دستگیری کلاهبرداران ۶ میلیارد تومانی در تهران / پیوستن مرکز سایبری اینترپل به ائتلاف ضد داعش / پیگیری پرونده هکر عربستانی توسط پلیس فتا

رئیس پلیس فتا به تشریح چند خبر مهم من جمله پرونده دستگیری کلاهبرداران ۶ میلیارد تومانی در تهران، پیوستن مرکز سایبری اینترپل به ائتلاف ضد داعش و پیگیری پرونده هکر عربستانی توسط پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پرداخت .

به گزارش سادس به نقل ازپایگاه خبری پلیس ، سردار ” کمال هادیانفر ” در حاشیه دیدار مردمی در دفتر نظارت همگانی (۱۹۷) در مصاحبه با خبرنگار ما با اشاره به اینکه طی دو هفته اخیر پرونده های زیادی در پلیس فتا کشور مورد رسیدگی قرار گرفته است ، از کشف دو پرونده شاخص به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد ریال خبر داد .

وی در تشریح این خبر اظهار داشت : در این خصوص بالغ بر ۲۰۹ هزار اطلاعات حساب بانکی مشتریان توسط تعدادی از کارمندان دو شرکت متوالی تراکنش و امنیت، سرقت شده بود که ۴ نفر از متهمان این پرونده دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شدند .

افزایش ۶۲ درصدی جرایم سایبری

سردار هادیانفر در ادامه با اشاره به اینکه جرایم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۶۲درصد افزایش داشته است ؛ بیش ترین جرایم را به ترتیب اولویت شامل برداشت های غیر مجاز از حساب های بانکی ، مزاحمت های اینترنتی ، موضوعات اخلاقی ، نشر اکاذیب و کلاهبرداری برشمرد .

وی افزود : با تلاش های جدی که توسط پلیس سایبری کشور در حوزه های اطلاع رسانی و آموزش عمومی شهروندان انجام شده ، شاهد کاهش برداشت های غیر مجاز بوده ایم ولیکن در این خصوص باید همکاری و تعامل سازمان ها، بانک ها و مردم با این پلیس بیش تر شود.

پیوستن مرکز سایبری اینترپل به ائتلاف ضد داعش

این مقام ارشد انتظامی در ادامه در خصوص جدیدترین عملیات بین المللی پلیس سایبری کشور بیان داشت : در آخرین نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا که در ماه جاری برگزار شد ؛ پلیس فتا با ارائه گزارشی در خصوص فعالیت گسترده گروه های تروریستی مانند داعش ، القاعده و النصره در فضای مجازی و انتقاد به مستندات ارائه شده در نشست مبنی بر باز بودن پروفایل های توئیتر ، فیس بوک و برخی پیام رسان های تلگرام جهت فعالیت های گروه های تروریستی به منظور جذب ، آموزش و به کارگیری نیروهایی برای انجام فعالیت های تروریستی در دنیا ارائه شد که خوشبختانه با حمایت چند کشور دیگر از ایران منجر به ایجاد سیستم جدید مرکز سایبری اینترپل در جهت پیوستن به ائتلاف ضد داعش شد .

رئیس پلیس سایبری کشور ابراز امیدواری کرد که سازمان اینترپل ضمن پیوستن به ائتلاف ضد داعش عزم جدی تری در برخورد با گروهک های تروریستی که باعث نا امنی و نگرانی مردم جهان شده اند با همکاری پلیس سایبری سراسر جهان داشته باشد .

این مقام مسئول افزود : در نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا از تلاش های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با جرایم سایبری تروریستی تقدیر شد.

پیگیری پرونده هکر عربستانی توسط پلیس فتا

سردار هادیانفر در ادامه ضمن اشاره به پرونده هکر عربستانی با تاکید بر این نکته که این هک، ارزش مالی زیادی ندارد و هیچ گونه اطلاعاتی از سایت های دیفیس (deface) شده برداشت نشده و اساسا هکر قادر به سرقت اطلاعات نبوده است ، گفت : در این خصوص کلیه مستندات فنی و قانونی به پلیس کشور عربستان از طریق مجاری بین المللی پلیسی ارسال شده و منتظر اعلام پلیس عربستان در خصوص شناسایی و برخورد قانونی با هکر مذکور هستیم .

رئیس پلیس فتا ناجا در خاتمه تصریح کرد : پلیس عربستان می بایست بر اساس تعهدات و همکاری پلیسی پاسخ مستند ، قانونی و فنی در این خصوص به پلیس سایبری ایران ارائه دهد .

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *