینکه کمک به معتاد برای بهبود یافتن، نیاز به حوصله دارد اظهار کرد: دادن آرامش به فرد معتاد در جهت بازسازی اعتماد به نفس، کمک به بازسازی ارتباط فرد معتاد با اعضای خانواده و انجام تفریحات سالم از جمله اقدامات موثر از جانب خانواده هاست که با انجام آن فرد معتاد به ترک اعتیاد خود مشتاق‌تر می‌شود.

شکیبا همچنین باج دادن، سرزنش کردن و تحقیر و مقایسه کردن، پرخاشگری و خشم، تمسخر، تهدیدهای توخالی، تهدید و التماس را از جمله رفتارهای نامناسب با معتادان عنوان کرد و گفت: انجام دادن اینگونه رفتارها موجب می شود فرد معتاد از ادامه روند درمان دلسرد شده و درمان وی با شکست مواجه شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین آفات درمان اعتیاد مشاجرات خانوادگی است، به خانواده‌های معتادان توصیه کرد با کنترل خشم از بروز استرس در فضای خانواده جلوگیری کنند چرا که بروز تنش‌ها نیز یکی از مواردی است که فرد را به بازگشت به سمت مواد مخدر سوق می دهد.

انتهای پیام

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *