کابوس ناتمام اروپا/مردم بروکسل و پاریس خواب ندارند

سه روز از حوادث تلخ بروکسل می گذرد اما با این وجود نه تنها در پایتخت بلژیک بلکه در سایر شهرهای اروپا همچون پاریس نیز جو به شدت امنیتی شده است.

سه روز پس از حملات انتحاری در بروکسل، پایتخت بلژیک، پلیس این کشور شش مظنون را در این رابطه دستگیر کرده است. این دستگیریها در منطقه اسکاربک در حومه بروکسل صورت گرفت که شماری از عاملان حملات تروریستی اخیر در آن سکونت یا رفت و آمد داشته اند.

پایتخت بلژیک سه روز پس از حملات تروریستی همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد هرچند این وضعیت از درجه چهار به درجه سه کاهش پیدا کرده اما پروازهای داخلی اروپا به بروکسل و از این شهر به نقاط دیگر نیز تا روز یکشنبه (۲۷ مارس/ ۸ فروردین) همچنان به دو فرودگاه دیگر نزدیک بروکسل هدایت خواهند شد.

در همین حال، نخست وزیر بلژیک استعفای وزیران کشور و دادگستری را نپذیرفته و خواهان ادامه کار آنها شده است. در روزهای گذشته، مقامات بلژیک به دلیل بی اعتنایی به هشدارهای امنیتی در مورد عاملان حملات تروریستی زیر فشار قرار داشته اند. پیش تر مقامات ترکیه از شناسایی و اخراج ابراهیم بکراوی، یکی از عاملان حملات تروریستی بروکسل، خبر داده بودند. به گفته این مقامات، مسئولان بلژیکی با وجود اخطار ترکیه، اقدامی در مورد بازداشت یا بازجویی از وی به عمل نیاوردند.

ابراهیم بکراوی و برادرش خالد بکراوی روز سه شنبه در جریان عملیات انتحاری در فرودگاه و متروی بروکسل کشته شدند. این در حالی است که به گفته مقامات آمریکایی، هر دو برادر پیش از این در فهرست مظنونان تروریستی این کشور قرار داشتند.

در حملات تروریستی روز سه شنبه در بروکسل ۳۱ نفر کشته و نزدیک به ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. شمار زیادی از زخمی ها همچنان در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستانها بستری اند.

اشتباه مقامات بلژیک در مورد ابراهیم بکروای

ابراهیم بکروای برای پلیس بلژیک چهره شناخته شده بود. او سال ۲۰۱۰ میلادی در بلژیک به حبسی طولانی مدت محکوم شده بود، اما علی‌رغم ارزیابی منفی رئیس زندان از رفتار او، پیش از پایان محکومیتش از زندان آزاد شد. وی همچنین ژوئیه ۲۰۱۵ در مرز ترکیه و سوریه بازداشت و از ترکیه اخراج شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه آن زمان هشدار داد که او از «جنگجویان تروریستی» است. اما پلیس بلژیک پس از استرداد ابراهیم بکروای به این کشور به دلیل نبود شواهد کافی در مورد ارتباط او با فعالیت‌های تروریستی او را بازداشت نکرد اما مقامات بلژیک حالا اذعان کرده‌اند که در مورد او اشتباه کردند.

وزیر کشور و وزیر دادگستری بلژیک برای جبران این خطا درخواست استعفا کرده‌اند، اما نخست‌وزیر بلژیک درخواست آنها را رد کرده است.

سفر وزیر خارجه آمریکا به بروکسل

در این میان «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، امروز جمعه برای آنچه ابراز همدردی و پیشنهاد کمک ایالات متحده اعلام شده، وارد بروکسل، پایتخت بلژیک شد.

کری که برای دیدار با مقام‌های روسی به مسکو سفر کرده بود، به طور مستقیم از آنجا به بروکسل پرواز کرد. قرار است وزیرخارجه آمریکا در این سفر با مقام‌های بلژیک، از جمله «شارل میشل»، نخست وزیر، و «دیدیِه ریندِرز» و همچنین «ژان کلود یونکر»، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، دیدار کند.

کری در ملاقات‌های خود بار دیگر پیشنهاد کمک واشنگتن در انجام تحقیقات اطلاعاتی و مبارزه با تروریسم را به اطلاع مقام‌های بلژیک خواهد رساند.

حدود ۱۰ نفر از مجروحان انفجارهای سه‌شنبه بلژیک شهروندان آمریکایی بود‌ه‌اند.

جستجوی خانه به خانه در پاریس

علاوه بر بروکسل، در عملیاتی جداگانه در فرانسه، پلیس پاریس پنج‌ شنبه شب به یک محله یورش برده و جستجوی خانه به خانه انجام داده است. بطوریکه رسانه‌های فرانسه می‌گویند در جریان این جستجو مقدار اندکی مواد منفجره پیدا شده است.

این عملیات بعد از دستگیری فردی صورت گرفت که به برنامه‌ریزی برای انجام حمله‌ای در پاریس متهم شده است.

وزیر کشور فرانسه می‌گوید برنامه‌ریزی برای این حمله در مراحل پایانی بود اما بعد از دستگیری مظنون خنثی شده است.

حملات روز سه‌شنبه بروکسل به حملات مرگبار پاریس در ماه نوامبر گذشته ارتباط داده شده که در آن ۱۳۰ نفر کشته شدند.

آمادگی ۴۰۰ داعشی برای انجام عملیات تروریستی در اروپا

در این میان یک رسانه غربی از آموزش ۴۰۰ نیروی تروریستی از سوی داعش برای انجام عملیات های تروریستی در اروپا خبر داد. مقامات امنیتی اعلام کرده اند که گروه تروریستی داعش شبکه تروریستی را در اروپا برای انجام حملات تروریستی سریالی همانند آنچه در پاریس و بروکسل رخ داد شکل داده است.

آمارها نشان می دهد که در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ نیروی داعشی به طور ویژه برای انجام عملیات تروریستی در خارج آموزش دیده اند. این در حالی است که تاکنون بیش از پنج هزار نفر از ساکنان اروپا به سوریه رفته و احتمالا به داعش پیوسته اند.

به گفته این مقامات هدف از این شبکه انجام حملات تروریستی و انتخاب زمان و مکان و روشی است که در پی حملات تروریستی و بمب گذاری ها بیشترین تلفات و قربانی را به همراه داشته باشد.

آسوشیتدپرس در این باره نوشت: به نظر می رسد گروه تروریستی داعش با از دست دادن جبهه های جنگ خود در عراق و سوریه شبکه های تروریستی خود را به اروپا ارسال کرده است.

مقامات اروپایی، نیروهای اطلاعات عراق و یک وکیل فرانسوی که شبکه های افراطی تروریست ها در اروپا را مطالعه می کنند بر این باور هستند که این افراد در عراق، سوریه و احتمالا در کشورهای بلوک سابق شرق برای حمله در غرب آموزش دیده اند.

یکی از  تروریست های حملات پاریس در نوامبر گذشته پیش از آنکه از سوی پلیس کشته شود ادعا کرده بود که در قالب گروهی ۹۰ نفره از تروریست های داعش وارد اروپا شده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *