توافق ایران و عراق برای حضور مهاجران در راهپیمایی بزرگ اربعین

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی از توافقی خبر داد که بر مبنای آن امکان حضور مهاجران در راهپیمایی بزرگ اربعین میسر خواهد شد.

به گزارش  سادس به نقل از تسنیمدر آستانه ایام عزاداری سید و سالار و شهیدان بار دیگر گفتگوها درباره راهپیمایی اربعین حسینی در فضای رسانه‌های کشور و اجتماعات مردمی آغاز شده و برخی از اکنون برای فراهم کردن مقدمات سفر مهیا شده‌اند.

در این میان گروهی از مهاجران افغانستانی که وضعیت اقامتی آنان بر اساس گذرنامه نیست، مانند سال‌های گذشته خواهان حضور در این مراسم عبادی هستند و محدودیت‌های خروج از کشور باعث افزایش نگرانی آنان شده است.

سال گذشته به دلیل اینکه کشور عراق اعلام کرد که کارت‌های پناهندگی و آمایش مهاجران را به رسمیت نمی‌شناسد و اعتبار این کارت‌ها تنها در داخل جغرافیای جمهوری اسلامی است، نگرانی‌ها درباره اعزام را بالا برد. از سوی دولت عراق اعلام کرد که دیگر گذرنامه‌های دست نویس (گذرنامه‌های افغانستانی‌ها عموماً دست نویس است) را به رسمیت نمی‌شناسد و باید متقاضیان زیارت طبق قوانین بین المللی دارای پاسپورت الکترونیک باشند.

ماجرا وقتی بغرنج شد که سفارت افغانستان اعلام کرد لجستیک و زیربنای لازم برای صدور حجم بالای پاسپورت برای مهاجران را ندارد و افراد خارج از ظرفیت پاسخگویی سفارت بنا به تمایل خود می‌توانند به منظور دریافت گذرنامه به افغانستان مراجعه کنند. طبق قوانین بین المللی بازگشت به افغانستان به معنای باطل شدن وضعیت پناهنگی مهاجران در ایران تلقی می‌شد و همین مسأله نگرانی‌ها درباره گرفتن یک تصمیم قطعی برای مهاجران را افزایش داد. به همین دلیل برخی به شیوه‌های غیرقانونی از مرز خارج شدند اما در سال جاری بنا بر این گذاشته شده است که با نظام بندی بیشتری اعزام زائران صورت پذیرد.

در این رابطه جمهوری اسلامی ایران رأساً پیشقدم شده و با ارائه یک طرح پیشنهادی به دولت عراق تمهیدی برای حضور قانونی مهاجران افغانستانی در ایام اربعین حسینی در نظر گرفته که گویا منجر به شکل گیری توافقی میان دو کشور شده است.

سرهنگ مجید صمدی رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم  درباره تمهیدات سال جدید نیروی انتظامی برای حضور مهاجران در راهپیمایی بزرگ اربعین، گفت: سازوکاری برای حضور مهاجران در عراق تنظیم کرده‌ایم و به زودی اعلام خواهیم کرد که چه زمانی و با چه مدارکی اقدام کنند تا بتوانند در ایام اربعین همگام با زائران سایر کشورها در راهپیمایی بزرگ اربعین شرکت کنند. در حال تهیه مدرک معتبر بین المللی برای مهاجران هستیم تا مشکلی برای سفر به عراق نداشته باشند.

وی افزود: امسال دولت عراق به هیچ عنوان اجازه حضور به افراد بی‌مدرک نخواهد داد و همه باید ویزا داشته باشند. اگر هرکسی به هر دلیلی بدون مدرک معتبر و ویزا وارد خاک عراق شود با برخورد جدی مسئولان امنیتی این کشور مواجه خواهد شد.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی تاکید کرد: مشکل اساسی برای مهاجرانی است که کارت اقامت در کشورمان دارند و مدرک دیگری ندارند. عراق حتی به مهاجرانی که ویزا دارند اما گذرنامه‌شان کامپیوتری نیست ویزا نخواهد داد. ما با دولت عراق توافق کرده‌ایم تا مهاجران بتوانند با مدرک معتبری که دولت ایران برایشان صادر می‌کند، به عراق سفر کنند.

صمدی تأکید کرد: جزئیات این مسأله طی هفته‌های جاری به طور کامل اطلاع‌رسانی خواهد شد تا مهاجران افغانستانی دارای کارت آمایش و پناهندگی امکان حضور در راهپیمایی اربعین را به صورت قانونی داشته باشند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *