بشار اسد: مخالفان قدرت تصمیم‌گیری ندارند/ تداوم نبرد بی‌امان علیه تروریسم

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه تأکید کرد: ما به راه‌حل سیاسی ایمان داریم، اما این راه نیازمند گفت‌وگو با کسانی است که قدرت تصمیم‌گیری داشته باشند، حال اینکه این مخالفان از قطر، ترکیه و عربستان مدیریت می‌شوند و طرح سیاسی ندارند.

به گزارش سادس به نقل از روزنامه الاخبار، بشار اسد رئیس جمهور سوریه ضمن تأکید بر اینکه در برابر تروریسم راه حلی جز مبارزه و پیروزی وجود ندارد، اظهار داشت: نبرد بی‌امان علیه تروریسم ادامه دارد.

مخالفان اختیار تصمیم‌گیری ندارند

رئیس جمهور سوریه با حضور در همایش «جمعیت عربی و اسلامی حمایت از گزینه مقاومت» که از ۱۹ تا ۲۰ ماه جاری [۲۹ اسفند و اول فروردین‌ماه] میلادی به‌ریاست یحیی غدار دبیرکل این جمعیت در دمشق برگزار شد، تصریح کرد: روی حل و فصل مسائل با مخالفان که اختیار تصمیم گیری ندارند و گفت‌وگو با اربابان آنان از طریق دی‌میستورا در جریان است، حساب نمی‌کنیم.

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود ولادیمیر پوتین را رهبری تاریخی و متحد قابل اعتماد توصیف کرد.

بشار اسد تأکید کرد که روی راه حل سیاسی با مخالفان نمی‌توان حساب کرد و در مقابل تروریسم راه حلی جز رویارویی و پیروزی وجود ندارد و محاسبات واقعی مبتنی بر نهایی کردن راه حل نظامی با تروریست‌ها و تقویت منطق آشتی‌های سوری است.

رئیس جمهور سوریه ادامه داد: اما ساختار نظام و راهکارها و شکل و آینده آن مسائلی است که تنها سوری‌ها در مورد آن تصمیم می‌گیرند.

وی اظهار داشت: پیروزی بر تروریسم راه را برای حل و فصل سیاسی از طریق همه‌پرسی ملت سوریه باز خواهد کرد.

مدیریت مخالفان به‌دست قطر، ترکیه و عربستان است

بشار اسد تصریح کرد: ما به راه حل سیاسی ایمان داریم اما این راه نیازمند گفت‌وگو با کسانی است که قدرت تصمیم گیری داشته باشند حال اینکه این مخالفان از قطر، ترکیه و عربستان مدیریت می‌شوند و طرح سیاسی ندارند و طرفهای آن در مورد هر چیزی اختلاف نظر دارند، از همین رو گفت‌وگو با آنان فایده‌ای نخواهد داشت و نمی‌توان روی حل و فصل سیاسی با آنان زیاد حساب کرد.

وی راه حل واقعی را تلاش‌های یک‌پارچه در برابر گروههای تروریستی و نیز تقویت آشتی‌ها در سوریه برشمرد و گفت: نمی‌توان با تروریسم گفت‌وگو کرد و هیچ راه حلی مگر پایان دادن به تروریسم از نظر نظامی وجود ندارد و دلیل آن نیز اینکه جنگ با آنان همچنان ادامه دارد.

بشار اسد اظهار داشت: ۶۲ هزار فراری از عدالت و قانون حضور در بین تروریست‌ها را پناهگاهی برای خود یافتند و اکنون در تلاش برای بازگرداندن آنان از طریق عفو عمومی هستیم.

تدمر منطقه راهبردی کلیدی است

رئیس جمهور سوریه گفت: هدف ما امروز تدمر است و دلیل آن اهمیت راهبردی آن به‌عنوان یک منطقه کلیدی است و این منطقه آغاز آزاد سازی مناطق بیشتر خواهد بود.

اختلافی بین دمشق و مسکو وجود ندارد

اسد ضمن تأکید بر اینکه دمشق و مسکو اختلافی ندارند، تصریح کرد: از ابتدا با پوتین در خصوص همه گزینه‌ها به تفاهم رسیدیم و عقب نشینی روسیه از مدتی طولانی هماهنگ شده بود و البته عبارت دقیق‌تر در این مورد کاهش نیروهای نظامی روسیه در سوریه است.

وی ادامه داد: کاهش تعداد نیروهای نظامی روسیه پس از آن صورت گرفت که برتری توان راهبردی ما در رویارویی با تروریسم محقق شده و احتمال‌های رویارویی با ترکیه و ناتو و در افزایش درک آمریکا از نقش روسیه مؤثر واقع شد.

رئیس جمهور سوریه همچنین اظهار داشت: حمایت نظامی روسیه از ارتش سوریه در بالاترین سطح است و هماهنگی هوایی همچنان ادامه دارد و به‌خلاف ادعاهای برخی رسانه‌ها وضعیت ما نسبت به گذشته به‌دلیل کمک دوستان و همپیمانان از جمله روسیه، ایران و مقاومت لبنان بسیار بهتر است و شاهد موفقیت‌های ما در دفاع از سوریه در مقابله با تروریسم هستید.

تجزیه سوریه توهم است

بشار اسد در واکنش به طرح فدرالی شدن سوریه گفت: از یک ذره خاک سوریه دفاع خواهم کرد زیرا خاک سوریه مِلک ملت سوریه است و هیچ بحث، امکان و فرصتی برای تقسیم و تجزیه سوریه وجود ندارد و هر حرفی غیر از این، توهمی بی‌ارزش است.

وی با اشاره به بلندپروازی‌های برخی آن را توهم کسانی دانست که با حقیقت تاریخی وجود کُردها در سوریه آشنا نیستند.

اسد یادآور شد: پس از شکست توطئه خارجی که سوریه را هدف گرفته بود، آمریکا و همپیمانانش تلاش کردند تا از مسئله کُردی سوء استفاده کنند اما موفق نشدند.

اتحادیه عرب از خارج مدیریت می‌شود

رئیس جمهور سوریه در خصوص بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: از اینکه از اتحادیه عرب اخراج شده‌ایم، ناراحت نیستیم، اما همواره از مشارکت در نشست‌های اتحادیه عرب که مصوبات آن ضدملتها بود، ناراحت بودیم.

وی توضیح داد: در نخستین حضور خود در نشست سران اتحادیه عرب متوجه شدم که این اتحادیه از بیرون مدیریت می‌شود و هدف آن ناکام ساختن هر اقدامی است که به منافع عربی خدمت می‌کند، در سال ۲۰۰۰ میلادی به‌جای تأیید انتفاضه فلسطین ابتکار ملک عبدالله پادشاه سعودی برای سازش با اسرائیل را تأیید کردند.

اسد سپس تأکید کرد که در همه نشستهای سران عرب، حل سیاسی با اسرائیل به‌ضرر حقوق ملتهای عرب بررسی می‌شد و امروز هم که به‌طور علنی از وابستگی خود به طرح صهیونیستی و خدمت به آن و روابط با اسرائیل سخن می‌گویند.

اولویت ما حمایت از قضیه فلسطین است

رئیس جمهور سوریه تصریح کرد: فلسطین فقط در برخی گروه‌های فلسطینی مانند حماس خلاصه نمی‌شود و اولویت ما حمایت از قضیه فلسطین است.

وی درعین‌حال اظهار داشت: ما به همه نیروهای مقاومت که در مقابل دشمن اسرائیلی قد علم کرده‌اند از جمله حماس مقاوم احترام می‌گزاریم و دست خود را همواره به‌سوی آنها دراز می‌کنیم.

وی همچنین یادآور شد: ما حتی یک روز هم تصور نمی‌کردیم که منافع حزبی و طائفه‌ای مهمتر از قضیه فلسطین باشد و متأسفانه برخی در حماس منافع حزبی و طائفه‌ای را ترجیح می‌دهند.

بشار اسد ابراز کرد: امید زیادی به انتفاضه ملت فلسطین و مبارزان آزادمنش و جوانان شجاع فلسطین داریم.

روابط دمشق و مصر ممتاز است

رئیس جمهور سوریه با اشاره به اینکه روابط دمشق با مصر ممتاز است، اظهار داشت: ما همواره با مصر هماهنگی به‌عمل می‌آوریم و حتی در دوران ریاست جمهوری «محمد مرسی» هم هماهنگی امنیتی بین دمشق و قاهره ممتاز بود.

وی ادامه داد: ما مواضع برادران مصری خود را به‌دلیل شرایط اقتصادی و فشارهایی که بر آنها وارد می‌شود، درک کرده و این وضعیت را در نظر داریم.

اسد تصریح کرد: از همان نخستین لحظه‌های به قدرت رسیدن اخوان المسلمین در مصر، متوجه هجمه توطئه‌ها علیه سوریه شدیم و کنار زده شدن محمد مرسی از قدرت، ما و مصری‌ها را راحت کرد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *