جزئیات شرکت ۹ هزار نفر در عروسی با شادباش یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون تومانی

قیبله قریشی های بندرعباس سال‌هاست که با زنده نگه داشتن رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع دوستی و نمایش اتحاد و همدلی رکورددار پرداخت شادباش در کشور هستند.

به گزارش سادس اعطای شادباش “فضل” در بین مردم جنوب کشور امری رایج است که تسهیل کننده ازدواج و پشتوانه‌ای برای آغاز زندگی جوانان در این استان است.

به گفته ریش سفیدان قبیله قریشی‌های بندرعباس این سنت حسنه که ریشه در اعتقادات مردم دارد در برگزاری مراسم ازدواج جوانان و بالا نرفتن سن ازدواج آنان نقش اساسی ایفا کرده و عامل مهمی برای کاهش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی و فرهنگی جوانان است.

در شرایط کنونی که مشکلات اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات جوانان در عدم توانایی پرداختن به امر ازدواج محسوب می‌شود این سنت حسنه که همان اعطای فضل بوده نقش مهمی در توسعه و ترویج فرهنگ ازدواج در بین جوانان دارد.

رسم اعطای فضل به داماد با احیای نوع دوستی و نمایش اتحاد و همدلی

انتشار خبر دریافت شادباش 18 میلیاردی داماد هرمزگانی به نام مجید قاسم پور از قبیله قریشی های بندرعباس در هفته گذشته در روستای پشتکوه منطقه جلابی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی سبب شد تا به بیان اهمیت و نقش این سنت حسنه در تسهیل امر ازدواج جوانان بپردازیم.

قبیله قریشی های بندرعباس متشکل از جمعیت 50 هزار نفری در شهر بندرعباس بوده و در محله قریشی‌های محله نخل ناخدا به مرکزیت پایتخت کوروش‌ها یا طایفه قریشی‌های بندرعباس، محله نایبند جنوبی یا خواجه عطا، محله شهرک توحید محله قریشی‌ها که جنب ورودی شهر بندرعباس به عنوان دومین محله بزرگ قریشی‌ها، بخشی از آزادگان یا زیباشهر قدیم، خروجی پلیس راه بندرعباس روستای اول که روستای چاه فعله تا خروجی شهر بندرعباس نرسیده به روستای حسن لنگی، جمعیت محور ساحل شرقی شهرستان بندرعباس و 32 روستا از طایفه قریشی‌های بندرعباس زندگی می‌کنند.

طایفه قریشی‌های بندرعباس با همدلی و همکاری در تمامی مراسمات شادی و عروسی و همچنین در مراسم غم یکدیگر شرکت می‌کنند.

سنتهای جالب در مراسم ازدواج  در قبیله قریشی‌های بندرعباس

این قبیله در قدیم به مدت سه شب مراسم عروسی برگزار می‌کردند، مراسم شب اول حنابندان بود که از عصر چهارشنبه آغاز می‌شد،عصر پنج شنبه نیز از طرف طایفه داماد، لباس عروس یا همان (ساخت) را به خانه عروس می‌بردند و همان شب تا صبح نیز کل طایفه در مراسم شادی با ساز محلی یا در گویش بومی منطقه (لوتی) به جشن و سرور می‌پرداختند.

یک هفته قبل از عروسی تمامی برنامه‌ریزی‌های مناسب برای هر چه بهتر برگزار شدن مراسم عروسی با تفکیک و واگذاری وظایف به افراد انجام و در روز عروسی، بانوان و آقایان بدون هیچ گونه محدودیت تداخلی جنسیت در مکان‌های از پیش تعیین شده اسکان می‌یابند و رأس ساعت 12 شب با شناخت قبلی از ذائقه میهمانان شام صرف می‌شود.

در روز جمعه خانواده داماد پس از صرف صبحانه و ناهار تمامی میهمانان بعد از ظهر همان روز برای دریافت فضل یا همان شادباش، بزرگ‌ترهای طایفه گرد داماد جمع آمده و دفتری آماده و یک نفر نیز به عنوان مجری و گوینده، مبالغ را دریافت و برای دیگران اعلام کرده و کاتب نیز یکی پس از دیگری این اسامی را همراه با رقم اعطایی در دفتر ثبت و پس از اتمام این مراسم به همه میهمانان رقم فضل را اعلام می‌کنند.

سنت شادباش در قبیله قریشی‌های بندرعباس از قدیم رایج بوده و اتحاد و همدلی این طایفه از قدیم تا کنون در شهرستان بندرعباس زبانزد همگان بوده است.

در ابتدای مراسم اعطای شادباش که عصر جمعه برگزار می شود اقوام درجه یک فامیل داماد که شامل برادر، برادرزاده، عمو و … می‌شود مبلغ بین 10 تا 50 میلیون شادباش اعطا می‌کنند که این رقم از یک میلیون تا 50 میلیون متغیر است.

نحوه اعطای فضل به این صورت است که مثلا شخص با حضور در مراسم عروسی، اگر مبلغ یک میلیون تومان فضل دریافت کرده باشد متناسب با تورم مبلغ یک میلیون و پانصد تومان شادباش به داماد اعطا می‌کند.

داماد رکورد برادر خود را شکست

تقریبا 2 سال پیش در مراسم عروسی یکی از برادران 23 ساله مجید قاسم‌پور از طایفه قریشی‌های بندرعباس با دریافت یک میلیارد و 400 میلیون تومان شادباش رکورددار دریافت فضل در استان هرمزگان و کشور بود و این بار نیز مجید قاسم پور با دریافت مبلغ یک میلیارد و 850 میلیون تومان فضل رکورد برادر خود را شکست و در صدر دریافت فضل عروسی در کشور قرار گرفت.

خانواده این داماد میلیاردی طایفه قریشی‌های بندرعباس بنابر همدلی، همکاری و برادری در تمامی مراسمات عروسی این طایفه حضور یافته و همیشه مبلغ بالای یک میلیون تومان به داماد فضل اعطا می‌کردند.

این خانواده از یک هفته قبل از عروسی، با ارسال کارت دعوت به تمامی قبیله قریشی‌های شهرستان بندرعباس آنان را به شرکت در مراسم عروسی فرا خواندند و همه افراد قبیله نیز به تاسی از این همبستگی در مراسم عروسی فرزند این خانواده شرکت و با حضور در مراسم شادباش و اعطای فضل و همچنین ثبت آن در دفتر، مبلغ یک میلیارد و 850 میلیون تومان فضل اعطا و این داماد هرمزگانی به عنوان داماد میلیاردی شناخته شد.

در مراسم اعطای فضل داماد 23 ساله که از ساعت 5 عصر آغاز و تا ساعت 12 شب ادامه داشت 3700 نفر فضل اعطا کردند، این مراسم توسط 2 نفر کاتب و 2 نفر مجری و یا گوینده اجرا و به صورت نقدی و یا از طریق کارت‌خوان‌های بانک‌ها شادباش اعطا شد.

خانواده این داماد در شب عروسی، میزبان میهمانان زیادی از سراسر کشور بودند به طوری که 9 هزار شام سفارش داده و در شب پنج شنبه نیز که در گویش محلی مردم هرمزگان به شب شیلان معروف است 12 رأس گاو و 1300 کیلوگرم برنج با هزینه 200 میلیون تومان طبخ شد.

اجرای مراسم عروسی در روستاهای قدیمی

قبیله قریشی‌های بندرعباس به دلیل ازدیاد جمعیت، مراسمات شادی خود را در روستاهای قدیمی خود برگزار می‌کنند به عنوان مثال؛ قریشی‌های محله نخل ناخدا و شهرک توحید در روستای جلابی در 25 کیلیومتری شهر بندرعباس برگزار می‌کنند.

برگزاری مراسم عروسی سنتی به دلیل حفظ رسم و رسومات سنتی، سبب شده تا داماد هزینه های سنگینی را متقبل شود و برگزاری مراسم عروسی هر چقدر هم که ساده برگزار شد حداقل بیش از 50 میلیون برای داماد هزینه دارد که در مراسم فضل، تقریبا 100 میلیون فضل دریافت می‌کند.

سن ازدواج در قبیله قریشی‌های بندرعباس بالا نرفته و همه در سن 22 الی 23 سالگی ازدواج می‌کنند و این به دلیل همدلی و همکاری مردمان این طایفه در برگزاری مراسمات عروسی و اعطای فضل به داماد است.

یک خانواده قریشی پس از تولد فرزندشان در مراسم عروسی با اعطای فضل به نوعی سرمایه‌گذاری کرده و به دلیل ازدیاد فامیل قریشی، اسم پدران و اجداد نیز در ثبت شادباش عنوان می‌کنند.

تهیه شیرینی‌های محلی نیز یکی از رسوماتی است که در طایفه قریشی‌های بندرعباس پس از اتمام مراسم عروسی انجام می‌شود، قریشی‌های بندرعباس با رسم و رسومات میناب و بلوچ‌های سمت جاسک و بیابان پیوند خورده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *