معاون وزیر بهداشت ۸۱ میلیون تومان دریافتی داشته/ رانت ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در قراردادهای نفتی

به گزارش سادس:

به گزارش مشرق، احمد توکلی امشب در همایش «جریان‌شناسی فساد در جمهوری اسلامی» که به همت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل آمفی تئاتر دانشکده دنداپزشکی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار داشت: اوایل انقلاب وضعیت اینگونه نبود اما از اواخر جنگ تحمیلی کج‌رفتاری‌ها و سستی‌ها و انحرافات شروع شد و در دوره‌های سازندگی برای برخی منکرات تئوری پردازی می‌شد و تبدیل به معروف می‌شد.

وی افزود: یکی از عوامل ساختاری فساد حجم زیاد دولت و دخالت غیر منطقی آن است؛ در واقع ساختار دولتی و نفتی فسادخیز است و دولت تبدیل به توزیع کننده امکانات و امتیازات کرده که ساختار فساد تقویت می‌کند.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدل‌های اقتصادی تعدیل را هاشمی‌رفسنجانی در ایران فعال کرد که منشاء فسادهای فرهنگی شد چرا که این مدل‌ها فرهنگ مادی را تبلیغ می‌کند.

توکلی با بیان اینکه این دوره شروع پیدایش و قدرت گرفتن نحله‌ای از دولتمردان بود، گفت: دسته‌ای از کارگزاران بر سر کار آمدند که سابقه مذهبی و انقلابی خوبی داشتند اما تغییر کرده بودند. در واقع پلیدی‌ها و خوبی‌ها در ابتدا کوچک است اما به مرور زمان بزرگ می‌شود و احساس خفگی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: دولت سازندگی قصد ایجاد خصوصی سازی داشت اما در واقع خاص‌سازی انجام شد و واحدها به افراد خاصی واگذار می‌شد.این امر سبب به وجود آمدن بنیادهایی شد که مراکز غیر انتفاعی بودند که اهداف سیاسی بنیاد را تامین می‌کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود: افرادی که تمرکز دولتی دنبال می‌کردند پس از مدتی به ایجاد بخش خصوصی روی آوردند اما در این امر نیز افراطی عمل کردند.

توکلی با بیان اینکه به مرور امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شد، گفت: اشرافیت فردی به اشرافیت اداری انجامید و این اشرافیت اداری در میان مسئولان در توزیع منابع کشور تاثیرگذار است.

وی افزود: شهید رجایی در زندگی شخصی خود معتقد بود چیزی که قابل استفاده است نباید از بین برود و این دیدگاه وی در نحوه توزیع بودجه تاثیر داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم ادامه داد: امروز اگر شخصی نسبت به زندگی شخصی خود ولنگار باشد بر انجام مسئولیت اجتماعی او تاثیر می‌گذارد پس همواره در زمینه حقوق و مزایا به فکر افراد هم سنخ خودش است و فقرا را در نظر نمی‌گیرد.

توکلی با بیان اینکه اشرافیت اداری سبب شد دولت پرخرج شود، گفت: منابع محدود است بنابراین پرخرج شدن دولت سبب می‌شود برای تامین هزینه‌ها، خدمات اجتماعی نظیر خدمات آموزشی و درمانی قربانی شوند.

وی با انتقاد از طرح تحول نظام سلامت افزود: این طرح قصد دارد با اتکا به منابع ناپایدار تعادل پایدار ایجاد کند اما این امر ماندگار نیست در واقع مردم مدت کوتاهی خوشحال و راضی می‌شوند و پس از آن ناراحتی و نارضایتی شدید را به همراه دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم ادامه داد: تولید و درآمد ملی محدود است و همه مردم به سرکار می‌روند پس چرا باید تنها سهم پزشکان بالا برود ضمن اینکه خود معاون وزیر بهداشت در سال ۹۱ و براساس تعرفه أن زمان ماهی ۶۳ تا ۸۱ میلیون تومان دریافتی داشته است.

توکلی تصریح می‌کند: دولت از مجلس جدید تقاضای صدور ۸ هزار میلیارد تومان اوراق قرضه برای بدهی‌های طرح سلامت کرده حتی اگر این اوراق فروش رود مشکل امسال حل می‌شود سال دیگر باید چه کنیم.

وی با بیان اینکه اصلاح قراردادهای نفتی در حفظ و نجات آینده ۵۰ سال بعد کشور موثر بود گفت: قصد داشتند کالاهای پتروشیمی از بورس خارج شود اما از آن جلوگیری شد و ۱۰۰۰ میلیارد تومان رانت در این کار بود.

وی با بیان اینکه اگر امر به معروف و نهی از منکر اعمال شود وضع بدتر نمی‌شود گفت: رفتارهای فردی آثار اجتماعی و عمومی می‌گذارد بنابراین امر به معروف و نهی از منکر ضرورت دارد و در این راستا طرح دیدبان شفافیت و عدالت را پیگیری می‌کنیم و در سایت آن عضو می‌پذیریم.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *