کودتای نظامی در ترکیه

در حالی که برخی منابع خبری از درگیری‌های شدید در آنکارا خبر می‌دهند، نیروهای ارتش ترکیه پل‌های اصلی استانبول را بسته‌اند و گزارش‌هایی از پرواز هواپیماهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول منتشر شده است.

به گزارش سادس ، بن‌عالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفته است حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد. نخست وزیر ترکیه در عین حال گفته اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید. ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شده‌اند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند.

یک شاهد عینی به رویترز گفته است که در آنکارا صدای تیراندازی شنیده شده است.

از سوی دیگر برخی منابع خبر می‌دهند که فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمده و تمام پروازها متوقف شده است. حریت گزارش داده که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شده‌اند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شده است.

بی.بی.سی گزارش داد، تصاویری از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شده است. تلویزیون دولتی که به تصرف نیروهای ارتش در آمده اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که ظاهراً از سوی ارتش ترکیه منتشر شده است آمده که ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، ارتش ترکیه اعلام کرده که کنترل قدرت را در این کشور بر عهده گرفته است. در بیانیه‌ای که از سوی ارتش در تلویزیون قرائت شد، آمده است: نیروهای مسلح ترکیه کنترل کامل قدرت را در اختیار گرفته‌اند.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفته‌اند. سی‌ان‌ان ترک به نقل از خبرنگاران گزارش داد، تیراندازی از بالگرد در مقر رئیس ستاد ارتش و مقر اطلاعات ارتش دیده شده است.

وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده است که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح هم گزارش داد، وزیر دادگستری‌ اعلام کرد: اینها از گروه گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

منابع خبری مختلف از وقوع انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس در آنکارا خبر می‌دهند.

گزارش‌ها و تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین های خودپرداز بانک ها صف بسته اند.

واکنش‌ها

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس هم از تحولات ترکیه ابراز نگرانی شدید کرده است.

فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در واکنش خواهان خویشتنداری و احترام به نهادهای دموکراتیک شده است.

بلومبرگ گزارش داد، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا کاهش محسوسی داشته است.

در حال تکمیل…

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *