راه اندازی سامانه هشدار پلیس در تهران

رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی از راه اندازی سامانه هشدار در سطح تهران خبر داد و گفت: هم اکنون پنج هزار نفر از شهروندان این سامانه را در مراکز تجاری خود ثبت کرده اند.

به گزارش سادسبه نقل از مهر، سردار محمد شرفی روز دوشنبه در همایش فرماندهان و روسای پلیس پیشگیری سراسر کشور با اشاره به هشت محور تعریف شده در حوزه پیشگیری مبنی بر ارتقای امنیت اخلاقی، مبارزه با قاچاق کالا، مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری از سرقت، ارتقای مهارت حرفه ای، کاهش تلفات جاده ای، پیشگیری از حاشیه نشینی و نظارت درونی گفت: چهار هزار نفر در لایه های مدیریت پلیس پیشگیری به منظور افزایش مهارت حرفه ای در دوره آموزشی شرکت کرده اند.

کاهش ۹ درصدی سرقت

شرفی اضافه کرد: در حوزه پلیس پیشگیری در چهار ماه گذشته کارکرد این پلیس در حوزه ناامنی اخلاقی دو درصد افزایش یافته و همچنین با کاهش ۹ درصدی سرقت به عنف، کاهش ۵۲ درصدی شرارت ها، ۱۲ درصدی سرقت مسلحانه و ۴۲ درصدی جرایم خشن مواجه بوده ایم.

وی اضافه کرد: همچنین در حوزه پلیس پیشگیری تعداد پرونده های قاچاق ۲۱ درصد، دستگیری متهمان ۳۰ درصد، ۱۳ درصد دستگیری قاچاقچیان حرفه ای و ۷۷ درصد دستگیری توزیع کنندگان خیابانی افزایش داشته است.

شرفی همچنین از افزایش ۲۶ درصدی تقدیر از کارکنان، ۹۳ درصدی رضایتمندی از عملکرد آنها و ارتقای عملکرد و همچنین کاهش ۹ درصدی انتقاد از کارکنان خبر داد.

امنیت باید مردمی شود

رئیس پلیس پیشگیری با اشاره به طرح نگهبان محله گفت: تاکید بر این است تا امنیت مردمی شود که در این راستا امسال ۵ هزار نفر نگهبان محله که آموزش دیده بودند در سطح محلات به کار گرفته شدند که امیدواریم در برنامه ششم توسعه این رقم افزایش یابد.

شرفی به توسعه ارائه خدمات مشاوره و مددکاری اجتماعی اشاره کرد و گفت: در چهار ماه امسال یک میلیون و ۶۸۰ هزار نفر از خدمات مددکاری مشاوره کلانتری ها استفاده کردند که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش ۳۸ درصدی را نشان می دهد.

رئیس پلیس پیشگیری به پیگیری نظارت کارشناسان پلیس پیشگیری ناجا قبل از اجرای طرح های توسعه ای، اقتصادی و عمرانی، فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح ها بار امنیتی ایجاد می کند بر این اساس به دنبال آن هستیم تا موانع قانونی برداشته شود و در اجرای طرح ها یک کارشناس انتظامی برای پیوست آن در نظر گرفته شود.

تبادل الکترونیکی پرونده ها در کلانتری و قوه قضاییه

شرفی اضافه کرد: بستر اعمال ماده ۴۹ آیین دادرسی را به منظور رعایت حقوق شهروندی فراهم کرده ایم به همین منظور هر فردی که تحت نظر باشد دادستان به صورت آنلاین با خبر خواهد شد هر فردی که دستگیر شود تفهیم اتهام می شود و وکیل آن فرد می تواند در کلانتری حضور یابد و چنانچه متهم ملاحظاتی اعم از پزشک و دارو داشته باشد برای او فراهم خواهد شد.

وی به تبادل الکترونیکی پرونده ها برای حفظ حقوق شهروندی و همچنین زمینه تشکیل پرونده جرایم سایبری در کلانتری ها اشاره کرد و گفت: از این طریق کلانتری ها به صورت سنتی باقی نمانده و با پیشرفت تکنولوژی به روز شده و در وقت و هزینه ارباب رجوع صرفه جویی می شود.

آموزش ۱۸ درصدی کارکنان کلانتری ها

شرفی در مورد تنبیه مجرمان گفت: این مورد ۶۴ درصد افزایش داشته و پیگیری پرونده ها از طریق پیامک انجام می شود. وی همچنین به بازمهندسی ساختار کلانتری و پاسگاه های پاسخگو اشاره کرد و گفت: امسال در حوزه آموزش ۱۸ عنوان کارگاه آموزشی، ۹ عنوان برای دوره های حفاظت دولتی و ۸ عنوان برای پلیس پیشگیری و پاسگاه ها طراحی شد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *