۲ سناریوی دولت برای قیمت بنزین در سال ۹۵

دو سناریوی جدید در دولت یازدهم برای تغییر نرخ بنزین مطرح شده که نهایی شدن هرکدام از این دو سناریو به افزایش نرخ بنزین در سال ۹۵ منتهی خواهد شد.

به گزارش سادس به نقل ازتسنیم، پس از آنکه در خردادماه سال ۹۴ قیمت بنزین تک‌نرخی و ۱۰۰۰تومانی شد و در پاییز سال گذشته با کاهش شدید قیمت نفت، فاصله قیمت جهانی بنزین و نرخ ۱۰۰۰ تومانی این فرآورده نفتی در ایران کم شد، پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که به دوران ثبات در نرخ بنزین رسیده‌ایم؛ اما دولت برنامه‌های جدیدی برای قیمت بنزین در سال ۹۵ دارد.

دولت هنوز به افزایش قیمت بنزین به‌عنوان یکی از راهکارهای جبران کسری‌های بودجه‌ای خود چشم امید بسته است، ازاین‌رو به تغییر شاخص افزایش قیمت بنزین از “قیمت‌های جهانی” به “تورم داخلی” فکر می‌کند.

دولت در جدیدترین تصمیم خود، طرح افزایش سالانه قیمت بنزین بر اساس تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی را به جریان انداخته و پیگیری خبرنگار تسنیم حاکی از این است که این طرح برای بررسی بیشتر قرار است به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال شود.

سناریوی دیگر دولت برای قیمت بنزین در سال ۹۵، شناورسازی قیمت بنزین است. این طرح که پیشنهاد آن در قالب طرح برند سازی جایگاه‌ها مطرح شده بدین صورت است که هر جایگاهی که خدمات بهتری عرضه کند و استانداردهای جایگاه را از نظر فضا و زیبایی بالا ببرد، آزادی عمل خواهد داشت تا بنزین را با هر نرخی عرضه کند.

وزارت نفت بیشتر به نتیجه رسیدن سناریوی دوم چشم امید بسته است و وزیر نفت در این خصوص معتقد است که ” قیمت توزیع بنزین آزاد شود و به فروشندگان کلاسهای بالاتر امتیاز داده شود و البته اجباری هم مبنی بر فروش به‌قیمت خاص نباشد”.

در این طرح جایگاههای عرضه سوخت به “سه رده” تقسیم بندی خواهند شد که فقط عرضه بنزین ۱۰۰۰تومانی در جایگاههای رده سوم یا کلاس سه صورت می‌گیرد و جایگاههای دو رده بالاتر بنزین را با قیمتی بیشتر از قیمت دولتی آن عرضه خواهند کرد.

این دو طرح هم‌اکنون در مجموعه دولت مطرح است و قرار است بررسی‌های تکمیلی روی آنها انجام گیرد و سپس در خصوص اجرا یا عدم اجرای آنها تصمیم گیری شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *