هشدار ترزا می درباره برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال اسکاتلند

به گزارش سادس:

نخست وزیر بریتانیا به وزیر اول اسکاتلند هشدار داد که وی اختیار برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال از بریتانیا را نداشته و همه‌پرسی پیشین یک‌بار و برای یک نسل بود.

 به گزارش مشرق، «ترزا می» نخست وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه (امروز) به «نیکولا استرجون» وزیر اول اسکاتلند هشدار داد که اسکاتلند اجازه برگزاری همه‌پرسی دوم جدایی از بریتانیا را ندارد.

به نوشته «پالیتیکس هوم» نخست وزیر بریتانیا به وزیر اول اسکاتلند هشدار داد که اختیار برای برگزاری همه‌پرسی دوم استقلال از بریتانیا را ندارد.

سخنگوی نخست وزیر گفت، دولت بریتانیا این اجازه را به هالیرود (پارلمان اسکاتلند) نمی‌دهد تا همه‌پرسی دیگری برگزار کند و کاملا مخالف آن است.

وی یادآور شد که در همه‌پرسی دو سال گذشته هم اکثریت مردم اسکاتلند رای به ماندن در بریتانیا دادند.

خانم می روز گذشته هم گفته بود برگزاری همه پرسی دوم جدایی اسکاتلند از بریتانیا انجام نمی‌گیرد و همه‌پرسی دو سال گذشته یک بار برای یک نسل بود.

این اظهارات در حالی بیان شد که دولت محلی اسکاتلند پیش نویس لایحه برگزاری همه‌پرسی دوم را برای مشورت با عموم، منتشر کرد.

مردم بریتانیا در همه پرسی روز سوم تیر سال جاری برای جدایی از اتحادیه اروپا به پای صندوق‌های رای رفتند که در نتیجه آن ۵۲ درصد مردم انگلستان رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند. با این حال ساکنان اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اغروپا رأی داده بودند و همین امر راه را برای دولت محلی این منطقه برای صحبت در مورد برگزاری مجدد همه‌پرسی استقلال هموار کرده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *