نقش موثر برخورد پیشگیرانه و مداخله هوشمندانه در کاهش آسیب های اجتماعی

معاون اجتماعی ناجا در یادداشتی آورده است : برخورد “پیشگیرانه” و ” مداخله هوشمندانه” در پدیده های مختلف کجروانه ضرورتی انکار ناپذیر است و هر نوع تعللی در آن موجب فرو کاسته شدن از تراز احساس امنیت مردم و ملکوک شدن سیمای اخلاقی و معنوی جامعه می شود.

 به گزارش پایگاه خبری سادس ، دکتر “سعید منتظر المهدی” طی یادداشتی آورده است :

در سال های اخیر طرح های بسیاری در حوزه های مختلف و در راستای ماموریت های پلیسی دراقصی نقاط کشور به ویژه در کلان شهرها و به خصوص در پایتخت انجام می شود تا علاوه بر زدودن برخی از ناهنجاری ها، آسیب ها و جرم های مختلف از چهره شهر ؛ میزان رضایتمندی شهروندان در خصوص نظم و امنیت نیز بالا تر برود.

طرح های مختلفی همچون مقابله با اشرار،اراذل واوباش که به انحاء مختلف سعی در ایجاد نا امنی دارند، برخورد با مزاحمین نوامیس و اجرای طرح امنیت اجتماعی و اخلاقی، جمع آوری مالخران و همچنین مقابله با انواع سرقت های خرد و کلان، جمع آوری متکدیان متجاهر و نیز برخورد با تولید، توزیع ، فروش انواع مواد مخدرسنتی و صنعتی و…

البته این امر مهم را نیز نباید از نظر دور داشت که این موارد خواسته و مطالبات به حق مردم از نیروی انتظامی است تا از امنیت، آرامش و آسایش بیشتری در این مملکت اسلامی برخوردار باشند؛ که این نیروی خدوم نیز از هیچ کوششی در این راه فرو گذار نکرده و با تمام توان و تجهیزات در این راستا گام بر می دارد.

از دیگر سو، سالیانی است که نیروی انتظامی سامانه هایی ایجاد کرده است که از آن طریق به صورت پیوسته و دائم دغدغه ها و درخواست های شهروندان کشور را پیرامون ” موضوعات” مربوط به نظم و امنیت عمومی جامعه رصد و دریافت می کند، افزون بر آن خود این نیرو نیز با بهره جستن از روش های علوم انتظامی و رفتاری ، به ویژه زمینه یابی ها و پیمایش های طولی و مقطعی، نظرات و خواسته های نمونه هایی از هموطنان را در خصوص مسائل مربوط به قلمرو ماموریتی خویش مورد سنجش و اندازه گیری قرار می دهد.

داده های حاصل از این دو نوع واکاوی مورد تجزیه و تحلیل (آنالیز) دقیق قرار می گیرد و بر آن اساس ، البته در چارچوب ماموریت های قانونی پلیس و با لحاظ کردن همه اقتضائات و الزامات و ملاحظات اجتماعی و زمانی و مکانی و ….، اولویت های فعالیتی هر یک از پلیس های نخصصی  در هر یک از استان ها  و یا کل کشور ، معین می گردد.

در یک ماه اخیر نمونه ای به حجم ۶۴۵۰ نفر از شهروندان چند کلان شهر با استفاده از یک مقیاس اندازه گیری پایا و روا پیرامون چند مسئله و موضوع اجتماعی، و نیز دغدغه های اجتماعی- امنیتی مورد سنجش قرار گرفت.

در سطور زیر برخی از یافته های آن پژوهش گزارش می شوند:

۱- دغدغه های اجتماعی – امنیتی اول تا پنجم شهروندان ؛

نتایج پیمایش نشان داد که پنج کجروی و انحراف و جرم اجتماعی در صدر دغدغه های چند گانه شهروندان قرار دارد ؛ آن پنج کجروی اجتماعی به ترتیب اولویت عبارتند از :

– اراذل و اوباش

– سارقین( به ویژه سارقین خرد)

– معتادان ولگرد

– مفاسد اخلاقی( به ویژه زنان خیابانی و مزاحمین نوامیس)

– متکدیان متجاهر

۲- در خواست برخورد فوری و قاطع : ۸۲ درصد شهروندان مورد بخث در حد ” خیلی زیاد” و ” زیاد” خواهان برخورد پلیس با کجروی های اجتماعی ، به ویژه پنج مولفه پیش گفته ، هستند ؛ آنان معتقدند که برخورد با کجروی ها و هنجار شکنی های اجتماعی باید لا ینقطع استمرار یابد و به هیچ عذر و بهانه ای تعطیل نشود.

۳- رضایت در برخورد پلیس : ۸۸ درصد شهروندان کلان شهرهای کشور درصد خیلی زیاد و زیاد از عملکرد پلیس در قلمرو های اجتماعی ، بالاخص برخورد با اراذل و اوباش و سارقان و … ، رضایت دارند ، آنان اذعان می کنند که اگر دیگر نهاد های متولی نظم و انضباط و امنیت اجتماعی همچون پلیس با هوشمندی و اقتدار گام فراسو نهند و در پدیده های ناهنجار اجتماعی به ” موقع” و قاطع” مداخله نمایند، شمار زیادی از کجروی ها از میان بر می خیزند و از جرم و انحراف در جامعه فرو کاسته می شود.

۴- استمرار طرح امنیت اجتماعی؛ ۷۶ درصد شهروندان مورد بررسی خواستار استمرار طرح امنیت اجتماعی با ” هوشمندی” و ملاحظات رفتاری” هستند. آنان بر این باورند که پلیس باید در اجرای ابعاد چند گانه طرح امنیت اجتماعی ،دو مولفه ” اقتدار” و ” مهربانی” را ملحوظ دارد؛ این بدان معناست که پلیس با افرادی همچون اراذل و اوباش، مزاحمین نوامیس و سارقان با قاطعیت و جدیت برخورد نماید و با کسانی که از سر غفلت یا همرنگی و الگوگیری و نظیر آن در پوشش و رفتار ” غیر هنجارمند” عمل می کنند با عطوفت و مهربانی و خوش خلقی رفتار کند.

از مجموع یافته های پژوهش اخیر و تحلیل دغدغه های شهروندان چنین می توان نتیجه گرفت که برخورد “پیشگیرانه” و ” مداخله هوشمندانه” در پدیده های مختلف کجروانه ضرورتی انکار ناپذیر است و هر نوع تعللی در آن موجب فرو کاسته شدن از تراز احساس امنیت مردم و ملکوک شدن سیمای اخلاقی و معنوی جامعه می شود.

از همین روی پلیس مداخله به موقع در پدیده های مخل امنیت عمومی را همچون همیشه به منزله یک ماموریت ذاتی می نگرد و یقین دارد که با از میان راندن انواع کجروی ها و هنجار شکنی های اجتماعی می تواند تراز امنیت اجتماعی شهروندان را فزونی بخشد و از آن طریق به آرامش و شادابی و شکوفایی آنان یاری رساند؛ به همین جهت ، پلیس در برخورد با پدیده های مختلف می کوشد تا دو ویژگی ” اقتدار” و مهربانی” را در هم ادغام نماید و هیچ یک را فدای دیگری نسازد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *