انتقاد شدید نمایندگان به صحبت‌های وزیر نفت

در نشست امروز مجلس، زنگنه توضیحات خود را درباره الگوی جدید قراردادهای نفتی به نمایندگان ارائه کرد که با انتقادات شدید آنان روبه رو شد.

جلسه غیرعلنی امروز مجلس (31 مرداد 95) برای بررسی الگوهای جدید نفتی در حال برگزاری شد و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت به بحث و بررسی درباره قراردادهای جدید نفتی پرداخت.

در ابتدا رأی‌گیری برای علنی یا غیرعلنی برگزار شدن نشست انجام شد که نمایندگان رای به غیرعلنی بودن آن دادند.

*زنگنه درباره اشکالات 15 گانه قراردادهای نفتی به نمایندگان توضیح داد

در ابتدای نشست، وزیر نفت گزارشی از عملکرد خود ارائه داد و به سیر طی شده در خصوص الگوی جدید قراردادهای نفتی پرداخت.

زنگنه همچنین به اشکالات 15 گانه موجود در این قراردادها نیز اشاره کرد و توضیحاتی در این باره به نمایندگان داد.

در ادامه محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان به عنوان رئیس هیأت تطبیق در خصوص الگوی جدید قراردادهای نفتی به ایراد سخن پرداخت.

*انتقاد شدید نمایندگان به صحبت‌های زنگنه در جلسه غیر علنی مجلس

زنگنه در ادامه، توضیحاتی در ارتباط با الگوی جدید قراردادهای نفتی به نمایندگان ارائه کرد که این مسئله انتقادات شدید نمایندگان را به همراه داشت.

پس از انتقادات نمایندگان به توضیحات وزیر نفت در مورد قراردادهای جدید نفتی، هم اکنون زنگنه در حال پاسخگویی به این انتقادات است.

*کریمی قدوسی: زنگنه می‌گوید همه 15ایراد وارده به قراردادهای نفتی مرتفع شده است/ طبق مستندات نمایندگان 11 بند رفع نقص نشده است

در همین رابطه جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره گفت: در جلسه امروز، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت عنوان کرد که 15 ایرادی که از دفتر مقام معظم رهبری در مورد قراردادهای نفتی به وزارت نفت داده شده بود، برطرف شده است.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان مستنداتی را آماده و توزیع کردند که براساس این مستندات، از 15 ایراد وارد شده به قراردادهای جدید نفتی از سوی نهاد رهبری، 2 بند به صورت کامل و 2 بند دیگر به صورت ناقص اجرا شده و 11 بند نیز اجرا نشده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: رئیس مجلس نیز در این جلسه عنوان کرد که در جلسه‌ای که پیش از این برگزار شده، ما گزارش را ارائه کرده‌ایم، 15 ایراد وارد شده مرتفع شده و ایرادی باقی نمانده است.

وی افزود: ما در حال تحقیق و بررسی در مورد جلسه‌ای هستیم که آقای لاریجانی می‌گوید ایرادات در آن جلسه برطرف شده است.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: تعدادی از نمایندگان هم که موافق صحبت‌های وزیر بودند، بدون پرداختن به مسائل فنی عنوان می‌کردند که کشورهای دیگر حق ما را در میادین نفتی می‌برند و موافقت خود را با این قراردادها به این شکل مطرح می‌کردند.

*نعمتی: وزارت نفت ایرادات الگوی جدید قراردادهای نفتی را رفع کرده/لاریجانی موارد اصلاحی را امروز به روحانی ارجاع می‌دهد

بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس نیز پس از اتمام جلسه غیرعلنی مجلس با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت و هیأت تطبیق قوانین و مقررات در جمع خبرنگاران گفت: جلسه سنگینی بود وحدود 3 ساعت، وزیر نفت و موافقان و مخالفان چارچوب قراردادهای نفتی بحث‌هایی را مطرح کردند.

وی با اشاره به اینکه نظر برخی مخالفین درباره قراردادها مخالف نیست و به رغم مخالفت معتقدند که این قراردادها اجرایی شود، خاطرنشان کرد: حداقل دوستان نیز با مجموعه قراردادها مخالفند اما موافقان نیز مباحث خود را امروز مطرح کردند.

نعمتی با اشاره به ایرادات ارجاع شده به مجموعه ستاد اقتصاد مقاومتی و آن 15 بند مشهوری که هست، گفت: این ایرادات به صورت دقیق مدنظر قرار گرفت و وزارت نفت این موارد را رفع کرده است.

وی به حضور اسماعیلی به عنوان رئیس هیأت تطبیق مصوبات در جلسات بررسی قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و افزود: در جلسه امروز شرحی از اتفاقات یازده ماهه اخیر مطرح شد و مسائلی که باید اصلاح بشود جمع‌بندی شد و امروز توسط رئیس مجلس به رئیس‌جمهور ارجاع خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات ایرادات وارده بر این قراردادها گفت: ایرادات 15 گانه از جمله حاکمیت مخازن، انتقال تکنولوژی، وسائل حاکمیتی، حضور شرکت‌های مختلف ایرانی، بحث فورس‌ماژورها؛ این ایرادات از سوی وزارت نفت رفع شده است.

وی ادامه داد: با توجه به جلسات مشترک موارد جمع‌بندی شده و برای اصلاح و بررسی در جلسه فردای دولت ارجاع شد.

نعمتی گفت: ما معتقدیم جلسات هر چقدر بیشتر باشد زوایای موضوع بیشتر دیده می‌شود و باید منتقدین و مخالفین نظرات خود را مطرح کنند چرا که این کار، کار بزرگی است و موجب می‌شود 34 میلیارد دلار ظرف مدت پنج سال در کشور سرمایه‌گذاری شود لذا هر چقدر این جلسات بیشتر شود به نفع کشور و مملکت است.

وی درباره طرح پیشنهادی بعضی نمایندگان درباره الگوهای جدید قراردادهای نفتی، بیان داشت: آقای زنگنه درباره این موضوع هم اظهارنظر کرد. بالاخره دولت مجری قانون است و بحثی که امروز وجود داشت اجرای بند 3 و 7 از اختیارات وزارت نفت است که بر اساس آن این وزارتخانه پیشنهاد چارچوب قراردادها را به دولت می‌دهد و دولت بر مبنای آن کار خود را پیش می‌برد.

نعمتیگفت: ‌طبیعی است که در این میان طرح‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود و تا تبدیل به قانون بشود تغییراتی خواهد داشت.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: قراردادها بر مبنای قانون اجرا می‌شود و مشکل خاصی ندارد.

*حاجی‌دلیگانی: مخالفان قراردادهای جدید نفتی: تنها 4 صفحه از 131 صفحه قراردادهای جدید نفتی به هیأت تطبیق ارسال شده/ موافقان: تکنولوژی ما در حوزه نفت پایین است

همچنین حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس درمورد بررسی قراردادهای جدید نفتی گفت: نمایندگان مخالف صحبت‌های وزیر نفت و قراردادهای جدید نفتی عنوان می‌کردند که ما تا سال 88 تا 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز تولید می‌کردیم و از سوی دیگر می‌گفتند چرا بعد از 37 سال و این همه نیروی متخصصی که در اختیار داریم، باید به شرکت‌های شل و توتال و دیگر شرکت‌های خارجی متوسل شویم.

وی افزود: نمایندگان مخالف الگوی جدید قراردادهای نفتی می‌گفتند که با توجه به اینکه متن انگلیسی قراردادهای جدید نفتی 131 صفحه است، اما فقط 4 صفحه از آن به هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین ارسال شده است و از سوی دیگر هیأت مدیره شرکت ملی نفت نیز حاضر نشدند الگوی جدید قراردادهای نفتی را بپذیرند و مدیران این شرکت روز گذشته اطلاعیه‌هایی را در این باره صادر کردند.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مخالفان قراردادهای جدید نفتی عنوان کردند با این قراردادها تکنولوژی‌های جدید به کشور وارد نمی‌شود و از سوی دیگر شرکت‌های طرف این قراردادها به سراغ میادینی می‌روند که به نفع آنها باشد و نه میادینی که مدنظر ماست و از سوی دیگر با این رویه خام‌فروشی توسعه پیدا می‌کند.

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: مخالفان قراردادهای نفتی گفتند شرکت توتال در یکی از کشورهای همسایه ما چاه‌های گازی را حفر کرده تا گاز این کشور در میدان مشترک به طرف ما نیاید و با این کار 3 هزار میلیارد مترمکعب گاز ما را از بین برده است.

وی افزود: نمایندگان موافق قراردادهای جدید نفتی و وزیر نفت عنوان کردند که تکنولوژی ما در حوزه نفت پایین است و از سوی دیگر ما از نظر نیروی انسانی متخصص، نیروی کافی در اختیار نداریم و دیگر اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در داخل کشور امنیت کشور را بالا می‌برد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ این گروه از نمایندگان می‌گفتند دید کشورهای اروپایی منفعت‌طلبانه است، پس بنابراین واگذاری حوزه‌های نفتی به آنها باعث می‌شود تا این کشورها در تأمین امنیت ما کمک کرده و شرکت داشته باشند.

حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: همچنین این نمایندگان عنوان می‌کردند که ما نباید شعارهای فضیلت‌گرایی بدهیم و نیز می‌گفتند منافع ما را کشورهای منطقه که با ما دارای میادین مشترک هستند، می‌برند و ما باید به دنبال برداشت از این میادین باشیم.

وی افزود: پس از انتقادات نمایندگان به صحبت‌های وزیر نفت در جلسه غیرعلنی مجلس، وزیر در پاسخ به این انتقادات عنوان کرد که افزایش تولید نفت ما، مابقی دیوار تحریم را فرو خواهد ریخت.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زنگنه عنوان کرد که هم اکنون عراق و عربستان بیش‌تر از ما نفت تولید می‌کنند و ما در جریان امضای این قراردادها به دنبال واردات تکنولوژی به کشور هستیم.

حاجی‌دلیگانی در پایان خاطرنشان کرد: در پایان جلسه غیرعلنی امروز رأی‌گیری در خصوص قانع شدن یا قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر نفت انجام نشد، اما عمده ابهامات در خصوص الگوی جدید قراردادهای نفتی باقی ماند و برطرف نشد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *