گران‌قیمت، پرحاشیه و متزلزل در دقایق پایانی مانند استقلال لیگ شانزدهم


دیدار تیم های فوتبال صبای قم و استقلال

استقلال با وجود خرید شاه‌ماهی‌های فصل نقل و انتقالات و جایگزین کردن علیرضا منصوریان به جای پرویز مظلومی نتوانست انتظارات هواداران و اهالی فوتبال را برآورده کند و تنها دستاورد نیم فصل نخست این تیم عیان شدن حاشیه‌ها بود.

به گزارش سادس، علیرضا منصوریان در نخستین فصل حضور خود در استقلال آنطور که باید و شاید موفق نبود و در پایان نیم فصل نخست به همراه تیمش در جایگاه هفتم جدول قرار گرفت. در این گزارش به بررسی وضعیت استقلال در پایان نیم فصل نخست می پردازیم.

کلیات

قرار گرفتن استقلال در رده هفتم جدول در شرایطی که پرسپولیس، رقیب دیرینه آبی‌ها به صدر جدول تکیه زده، بدون شک موجب ناراحتی هواداران این تیم می‌شود. ناکامی در شش هفته نخست بیش از هر زمان دیگری استقلال را از رقبایش عقب انداخت و این بدترین شروع تاریخ استقلال در لیگ برتر بود. با این حال منصوریان با اضافه کردن چند بازیکن دیگر به تیم گران قیمتش، روند تیمش را بهبود بخشید اما حاشیه‌های همیشگی استقلال ترمز این تیم را کشید. بازی‌های نه چندان دلپذیر و پراشتباه استقلال هم از دیگر مشکلات این تیم بود به طوری که در هفته پانزدهم زمزمه های جدایی برخی از اعضای کادرفنی استقلال هم شنیده می شد اما کنار گذاشتن رحمتی، بازی خوب استقلال و … شرایط را تا حدودی آرام‌تر کرد تا منصوریان و هواداران استقلال امیدوار به آینده باشند.

مربی

شاید پرویز مظلومی مربی دلخواه هواداران استقلال در لیگ پانزدهم نبود اما او پس از دو سال توانست سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را کسب کند و به عنوان تنها دستاورد خود به منصوریان جوان تحویل دهد. هواداران استقلال با این امید که منصوریان در سال های گذشته عمکلرد بسیار خوبی را از خود به جای گذاشته خیلی دوست داشتند منصوریان هدایت‌گر آبی‌ها شود. منصوریان هم پس از عقد قرارداد در ابتدا به اردوگاه سرخ پوشان شبیخون زد و توانست بخشی از شاه‌ماهی های فصل نقل و انتقالات را صید کند. با این حال نتایج مطابق انتظار هواداران نبود و منصوریان در اظهارنظری تاکید کرد که انتظار چنین وضعیتی را نداشت که روزی هواداران خواهان جدایی او شوند. اما تصمیمات منصوریان در آخرین بازی نیم فصل شرایط را تا حدودی آرام کرد تا امید منصوریان با بهتر شدن شرایط در نیم فصل دوم باشد.

مدیریت

متزلزل ترین صندلی باشگاه استقلال که در یکی دو سال گذشته افراد زیادی را به خود دیده، بخش مدیریتی آبی ها بوده است. در این فصل هم بهرام افشارزاده تیم را جمع کرد و خیلی‌ها خریدهای گرانقیمت این تیم را به پای او می‌گذارند اما در ادامه او کار را به سیدرضا افتخاری واگذار کرد. حضور افتخاری در استقلال هم یکی از سورپرایزهای استقلال در فصل جاری بود اما افتخاری بیشترین تلاش خود را برای آرام کردن جو استقلال کرده و تاکنون هم حمایت تمام قدی را از منصوریان انجام داده است. یکی از ویژگی‌های بارز افتخاری به نسبت سایر مدیران سابق اظهارات صریح او نسبت به منصوریان و دیگر مدیران استقلال است و گویا علاقه ای به پنهان کاری و مصلحت اندیشی ندارد.

بازیکنان

همانند بخش‌های مختلف استقلال مثل مدیریت و کادرفنی، در بخش بازیکنان هم تغییرات زیاد و گرانقیمت بود. استقلال با جذب بازیکنان مورد نظر خود با بیشترین مبالغ، توانست عنوان گرانقیمت‌ترین تیم را به خود اختصاص دهد اما در بخش کارایی، خیلی از این بازیکنان مثمرثمر نبودند. به طور خلاصه باید گفت که بازیکنان جدید استقلال یا مصدوم بودند و یا نیمکت نشین. در آخرین بازی نیم فصل هم که استقلال نمایش چشم گیری از خود به نمایش گذاشته بود، بازیکنان جوان استقلال که از فصل گذشته به این تیم پیوسته بودند در زمین حضور داشتند و با پایان نیم فصل نخست زمزمه جدایی خیلی از بازیکنان جدید و میلیاردی استقلال شنیده می شود.

میانگین سنی: ۲۵.۲ 

تعداد برد و باخت: استقلال در ۱۵ دیدار نخست لیگ شانزدهم با کسب ۵ پیروزی، ۷ تساوی و ۳ شکست در رده هفتم جدول قرار گرفت. آبی‌ها در بازی‌های خانگی نیز ۳ پیروزی، ۳ تساوی و ۲ شکست را تجربه کرده‌اند و در بازی‌های خارج از خانه نیز دستاورد آنها ۲ پیروزی، ۴ تساوی و تنها یک شکست بوده است.

گل زده: استقلال در ۱۵ بازی از نیم فصل نخست ۱۸ گل را وارد دروازه حریفان کرده که از این تعداد ۱۱ گل در بازی‌های خانگی و ۷ گل در بازی‌های خارج از خانه رقم خورده است. آبی‌ها به طور معمول در هر بازی ۱.۲ گل را وارد دروازه رقبا کرده‌اند. میانگین گل زده آنها در بازی های خانگی ۱.۳۷۵ و در بازی خارج از خانه یک گل بوده است.

زمان‌ گل‌های زده شده:

۰-۱۵: ۳ گل

۱۵-۳۰: ۲ گل

۳۰-۴۵: ۴ گل

۴۵-۶۰: یک گل

۶۰-۷۵: ۳ گل

۷۵-۹۰: ۵ گل

گل خورده: استقلال در نیم فصل نخست ۱۴ بار دروازه خود را باز شده دیده است. آنها در شرایط میزبانی ۹ و در شرایط میهمانی ۵ گل را دریافت کرده اند. میانگین گل خورده تیم منصوریان برای هر بازی ۰.۹۳ گل بود است. همچنین میانگین گل خورده استقلال در بازی های خانگی بیشتر از یک گل یعنی ۱.۱۲۵ و برای بازی های خارج از خانه ۰.۷۱۴ گل بود.

آمار دقایقی که استقلال در آن دقایق گل دریافت کرده است:

۰-۱۵: بدون گل

۱۵-۳۰: یک گل

۳۰-۴۵: ۲ گل

۴۵-۶۰: ۲ گل

۶۰-۷۵: ۴ گل

۷۵-۹۰: ۵ گل

نکته ویژه درباره دقایق گل خورده استقلال این است که آنها ۹ گل از ۱۴ گل خورده خود را در ۳۰ دقیقه پایانی دریافت کرده‌اند. آنها در چند مسابقه در شرایطی که تا دقایق پایانی از حریف خود پیش بوده اند، با دریافت گل بازی را واگذار کرده یا به تساوی رضایت داده‌اند.

گلزنان: بهترین گلزن استقلال در نیم فصل نخست کاوه رضایی با ۵ گل بود و بعد از او جابر انصاری با ۴ گل در رده دوم ایستاد.

کارت‌های زرد و قرمز: شاگردان علیرضا منصوریان در نیم فصل نخست ۱۷ بار با کارت زرد داوران جریمه شدند و تاکنون کارت قرمزی را دریافت نکرده‌اند.

انتهای پیام

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *