۱۲هزار و۸۸۳ میلیارد تومان، بانکها در سال قبل از مردم دیرکرد گرفتند/ بانک تجارت با ۳هزار و ۸۰۳میلیارد تومان در صدر جدول/ بانک نوپای آینده ۱۲۸۹میلیارد دیرکرد گرفت

۱۹ بانک و یک موسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه، در سال گذاشته ۱۲ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان سود از محل جریمه دیرکرد یا وجه التزام تسهیلات اعطایی از مشتریان خود دریافت کرده‌اند.

سادس: بررسی صورت‌های مالی ۱۹ بانک و یک موسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه نشان می دهد این بانک ها در سال گذشته ۱۲ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان از محل جریمه دیرکرد درآمد کسب کرده‌اند.

بیشترین جریمه دیرکرد یا وجه التزام دریافتی در سال گذشته مربوط به بانک تجارت می‌شود. این بانک سال گذشته ۳ هزار و ۸۰۳ میلیارد تومان جریمه دیرکرد دریافت کرده است.

همچنین بانک ملت با اخذ ۱۷۷۵ میلیارد تومان، بانک آینده با ۱۲۸۹ میلیارد تومان، بانک صادرات با ۱۲۳۰ میلیارد تومان و بانک پاسارگاد با ۱۲۴۱ میلیارد تومان بیشترین وجوه دریافتی بابت جریمه دیرکرد را داشته‌اند.

نام بانک وجه جریمه دیر کرد دریافتی
تجارت ۳۸۰۳ میلیارد تومان
انصار ۳۸۹ میلیارد تومان
پاسارگاد ۱۲۴۱ میلیارد
حکمت ایرانیان ۱۴ میلیارد تومان
سامان ۱۷۶ میلیارد تومان
سرمایه (پیش‌بینی با توجه به عملکرد ۹۳ و شش ماهه ۹۴) ۳۰۰ میلیارد تومان
قوامین ۶۴ میلیارد تومان
آینده ۱۲۸۹ میلیارد تومان
دی ۱۶۵ میلیارد تومان
صادرات ۱۲۳۰ میلیارد تومان
ملت ۱۷۷۵ میلیارد تومان
پارسیان ۵۲۳ میلیارد تومان
پست بانک ۳۳ میلیارد تومان
اقتصاد نوین ۴۸۹ میلیارد تومان
خاورمیانه ۸۵ میلیارد تومان
مهر اقتصاد ۳۹۲ میلیارد تومان
کارآفرین ۳۸۵ میلیارد تومان
گردشگری (یک سال منتهی به آذر ۹۴) ۱۶ میلیارد تومان
سینا ۲۷۰ میلیارد تومان
کوثر مرکزی ۲۴۴ میلیارد تومان

به گزارش ناطقان، همه مراجع تقلید دریافت جریمه دیرکرد را حرام اعلام کرده‌اند اما نسبت به وجه التزام نظرات متفاوت است.

تفاوت جریمه دیرکرد با وجه التزام تنها در تعیین شرط در حین امضاء قرارداد است. به عبارت دیگر اگر بانک‌ در متن قرارداد که مطابق با عقود اسلامی طراحی شده با گیرنده تسهیلات به تفاهم برسد که در صورت عدم بازپرداخت تسهیلات در زمان سررسید، بانک مبلغی اضافه دریافت خواهد کرد، وجوه دریافتی وجه التزام تلقی شده اما اگر این تفاهم و شرط انجام نشده باشد، جریمه دیرکرد تلقی می‌شود.

اما این را باید در نظر داشت که توجیه دریافت وجه التزام یا جریمه دیرکرد، ابزاری بازدارنده برای بازپرداخت تسهیلات است. در چنین شرایطی این سوال قابل طرح است که چرا از این ابزار سود پیش‌بینی شده و در سرفصل درآمدها گنجانده می‌شود.

بنابراین وجه التزام دیگر تنها کاربرد بازدارنده برای وصول مطالبات ندارد، بلکه ابزاری برای کسب سود بیشتر از گیرنده تسهیلات است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *