بیش از ۸۲ درصد قربانیان تروریسم در دنیا مسلمانند/چه کسی برای مردم عراق و سوریه و لبنان شمع روشن می‌کند؟ +آمار و نمودار

بررسی آمارهای حملات تروریستی انجام شده در اقصی نقاط جهان طی بیش از ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد حملات تروریستی در مناطق مسلمان‌نشین رخ داده و تقریبا بیش از سه‌چهارم قربانیان و جان‌باختگان ساکنان مناطق عمدتا مسلمان‌نشین بوده‌اند.

به گزارش سادس به نقل از تسنیم  طی بیش از یک دهه اخیر شاهد بوده‌ایم که عبارت‌های «تروریسم» و «مسلمان» در رسانه‌های عمده جهانی به صورت مکرر در کنار هم قرار گرفته‌اند، خاصه که اغلب اوقات روی صفت «مسلمان» بودنِ «عامل» انجام عملیات تروریستی تأکید شده است.

اما بررسی داده‌ها و آمارهای موجود نشان می‌دهد که مسلمانان از یک بعد دیگر نیز با تروریسم رابطه دارند، آنجا که بیشتر حملات در سرزمین‌های مسلمان‌نشین رخ می‌دهد و درصد بسیار بالایی از قربانیان شامل کشته‌شدگان و مجروحان، ساکنان مناطق عمدتا مسلمان‌نشین هستند.

در این گزارش با بهره‌گیری از گزارش‌ها و اطلاعات منتشر شده توسط «کنسرسیوم ملی مطالعه و واکنش به تروریسم» که از سوی وزارت امنیت داخلی ایالات متحده و مرکز فناوری دانشگاه مریلند آمریکا مدیریت می‌شود، نگاهی به توزیع جغرافیایی محل وقوع حوادث تروریستی و «قربانیان» آن طی سالیان گذشته می‌اندازیم.

سال ۲۰۱۵ میلادی

آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵ میلادی هرچند در ۹۲ کشور حملاتی تروریستی رخ داده است، اما بیش از ۵۵ درصد موارد آن‌ها در پنج کشور عراق، افغانستان، پاکستان، هند و نیجریه رخ داده است. همچنین بیش از ۷۴ درصد تمامی مرگ و میرهای ناشی از حملات تروریستی مربوط به پنج کشور عراق، افعانستان، نیجریه، سوریه و پاکستان بوده است.

در این سال، بیشترین تعداد قربانیان عملیات تروریستی شهروندان کشورهای عراق با ۶۹۳۲، افغانستان با ۵۲۹۲، نیجریه با ۴۸۸۶، سوریه با ۲۷۴۸ و پاکستان با ۱۰۸۱ نفر بوده‌اند. در خصوص نیجریه، لازم است به این نکته اشاره شود که  مسلمانان حدود نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، با این حال اغلب قریب به اتفاق عملیات تروریستی در این کشور از سوی گروه بوکوحرام و در مناطق شمالی این کشور که عمدتا مسلمان‌نشین هستند رخ می‌دهند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از نظر توزیع محل وقوع حملات تروریستی، بیش از ۶۳ درصد حملات تروریستی کل جهان، در کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ عراق، افغانستان، پاکستان، نیجریه، مصر، بنگلادش، سوریه و لیبی رخ‌ داده‌اند و کمتر از ۳۷ درصد سهم دیگر نقاط جهان بوده است.

 

از نظر تعداد کشته‌شدگان طی عملیات تروریستی هم بیش از ۷۸ درصد قربانیان از ساکنان مناطق عمدتا مسلمان‌نشین عراق، افغانستان، پاکستان، نیجریه، مصر، بنگلادش، سوریه و لیبی بوده‌اند و کمتر از ۲۲ درصد قربانیان در دیگر نقاط جهان ساکن بوده‌اند.

 

اگر به مجروحان نگاهی بیاندازیم، بیش از ۷۷ درصد آن‌ها نیز از کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشین عراق، افغانستان، پاکستان، نیجریه، مصر، بنگلادش، سوریه و لیبی بودند، در حالی که تنها حدود ۲۳ درصد آن‌ها از دیگر نقاط جهان بوده‌اند.

 

سال ۲۰۱۴ میلادی

گزارش‌ها نشان می‌دهند که در سال ۲۰۱۴ میلادی هرچند در ۹۵ کشور حملاتی تروریستی رخ داده است، اما بیش از ۶۰ درصد موارد آن‌ها در پنج کشور عراق، پاکستان، افغانستان، هند و نیجریه رخ داده است. همچنین بیش از ۷۸ درصد تمامی مرگ و میرهای ناشی از حملات تروریستی مربوط به پنج کشور عراق، نیجریه، افغانستان، پاکستان و سوریه بوده است.

در این سال، بیشترین تعداد قربانیان عملیات تروریستی شهروندان کشورهای عراق با ۹۹۲۹،، نیجریه با ۷۵۱۲، افغانستان با ۴۵۰۵، پاکستان با ۱۷۵۷ و سوریه با ۱۶۹۸ نفر بوده‌اند. (در خصوص نیجریه، لازم است به این نکته اشاره شود که  مسلمانان حدود نیمی از جمعیت جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، با این حال اغلب قریب به اتفاق عملیات تروریستی در این کشور از سوی گروه بوکوحرام و در مناطق شمالی این کشور که عمدتا مسلمان‌نشین هستند رخ می‌دهند).

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از نظر توزیع محل وقوع حملات تروریستی، بیش از ۵۷ درصد حملات تروریستی کل جهان، در کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ عراق، پاکستان، افغانستان، نیجریه و سوریه رخ داده‌اند و کمتر از ۴۳ درصد دیگر آن‌ها سهم دیگر نقاط جهان بوده است.

 

از نظر تعداد کشته‌شدگان طی عملیات تروریستی هم بیش از ۷۷ درصد قربانیان نیز از ساکنان کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ عراق، پاکستان، افغانستان، نیجریه و سوریه بوده‌اند و کمتر از ۲۳ درصد قربانیان در دیگر نقاط جهان ساکن بوده‌اند.

 

اگر به مجروحان نگاهی بیاندازیم، بیش از ۷۵ درصد آن‌ها از کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ عراق، پاکستان، افغانستان، نیجریه و سوریه بودند، در حالی که تنها کمتر از ۲۵ درصد آن‌ها از دیگر نقاط جهان بوده‌اند.

 

سال ۲۰۱۳ میلادی

داده‌های موجود نشان می‌دهند که در سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۷ درصد حملات تروریستی، ۶۶ درصد قربانیان و ۷۵ درصد مجروحان حملات تروریستی مربوط به سه کشور عراق، پاکستان و افغانستان بوده است.

در این سال، بیشترین تعداد قربانیان عملیات تروریستی، شهروندان کشورهای عراق با ۶۳۷۸، افغانستان با ۳۱۱۱ و  پاکستان با ۲۳۱۵ نفر بوده‌اند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از نظر توزیع محل وقوع حملات تروریستی، بیش از ۶۷ درصد حملات تروریستی کل جهان، در کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشین عراق، پاکستان، افغانستان، نیجریه، یمن، سوریه و سومالی رخ‌ داده‌اند و کمتر از ۳۳ درصد سهم دیگر نقاط جهان بوده است.

 

از نظر تعداد کشته‌شدگان طی عملیات تروریستی هم بیش از ۸۶ درصد قربانیان از ساکنان مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ عراق، پاکستان، افغانستان، نیجریه، یمن، سوریه و سومالی بوده‌اند و کمتر از ۱۴ درصد قربانیان در دیگر نقاط جهان ساکن بوده‌اند.

 

اگر به مجروحان عملیات تروریستی در گستره جهانی نگاهی بیاندازیم، بیش از ۸۲ درصد آن‌ها از کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ عراق، پاکستان، افغانستان، نیجریه، یمن، سوریه و سومالی بودند، در حالی که تنها حدود ۱۷ درصد آن‌ها از دیگر نقاط جهان بوده‌اند.

 

سال ۲۰۱۲ میلادی

داده‌های موجود نشان می‌دهند که در سال ۲۰۱۳ میلادی هرچند ۸۵ کشور شاهد وقوع حملات تروریستی بودند، اما حدود ۵۵ درصد تمامی حملات تروریستی، ۶۲ درصد قربانیان و ۶۵ درصد مجروحان این حوادث مربوط به سه کشور پاکستان، عراق و افغانستان بوده‌اند.

در این سال، بیشترین تعداد قربانیان عملیات تروریستی شهروندان کشور افغانستان با ۲۶۳۲ نفر بودند و بیشترین مجروحان عملیات تروریستی نیز شهروندان عراقی با ۶۶۴۱ نفر بودند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از نظر توزیع محل وقوع حملات تروریستی، بیش از ۷۰ درصد حملات تروریستی کل جهان، در کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ پاکستان، عراق، افغانستان، نیجریه، یمن، سومالی و سوریه رخ‌ داده‌اند و کمتر از ۳۰ درصد دیگر حملات در دیگر نقاط جهان رخ داده‌اند.

 

از نظر تعداد کشته‌شدگان طی عملیات تروریستی هم بیش از ۸۷ درصد قربانیان نیز از ساکنان کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ پاکستان، عراق، افغانستان، نیجریه، یمن، سومالی و سوریه بوده‌اند و کمتر از ۱۳ درصد قربانیان از دیگر نقاط جهان ساکن بوده‌اند.

 

اگر به مجروحان عملیات تروریستی در گستره جهانی نگاهی بیاندازیم، بیش از ۸۱ درصد آن‌ها از کشورها و مناطق عمدتا مسلمان‌نشینِ پاکستان، عراق، افغانستان، نیجریه، یمن، سومالی و سوریه بودند، در حالی که تنها کمتر از ۱۹ درصد آن‌ها از دیگر نقاط جهان بوده‌اند.

 

سال‌های منتهی به ۲۰۱۱ میلادی

گزارش «مرکز ملی ضدتروریسم ایالات متحده» بیانگر این است که طی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ بیش از ۸۰ درصد قربانیان حملات تروریستی مسلمان بودند. در این گزارش که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است، آمده است: «اگر تعلق مذهبی در نظر گرفته شود، مسلمانان بین ۸۲ تا ۹۷ درصد قربانیان تروریسم را طی ۵ سال اخیر تشکیل داده‌اند».

 

همچنین در گزارش سال ۲۰۰۹ مرکز ملی ضدتروریسم ایالات متحده مستقر در آکادمی نظامی وست‌پوینت آمریکا آمده است که مسلمانان بیش از ۷ برابر غیرمسلمانان قربانی حملات القاعده بوده‌اند.

 

به غیر از آن، سازمان ملل نیز در سال ۲۰۱۴ گزارش داد که مسلمانان بزرگترین قربانیان داعش در عراق هستند.

در سال ۲۰۱۳ نیز «کنسرسیوم ملی مطالعات تروریسم» و «مرکز دادگان جهانی تروریسم» در دانشگاه مریلند آمریکا در گزارش مشترک خود اعلام کردند که طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ میلادی، حدود نیمی از حملات تروریستی و ۶۰ درصد قربانیان حملات تروریستی در سه کشور عراق، افغانستان و پاکستان رخ داده است، سه کشوری که اغلب جمعیت آن‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *