در موضوع حقوق های نامتعارف باید دقیق تر صحبت کرد/ نباید بگوییم همه قوا در این مسئله مشترکند/ اموال ناحق تصاحب شده باید به بیت المال بازگردانده شود

آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به موضوع حقوق‌های نامتعارف و تأکید بر لزوم هماهنگی قوای سه گانه در رسیدگی به این موضوع گفت: قوه قضاییه با اعمال مجرمانه در این باره برخورد می کند و اموال ناحق تصاحب شده باید به بیت المال بازگردانده شود.

به گزارش سادس ، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با ابراز تاسف از اقدام تروریستی اخیر در فرانسه و کودتای نافرجام در ترکیه که موجب کشته شدن انسان های بی گناه شد با اشاره به موضع منطقی جمهوری اسلامی ایران در قبال این حوادث بویژه کودتا در ترکیه گفت: موضع اصولی و منطقی جمهوری اسلامی ایران محکوم کردن هر حرکتی بر خلاف ثبات، امنیت و آرامش کشورهایی است که دولت های آنها منتخب مردم و بر اساس آرای آنان است و بر این اساس کودتای اخیر ترکیه نیز محکوم است.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه «احترام به آرای مردم باید در همه کشورها ملاک قرار گیرد» افزود: دولتمردان ترکیه باید به این نکته توجه کنند که احترام به آرای مردم مختص یک کشور نیست و تقابل دولت ترکیه با دولت قانونی و منتخب مردم در سوریه و کمک به تروریست ها خطای بزرگی بود که از سوی آن کشور انجام و در نهایت نیز به ضرر ترکیه و موجب تضعیف و ناآرامی در این کشور شد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی باید دوست و دشمن خود را بشناسند طرح دوستی ترکیه با رژیم صهیونیستی و مقابله با سوریه به عنوان کشوری در محور مقاومت را خطای دولتمردان ترکیه دانست و تصریح کرد: نباید طوری باشد که آرای مردم را فقط در یک جا محترم بدانیم.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه در طول بیش از ۳۷ سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران انتخابات متعددی برگزار شده و از این حیث کشور ما الگویی بی نظیر در منطقه و جهان است گفت: در این مدت گرایش های مختلف سیاسی از طریق آرای مردم به قدرت رسیده اند که نشان می دهد این نظام هم بر پایه ارزش های الهی و اخلاقی و هم واقعاً بر رأی مردم استوار است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه سخنان خود با ابراز تاسف از حادثه تروریستی نیس فرانسه و با تاکید بر اینکه «تروریست خوب و بد وجود ندارد» افزود: اقدام تروریستی اگر در فرانسه بد است در جمهوری اسلامی ایران هم بد است؛ با این حساب باید پرسید چگونه است که گروهک منافقین که بر حسب گزارش ها نزدیک به ۱۷ هزار فقره ترور در کشور ما انجام داده است از سوی دولت فرانسه مورد لطف و پذیرایی قرار می گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه دولت های غربی در مقابله با تروریسم جدی نیستند و دو گانه عمل می کنند تاکید کرد: آنها به زبان حال! می گویند تروریسم اگر علیه ما باشد بد است اما هر جای دیگری که تروریسم وارد عمل شد خوب است و حتی باید کمکشان کنیم!

رئیس قوه قضاییه به اظهارات مسئولان فرانسوی در نسبت دادن حادثه تروریستی اخیر فرانسه به مسلمانان و بکارگیری واژه «تروریسم اسلامی» اشاره کرد و با ابراز تاسف از اینگونه سخنان اظهار کرد: تروریست هایی که شما آنها را مسلمان می خوانید بویی از اسلام نبرده اند و در عمل هم التزام به اسلام ندارند؛ اینها دست پرورده وهابی ها هستند و وهابیت را نیز شما درست کرده اید.

آیت الله آملی لاریجانی با طرح این پرسش که «اگر تروریسم اشکال دارد چرا منافقین را پذیرفتید و چرا از داعش و گروه های تکفیری حمایت می کنید؟» عکس العمل غرب در قبال تروریسم و ادعای مقابله با آن را بر اساس منافع غربی ها دانست و گفت: بسیاری از تروریست ها منجمله داعش از کشورهای غربی آمده اند در حالی که اسلام واقعی دین رحمانی و الهی است که اقتدارش به ایمان و ارزش های ناب الهی است.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به ۲۴ تیرماه سالگرد توافق برجام اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این توافق در مجموع به نفع جمهوری اسلامی ایران است، خواستار هوشیاری و دقت عمل مسئولان در قبال بدعهدی آمریکایی ها نسبت به این توافق شد و افزود: برخلاف ادعای غربی ها رفع تحریم حیثی نداریم و اینگونه نیست که اگر تحریم ها از حیث هسته ای برداشته شد از حیث حقوق بشر باقی بماند، التزام به چنین چیزی عقلایی نیست.

رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: با گذشت زمان آمریکایی ها نشان دادند که در بد عهدی از هیچ چیزی فرو گذار نمی کنند و از این جهت دیدیم که پیش بینی مقام معظم رهبری (مدظله) درست بود و ما شاهد بد عهدی آمریکایی ها در قبال توافق هسته ای هستیم.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین خواستار رعایت حد اعتدال و انصاف در نقد برجام شد و گفت: مسئولان اجرایی و مسئولان وزارت امور خارجه باید آمریکایی ها و اروپایی ها را ملزم به رعایت توافق برجام کنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه به موضوع حقوق های غیر متعارف اشاره کرد و با تاکید بر لزوم هماهنگی قوای سه گانه در رسیدگی به این موضوع افزود: قوه قضاییه بنا به وظیفه خود با اعمال مجرمانه در این خصوص برخورد می کند و اموال به ناحق تصاحب شده حتماً باید به بیت المال باز گردانده شود.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: نباید کاری کنیم که تخلف برخی مدیران در این زمینه به پای همه مدیران پاک دست و زحمت کش نوشته شود.

رئیس دستگاه قضا با اعلام اینکه «در قوه قضاییه با چنین مسئله ای برخورد نکرده ایم» گفت: در خصوص موضوع حقوق های نامتعارف باید دقیق تر صحبت کرد و نباید بگوییم که همه قوا در این مسئله مشترکند.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: تاکنون در خصوص حقوق های نامتعارف در قوه قضاییه چنین ارقامی نداشته ایم و گزارشی دریافت نشده است.

رئیس قوه قضاییه خواستار همکاری دولت، مجلس و قوه قضاییه به منظور بستن راهها و منافذ قانونی پرداخت و دریافت حقوق های نامتعارف شد و گفت: باید با همکاری قوای سه گانه راهها و منافذ سوء استفاده در این زمینه بسته شود.

آیت الله آملی لاریجانی در پایان از رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حقوقدانان جدید پیشنهاد شده از سوی رئیس قوه قضاییه تشکر و ابراز امیدواری کرد حقوقدانان جدید شورای نگهبان در انجام وظایف خطیر خود موفق باشند.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی درباره پیش نویس آیین نامه اجرایی ماده ۲۶۱ قانون آیین دادرسی کیفری بحث و بررسی شد و موادی از آن به تصویب رسید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *