پویایی و پایمردی؛ نشان پلیس وظیفه شناس ایرانی/ پلیس ایرانی؛ تجربه فراملی

کارایی ، کارآمدی و پویایی پلیس وظیفه شناس ایرانی تبدیل به یک الگو شده است تا جایی که پلیس دیگر کشور های منطقه برای ایجاد امنیت، به پلیس ما متوسل می شوند.

به گزارش  سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس؛ در این روزهایی که کل منطقه خاورمیانه در آتش درگیری های ریز و درشت می سوزد و هر بار دست های داخلی و دشمنان خارجی، هیزمی بر این آتش می نهند، خوشبختانه ایران کشور با ثباتی است که امنیتی مثال زدنی در آن حکمفرماست؛ امنیتی که حاصل زحمات بسیاری، از جمله پلیسی است که شبانه روز نمی شناسد.

چندی پیش دکتر “صفار هرندی” عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور عالی فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جلسه هدایت سیاسی کارکنان فرماندهی انتظامی استان قزوین با بیان این که آوازه امنیت داخلی کشور، از مرزها فراتر رفته است، گفت: تا آنجا که برای ایجاد امنیت، پلیس دیگر کشورهای منطقه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران متوسل می شوند و می خواهند از تجربیات پلیس کشورمان استفاده کنند.

بر هیچ کس پوشیده نیست، اگر ما تبدیل به الگویی برای دیگران شده ایم، بی رنج و زحمت و یک شبه به دست نیامده است؛ این تجربه های گران سنگ، حاصل زحمات نیروهای خدومی است که جان شیرینشان را بر دست گرفته تا راه را بر هر گونه بی قانونی و هرج و مرج ببندند.

بی شک بر همگان واضح است که مهمترین وظیفه پلیس، دغدغه امنیت شهروندانش است که در این راه، خواب را بر چشمانشان حرام نموده و تعطیلی ها را بر خود تعطیل کرده اند.

در این میان نیروی انتظامی، نقشی شایسته در راستای تامین امنیت و تبدیل ایران به مامنی برای آسایش و آرامش مردم فراهم کرده است، پلیسی که همه هم و غمش برقراری نظم و امنیتی مثال زدنی است.

این پلیس، راه زیادی را طی کرده تا بدین جا رسیده است؛ ادغام های بسیاری را از سر گذرانده؛ آزمون و خطاهای بی شماری را در پرونده خود داشته، پستی و بلندی های فراوانی را پشت سر گذاشته تا هر روز بر تجربه، پویایی و بالندگیش اش افزون شود.

این نیرو با نخبه پروری و در هم آمیختن شور انجام وظیفه با شعور احترام به همه شهروندان و ارباب رجوع، تحولی را در این سازمان مهم به وجود آورده است.

پلیس ما همواره از هر گونه خمودگی به دور بوده، فعالانه،امیدوار، با روحیه و پر نشاط، انجام وظیفه کرده تا آسایش را برای جامعه به ارمغان بیاورد و نظر سنجی های مختلف نشان می دهد تا حد مطلوبی در کار خود موفق بوده و از مردم نمره قبولی کسب کرده است.

پس از ادغام ژاندارمری، شهربانی، کمیته های انقلاب اسلامی، پلیس قضایی و تبدیل آن به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۰، این نیروی راسخ در انجام وظیفه در ماموریت های مختلف،تا کنون بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر شهید تقدیم جامعه کرده تا کشور از هر نوع ناپاکی و پلیدی دور بماند؛ تا فرزندانمان در سرزمینی امن و آرام رشد کنند و آبادانی و امنیت مهمان این مملکت پهناور باشد.

علاوه بر وجود پلیس های تخصصی از جمله راهور، آگاهی، اطلاعات، گذرنامه، و …تاسیس، بسط و گسترش یگان ها و پلیس های مختلفی از جمله معاونت اجتماعی، فتا، پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی، مرکز مطالعات راهبردی، دبیر خانه اشراف، قرارگاه باقر العلوم، شورای عالی نشر ارزش های ماندگار انتظامی و دفاع مقدس و… نشان از هوشمندی و همچنین گستردگی فعالیت های پلیس برای تامین و حفظ امنیت و همچنین فعالیت های فرهنگی دارد.

این همان پلیسی است که راه را بر شرارت های اراذل و اوباش می بندد و جوان ۲۴ ساله اش؛ همچون ماموران کهنه کار، با قاچاقچیان مسلح درگیر شده و صلاح مملکتش را بر کنار همسر جوان و امیر پارسای خردسال خود بودن، ترجیح می دهد تا عرصه بر قاچاق و قاچاقچی تنگ شود و این گونه در عنفوان جوانی جانباز می شود، بی آن که بعد ها پشیمان از انتخاب این شغل به واقع سخت، باشد.

این پلیسی که خیلی ها به دنبال بهره برداری از تجربیاتش هستند، نیرویی است که با پایمردی هر چه تمام تر از نقاط صفر مرزی گرفته تا در دل پایتخت با هر نوع سختی دست و پنجه نرم می کند تا راحتی، مهمان خانه های ما باشد.

پلیسی که این روز ها نام و آوازه اش از مرز های جغرافیایی فراتر رفته؛ همان پلیسی است که در راستای برقراری نظم و انضباط اجتماعی و امنیتی پایدار با تدبیر فراوان عمل کرده و برای خود هیچ گونه حد و مرزی قایل نیست.

به همان میزان که این روز ها از شنیدن نام پلیس ترس مضاعفی در دل تبهکاران و خلافکاران نفوذ کرده و تا مغز استخوانشان را می سوزاند؛ به همان میزان نیز نامشان، دلهره را از خاطر شهروندان قانون مدارمان زدوده و در دلشان به مهربانی نفوذ کرده و بستر ساز آرامش خیال است.

وقتی به قول عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ برخی از کشور های همسایه و منطقه با تکیه بر دانش و بینش نیروی قدرتمند انتظامی جمهوری اسلامی ایران پلیس خود را تشکیل داده و بارها برای گرفتن مشاوره به ایران می آمدند؛ نشان از لیاقت کارکنانی دارد که نه سرما می شناسند و نه گرما؛ همان قدر سختی کار در مرز را به جان می خرند که انجام وظیفه را در آلوده ترین ساعات ترافیکی در دل شهرهای بزرگ.

به هر حال این سخن یک نقطه قوت و امیدی برای نیروی انتظامی است و به همان میزان نیز بر مسئوولیتش می افزاید؛ باشد که بیش از پیش شاهد خدمات ارزنده این نیروی با کفایت باشیم.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *