تشریح عملکرد نیروی انتظامی در سه ماه نخست امسال / اجرای طرح ساماندهی یکپارچه معاینه فنی به همت پلیس / راه اندازی ۱۱۰ قرارگاه انتظامی ساحلی / کاهش ۱۷ درصدی سرقت از بانک ها / کلاهبرداری مالی با سهم ۸۱ درصدی در صدر جرایم فضای مجازی / شناسایی بیش از ۱.۵ میلیون مشمول غایب

سخنگوی ناجا در یازدهمین نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار، سردار “سعید منتظرالمهدی” در یازدهمین نشست خبری از کاهش ۶ درصدی جان باختگان تصادفات در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: این میزان کاهش علیرغم افزایش ۱.۵ میلیون وسیله نقلیه و به همین میزان صدور گواهینامه جدید صورت گرفته است.

وی افزود: در تعطیلات پایانی ماه مبارک رمضان و عید فطر آمار جان باختگان حدود ۸ درصد در سر صحنه تصادفات و میزان فقره تصادفات در این ایام نیز با کاهش ۱۶ درصدی همراه بوده است.

سخنگوی ناجا با اشاره به اجرای طرح تابستانی پلیس راهور یادآور شد: در تابستان سال گذشته ، عدم توجه به جلو و رعایت فاصله طولی، سرعت غیرمجاز و انحراف به چپ اصلی ترین دلایل تصادفات بود. ساعت هایی بین ۱۶ تا ۲۰ بیشترین زمان تصادفات و واژگونی با ۳۷ درصد در صدر جدول تصادفات قرار داشت که در این میان خواب آلودگی دلیل اصلی واژگونی بوده است.

دکتر منتظرالمهدی در ادامه با اشاره به اینکه، استان های اصفهان و فارس بیشترین آمار تصادفات تابستان سال گذشته را به خود اختصاص داده اند، افزود: کمترین میزان تصادفات در ایام اشاره شده مربوط به استان های ایلام و کهکیلویه و بویراحمد است.

امکان پرداخت بخشودگی تخلفات رانندگی تا پایان آذر ۹۵

وی در ادامه در خصوص پرداخت بخشودگی تخلفات رانندگی بیان کرد: این امکان برای رانندگان وجود دارد که بخشودگی و افزایش جرایم را تا پایان آذرماه سال جاری پرداخت کرده و رانندگان می توانند از فرصت لحاظ شده برای پرداخت اصل جریمه استفاده کنند.

وی اعلام کرد: تخلفات رانندگی که تا پایان سال ۹۴ مشمول افزایش دو برابری به سبب عدم پرداخت به موقع جریمه ها شده اند، بخشیده می شوند.

معاون اجتماعی ناجا توضیح داد: امکان پرداخت تدریجی جرایم برای شهروندان وجود دارد و رانندگان می توانند با مراجعه به سایت راهور و در اولویت قراردادن تخلفات اقدام به پرداخت جرایم کنند.

وی اضافه کرد: این امکان نیز وجود دارد رانندگان با ارسال کد ده رقمی به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ که کنار کارت خودرو است از میزان جرایم خود مطلع شوند.

این مقام ارشد انتظامی از اجرای طرح ساماندهی یکپارچه معاینه فنی به همت پلیس خبر داد و گفت: ۶۰۰ مرکز صدور معاینه فنی در کشور فعالیت می کنند که حدود ۴۶۰ مرکز در شهرستان ها و الباقی در راه ها فعال است.

عدم جعل معاینه فنی با راه اندازی سامانه ” سیمفا ”

وی تأکید کرد: با توجه به راه اندازی سامانه “سیمفا” تقریبا امکان جعل معاینه فنی منتفی است. تلاش بر این است در روند صدور معاینه فنی تسریع و تسهیل شود .

وی یادآور شد: در صورت الصاق برگه معاینه فنی به خودرو و محرز شدن موارد خلاف ایمنی و یا سلامت خودرو چون دودزا بودن و … برای مأموران راهور، اعتبار برگه معاینه فنی ساقط است.

شناسایی بیش از ۱.۵ میلیون مشمول غایب و صدور بیش از ۲۰۰ هزار کارت معافیت

سخنگوی ناجا در ادامه از شناسایی بیش از ۱.۵ میلیون مشمول غایب بالاتر از ۸ سال خبر داد و گفت: ۵۰۰ هزار مشمول غایب در سال گذشته و امسال جهت خرید خدمت مراجعه و ثبت نام کرده اند.

سردار منتظرالمهدی ادامه داد: در این ایام بیش از ۲۰۰ هزار کارت معافیت برای متقاضیان و مشمولان صادر شده است.

کسر خدمت سه ماهه به ازای هر فرزند

وی از ارائه تسهیلات به مشمولان خبر داد و گفت: امکان خدمت برای مشمولان متأهل در محل سکونت همسر وجود دارد و به ازای هر فرزند، مشمولان می توانند از کسر خدمت سه ماهه استفاده کنند.

وی با اشاره به مزیت استفاده از مزایای بیمه درمانی برای سربازان و افراد تحت تکفل بیان کرد: برای سربازان تحصیلکرده نیز این امکان وجود دارد که به فراخور شرایط علمی و تخصصی در مراکز مورد نیاز بکارگیری شوند. مشمولان این طرح ( لیسانس و بالاتر ) با مراجعه به مراکز پلیس +۱۰ و ارائه مدارک مستند می توانند از تسهیلات ارائه شده بهره ببرند.

افزایش ۴۷ درصدی جرایم رایانه ای در سه ماهه نخست امسال

سخنگوی ناجا در ادامه از افزایش ۴۷ درصدی جرایم رایانه ای در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: بیشترین جرایم در فضای مجازی در حوزه کلاهبرداری مالی با سهم ۸۱ درصدی است؛ ۴۶ میلیون کاربر اینترنتی در کشور وجود دارد که ۲۹ میلیون نفر از طیف جوانان هستند.

معاون اجتماعی ناجا بر لزوم تمرکز بر آموزش و مهارت افزایی کاربران اینترنتی در راستای کاهش قربانیان جرایم رایانه ای تأکید کرد و با توصیه به کاربران اینترنتی، گفت: کاربران هیچ گونه فایل پیوست ایمیل و پاکت های ناشناس خود را باز نکنند مگر اینکه ابتدا آن را دانلود و سپس توسط آنتی ویروس ها شناسایی کنند.

سردار منتظرالمهدی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته ۰.۲۵ درصد از بودجه اقتصادی خود را برای کنترل فضای مجازی تخصیص می دهند، گفت: نیاز است همه دست اندرکاران در این حوزه با اقدامات پیشگیرانه فعالیت کنند .

کشف بیش از ۲۰۰ تن مواد مخدر طی سه ماه

این مقام ارشد انتظامی در خصوص اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر توضیح داد: در سه ماهه نخست امسال بیش از ۲۰۰ تن مواد مخدر کشف شده است و میزان کشفیات در این مدت نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش ۱۴ درصدی داشته است .

وی دستگیری مهم ترین شرور سابقه دار و قاچاقچی شرق کشور توسط پلیس استان سیستان و بلوچستان را از دیگر اقدامات در راستای مبارزه با مواد مخدر بیان کرد.
سردار منتظرالمهدی با اشاره به تنوع و گستردگی مواد مخدر و اعلام اینکه  بیش از هزار نوع مواد تخدیرزا در جهان وجود دارد، افزود: سوداگران هر بار با یک نام و به یک شکل جدید مواد مخدر معرفی می کنند که مقابله با آن نیاز به آگاهی، آموزش، هوشیارسازی و مقاوم سازی جوانان دارد.

وی خطاب به زنان و دختران جامعه هشدار داد: به هوش و به گوش باشید که سوداگران، مواد و قرص هایی با عناوین تبلیغی کاهش وزن، افزایش مسرت و شادابی و … در برخی از آرایشگاه ها و ورزشگاه ها توزیع می کنند. تبلیغ و معرفی هر ماده ای که تأثیر خارق العاده و آنی داشته باشد تأمل برانگیز است؛ پایه بسیاری از این مواد شیشه و متافتامین است که اثر مخرب بسیار دارد.

کاهش ۱۷ درصدی سرقت از بانک ها در سه ماهه نخست امسال

معاون اجتماعی ناجا در خصوص سرقت از یکی از بانک ها در تهران توضیح داد : در این خصوص دو نفر شناسایی شده و میزان سرقت ۳۰ میلیون تومان بوده است که به زودی اخبار تکمیلی در این خصوص ارائه می شود.

وی از کاهش ۱۷ درصدی سرقت از بانک ها طی سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و افزایش کشف ۱۴ درصدی در این حوزه خبر داد و گفت: میزان سرقت از بانک های دولتی ۵۷ درصد کاهش داشته است.

سخنگوی ناجا با بیان اینکه بانک های خصوصی در خط مقدم دستبرد سارقان قرار دارند بر لزوم ارتقاء سیستم حفاظتی ، ایمنی و امنیتی این بانک ها تأکید کرد.

وی اشاره کرد: تعداد دو فقره سرقت از بانک های خصوصی در سه ماهه اول سال رخ داد که این به معنای افزایش ۲۰۰درصدی سرقت از بانک های خصوصی است.

دکتر منتظرالمهدی همچنین درباره حملات سایبری به سیستم های بانکی مطرح کرد : در واقع این حملات در سطح ” صفحه اول” سیستم های بانکی صورت می گیرد و نفوذ به لایه های عمقی محقق نشده است. لازم است بانک ها با توجه به هشدارها و توصیه های پلیس فتا با اتخاذ راهکارهای حفاظتی امکان سوءاستفاده را ناهموار و از deface شدن (تغییر) جلوگیری نماید.

کاهش ۴۵ درصدی قاچاق سوخت در کشور

وی در توضیح اقدامات نیروی انتظامی در راستای تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح کرد: با فعالیت قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان قاچاق سوخت در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۵ درصد کاهش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: کاهش میزان قاچاق و افزایش کشفیات، مهم ترین دستاورد فعالیت این قرارگاه است.

سردار منتظرالمهدی در خصوص قاچاق تلفن همراه توضیح داد: بر مبنای تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سوخت مقرر شده اطلاعات گوشی تلفن همراهی که از مبادی رسمی وارد کشور می شود در یک سامانه، ثبت و اطلاعات، از طریق این سامانه به مرکز مخابرات ارائه شود.

وی اضافه کرد: مرکز مخابرات با ایجاد زیرساخت ها و ثبت خوداظهاری از استفاده کنندگان گوشی ها، امکان شناسایی گوشی های قاچاق را دارد و گوشی های قاچاق غیر فعال می شوند.

نجات جان بالغ بر ۷۰۰ نفر از شهروندان از غرق شدن در یک ماه گذشته

سخنگوی ناجا در بخش دیگری از سخنان با اشاره به اجرای طرح دریا بیان کرد: بیش از ۱۱۰ قرارگاه انتظامی ساحلی در استان های مازندران و گیلان همزمان با اجرای این طرح راه اندازی و فعال شده است و در بیش از ۲۵ شهرستان ساحلی پلیس به منظور تقویت نظم و امنیت حضور دارد.

وی خاطر نشان کرد: در یک ماه گذشته بیش از ۷۰۰ نفر از شهروندان که در شرف غرق شدن بودن توسط مأموران نیروی انتظامی نجات یافتند.

این مقام ارشد انتظامی مطرح کرد: آمار نجات یافتگان از غرق در تابستان سال گذشته ۱۵۰۰ نفر بوده است.

دکتر منتظر المهدی در خصوص شیوه کلاهبرداری “نیجریه ای” و ” فیشینگی” توضیح داد: در کلاهبرداری نیجریه ای سودجویان با معرفی خود به عنوان افراد پولدار با صرافی و بنگاه های معاملاتی وارد مذاکره شده و پس از کسب اعتماد اقدام به کلاهبرداری می کنند.

وی مطرح کرد: اما شیوه “فیشینگی” بیشتر در خصوص سوء استفاده از کاربران سایتی است بدین نحو که سودجویان با کپی از سایت ها و اعمال تغییرات جزیی و ارسال به کاربران امکان سوء استفاده را فراهم می کنند و اطلاعات فرد کاربر را ثبت و در راستای کلاهبرداری مورد سوء استفاده قرار می دهند.

وی در ادامه با توصیه و هشدار به کاربران کارت خوان های ثابت و سیار از بکارگیری دستگاهی به نام ” اسکیمر” توسط کلاهبرداران خبر داد و گفت: توسط اسکیمر امکان کپی برداری اطلاعات بانکی و مالی کاربران کارت خوان ها وجود دارد .

سردار منتظرالمهدی تأکید کرد: شهروندان به هنگام خرید رمز بانکی خود را شخصا وارد “پوزهای ” خرید کنند و از در اختیار قرار دادن اطلاعات به دیگران خودداری کنند.

معاون اجتماعی ناجا در خصوص ساماندهی اتباع خارجی و افاغنه گفت: این طرح در دستور کار وزارت کشور می باشد و هر تصمیمی که اتخاذ شود لازم الاجراست و اقدامات به موقع اطلاع رسانی می شود.

سردار منتظرالمهدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ماده مخدر “کتامین” و “تسبیح” توضیح داد : مواد مخدر بسیار متنوع و متکثر هستند و هر روز به شکل ، نما و نامی برای جذب مصرف کنندگان معرفی می شوند.

وی اضافه کرد: اساسا پایه این موادها متافتامین و شیشه است و کتامین و کپتاگن (keptag0n) نیز ترکیبی از چند مخدر است که در عربستان و کشورهای عربی استفاده می شود و بسیار خطرناک و گران است و البته تبعات سنگینی دارد.

نقش اثرگذار مرزنشینان در تقویت امنیت مرزها

سردار منتظرالمهدی در خصوص اقدامات مرزبانی در ماه های اخیر مطرح کرد: ایران یک منطقه مهم و ژئوپلیتیک و محل عبور از شرق به غرب و از نظر سیاسی بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است. در تأمین و توسعه امنیت بسیاری از نهادها دخیل هستند. اما اهتمام مرزبانان در راستای توسعه و تأمین امنیت بر کسی پوشیده نیست. شاهد این ادعا حادثه اخیری است که با هوشیاری مرزبانان از ورود عوامل تروریستی به کشور جلوگیری شد و در این میان تنی از مرزبانان غیور به شهادت رسیدند.

وی به نقش اثرگذار مرزنشینان در تقویت امنیت مرزها اشاره کرد و گفت: امنیت در مرزها حاکم است.

سردار منتظرالمهدی در توضیح بازگشت مجرمان به چرخه جرم گفت: این چرخه، از زنجیره ای از موقعیت های اجتماعی که دارای حلقه های متعدد می باشد تشکیل شده است، اولین حلقه فقر و آسیب و به ترتیب حلقه های بعدی، بزه و بحران تصمیم گیری، جرم و دستگیری، زندان و تبهکاری، خانواده و کودکان آسیب دیده و … است.

سخنگوی ناجا گفت: آنچه که به پلیس مرتبط است ورود به حلقه ای که وظیفه ذاتی پلیس است یعنی حلقه جرم و دستگیری؛ هرچند پلیس فراتر از وظیفه خود نیز اقدام می کند و در حلقه دوم با راه اندازی و فعالیت مراکز مشاوره در کلانتری ها اقدامات فراتری انجام می دهد. پلیس تلاش می کند تا با ورود به حلقه اول در مناطق فقیر و آسیب زا اقدامات پیشگیرانه از جنس ارتقائی و نوع یک نیز انجام دهد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *