امنیت دریا نسبت به آلاینده‌های پتروشیمی، شاید سه سال دیگر!

سادس/بوشهر معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: ۱۰ سال پیش بسیاری از واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر و عسلویه، فاقد تصفیه خانه پساب بودند اما اکنون به نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و امثالهم حاکم شده است.

احمدرضا لاهیجان زاده در خصوص انتقادات درباره تاثیر آلودگی های صنعت پتروشیمی بر دریا و محیط زیست گفت: بر اساس برنامه‌های اعلام شده تا سه سال دیگر واحدهای پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر از بازچرخانی آب استفاده می کنند و دیگر پساب پتروشیمی در دریا تخلیه نمی شود؛ این رخداد قدم بزرگی است، اما قطعا تخلیه پساب در گذشته تاثیر خود را بر دریا یا رسوبات گذاشته است.

وی ادامه داد: درصدد هستیم تا از طریق پایش دریایی، دریابیم که چه فناوری هایی در دنیا برای جبران این خسارت وجود دارد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: اگر به ۱۰ سال قبل برگردیم، می بینیم که بسیاری از واحدهای پتروشیمی که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر یا عسلویه بودند و شکل گرفتند، فاقد سیستم تصفیه پساب بودند و پساب را به صورت خام تخلیه می کردند، ولی با پیگیری هایی که صورت گرفت و به نوعی تفکر محیط زیستی بر سیستم های پتروشیمی و امثالهم حاکم شد، قراردادهای متعددی برای احداث تصفیه خانه ها منعقد کردند تا چه به صورت مستقل و چه به صورت متمرکز که هر چند واحد پتروشیمی در یک واحد پساب را تخلیه کنند، از تصفیه خانه استفاده کنند.

لاهیجان زاده با ابراز خشنودی نسبت به بهره برداری از تعداد زیادی تصفیه خانه در عسلویه و ماهشهر، گفت: در حال حاضر از شرایط بحرانی خارج شدیم اما هنوز به شرایط ایده آل مد نظر ما نرسیده‌ایم؛ هرچند بحران تا حدود زیادی رفع شده و تصفیه خانه های دیگری در حال احداث است که باید وارد مدار شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه زمانبندی اعلام شده از سوی مدیران پتروشیمی، پیش بینی ما این است که تا سه سال آینده تقریبا تخلیه پساب آلوده کننده ای از این واحدهای پتروشیمی به دریا نخواهیم داشت و واحدهای پتروشیمی باید به دنبال سیکل بسته، بازچرخانی و استفاده دوباره از پساب ها بروند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

غیبت بازیکنان ایران در کنفرانس خبری/ زیمرمن: "معروف" پاسور خوبی است

ج خرداد ۲۱ , ۱۴۰۰
تیم ملی والیبال ایران در دور نهم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال به مصاف آلمان رفت و ۳ بر ۲ تن به شکست داد. به گزارش سادس، جان زیمرمن پاسور تیم ملی والیبال آلمان پس از پیروزی مقابل ایران در لیگ ملت های ۲۰۲۱ گفت: نبرد سختی داشتیم. در ست اول تلاش کرده اما در پایان ریتم […]