آقای نوبخت؛ چرا با استعفای امانتدار بزرگ این کشور موافقت کردید؟

اگر افرادی چون صفدرحسینی امین و امانتدار بودند چرا دولت نسبت به استعفای اجباری آنان اقدام و از مردم نسبت به دریافت‌های نجومی‌ آن‌ها عذرخواهی کرده است؟

به گزارش سادس به نقل از مشرق – افشای حقوق نجومی ۵۷ میلیون تومانی صفدرحسینی مدیرعامل صندوق توسعه ملی و دیگر اعضای هیئت عامل این صندوق سبب شد تا هیئت امنای صندوق توسعه ملی در تاریخ ۱۲ تیرماه سال جاری با استعفای اجباری تمامی اعضای هیئت عامل موافقت کند تا برکناری پنج مدیر عالی این صندوق رقم بخورد.

فیش‌حقوقی صفدرحسینی دارای تسهیلات عجیب و غریبی بود که تاکنون نظیر آن مشاهده نشده است. مزد شغل، مزد سنوات نهایی، حق پست نهایی، حق اولاد، حق مسکن، حق خواروبار، حق شیفت، حق تلفن همراه (۳۶۰ هزار تومان)، اضافه کار، ایاب و ذهاب (جالب اینکه مدیران ما خودروی دولتی به‌همراه راننده دارند)، یارانه غذا، هزینه پزشکی، هزینه‌های دندانپزشکی، یک‌سی‌ام پرداختی، اعیاد (بر اساس فیش‌های حقوقی موجود، تقریباً در بیشتر ماه‌های سال آقای رئیس بابت اعیاد، دریافتی داشته است و این غیر از دریافتی‌های عید نوروز است)، بهره‌وری سه‌ماهه، کمک‌هزینه اوقات فراغت فرزندان، کمک‌هزینه خرید لباس، کمک‌هزینه خرید کتاب، کمک‌هزینه سفر، کمک‌هزینه ورزش، کمک‌هزینه تحصیلی و پاداش (آقای رئیس در فیش حقوقی مرداد، ۵ میلیون تومان و در شهریور هشت میلیون تومان پاداش دریافت کرده است) از جمله عناوین موجود در فیش حقوقی آقای رئیس بود.[۱]

اما حالا دولت که با صدور بیانیه‌های و پیام‌های مختلف اعلام کرده که با کسی عقد اخوت نبسته است در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل صندوق توسعه ملی برای صفدر حسینی سنگ تمام گذاشت. این مراسم با حضور محمدباقر نوبخت و دبیر هیئت امنای صندوق توسعه ملی، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی وعضو هیئت امنا، همچنین سیدفرید موسوی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت امنای صندوق در جمع مدیران و کارشناسان صندوق برگزار شد.

نوبخت در این مراسم، صفدر حسینی را از ذخایر نظام یاد کرد و گفت: « گذشته از ارادت شخصی بنده به دکتر حسینی، سایر اعضاء هیأت عامل سابق صندوق توسعه ملی نیز از بزرگان اقتصاد کشور هستند و الحق در دوران مسئولیت خود امانتداران بزرگی برای کشور بودند.»[۲]

حال با این بدرقه‌های و تعریف و تمجیدها یک موضوع مهم در ذهن اذهان عموم نقش‌می‌بندد و آ‌ن این است که چطور دولت با چنین رفتاری می‌خواهد با پدیده فیش‌های نجومی مقابله کند؟ درواقع دولت میزان جدیت خود را در مقابله با پدیده شوم مدیران نجومی با قربان صدقه‌ها و تعارف‌های مختلف نسبت به صفدر حسینی و هیئت عامل پیشین صندوق توسعه ملی به خوبی نشان داد.

الفاظ و عناوین متفاوتی که نوبخت در مورد مدیران صندوق توسعه ملی برخلاف آنچه در فیش‌های نجومی این افراد جلوه می‌کند، به کار برد مایه تعجب بسیاری است. چگونه فردی که ۵۷ میلیون تومان بر حسب وظیفه حراست از صندوق توسعه ملی با تسهیلات و بهانه‌های مختلف می‌گرفته امروز به امانتداری بزرگ و دخیره نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است؟ اگر به واقع افرادی چون صفدرحسینی امین و امانتدار بودند چرا دولت نسبت به استعفای اجباری آنان اقدام کرده است؟ این درحالی است که دولت بنابر وعده‌ مقابله با مدیران نجومی نسبت به شفاف‌سازی فضای کشور شعارهای بسیاری داده است.

دولت بارها از مردم درباره فیش‌های نجومی عذرخواهی کرده است و کسانی چون نوبخت با پوزش از مردم اعلام کردند که نظام پرداخت‌ها اصلاح خواهد شد. [۳]به هر جهت موضوع فیش‌های حقوقی راه حلی جدی و عملی در برخورد با عوامل خاطی می‌طلبد و چنین رفتارهایی مغایر وعده‌هایی است که دولت به مردم داده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *