مرگ ۳ جوان بر اثر اهمال شهرداری/ وجود ۱۰۰ نقطه حادثه‌خیز در تهران

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به سهم ۵۰ درصدی پلیس در حادثه بامداد امروز در بزرگراه امام علی که به مرگ ۳ جوان ختم شد، با اعلام نامه‌نگاری‌های مکرر پلیس در خصوص حادثه‌خیز بودن محل حادثه، از وجود ۱۰۰ نقطه مشابه حادثه‌خیز در تهران خبر داد.

به گزارش سادس ، سردار سید تیمور حسینی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به حادثه صبح امروز در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید بابایی که منجر به مرگ ۳ جوان شد، با اشاره به سهم ۵۰ درصدی شهرداری تهران در عدم نصب تجهیزات ایمنی، گاردریل و ایمن‌سازی مسیر علی‌رغم هشدارهای پلیس در خصوص این نقطه و مکاتبات مکرر پلیس درباره لزوم ایمن‌سازی این نقطه اظهار داشت: ساعت ۱:۵۰ بامداد امروز تصادفی در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید بابایی رخ داد که در این حادثه، یک دستگاه خودروی سواری پس از انحراف به چپ به پایه پل امام علی(ع) برخورد می‌کند و متاسفانه ۳ سرنشین آن در دم جان باخته و یک نفر به شدت مجروح شد.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با اشاره به گزارش کارشناسان پلیس در خصوص علت این حادثه گفت: کارشناسان پلیس پس از بررسی صحنه تصادفات، تقارن و ترکیب دو عامل را علت وقوع این حادثه عنوان کردند و بر اساس گزارش کارشناسان، ۵۰ درصد از سهم این حادثه متوجه راننده و به دلیل سرعت بالا و عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه بوده و ۵۰ درصد مابقی بنابر تبصره ۳ ماده ۱۴ قانون رسیدگی به جرائم رانندگی، متوجه شهرداری به دلیل عدم ایمن‌سازی مسیر است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲ سال است پلیس در خصوص این نقطه و حادثه‌خیز بودن آن و لزوم نصب تجهیزات ایمنی و گاردریل، نامه‌نگاری‌های مکرری را به شهرداری داشته است، افزود: متأسفانه علی‌رغم نامه‌نگاری‌های مکرر پلیس، ایمن‌سازی در این نقطه انجام نشد و متأسفانه این حادثه تلخ رقم خورد.

حسینی ادامه داد: یکی از اصول مهم در طراحی راه آن است که اصطلاحا راه باید بخشنده باشد و بتواند قصور و خطای انسانی راننده را کاهش دهد نه اینکه عاملی باشد برای دو چندان شدن قصور احتمالی راننده.

رئیس پلیس راهور پایتخت در پاسخ به این سوال که آیا پلیس می‌تواند پیگیری قانونی در مورد چنین نقاطی را داشته باشد یا خیر گفت: متأسفانه بر اساس قانون، پلیس قبل از وقوع حادثه تنها می‌تواند مشکلات و نواقص موجود را به مراجع ذی‌ربط انعکاس دهد و پس از وقوع حوادث می‌تواند سهم و تقصیر تصادفات را مشخص کند لذا حتما ما در مورد این نقطه و نقاط مشابه حادثه‌خیز نمی‌توانیم شهرداری را قبل از وقوع حادثه توبیخ یا ملزم به انجام کاری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نقطه حادثه‌خیز در شهر تهران وجود دارد که علی‌رغم مکاتبات انجام شده هیچ اقدامی از سوی شهرداری برای ایمن‌سازی آن‌ها صورت نگرفته است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *