کلاهبرداری اینترنتی به بهانه جمع آوری فطریه

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا به شهروندان توصیه کرد : مراقب کلاهبرداران اینترنتی به بهانه جمع آوری فطریه باشند.

به گزارش سادس به نقل از پایگاه خبری پلیس “سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش” با اشاره به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان گفت: در این روزها شاهد حجم عظیم تبلیغات جمع آوری فطریه، کفاره روزه و … از سوی انجمن ها و موسسات خیریه و… هستیم که در سایتها و شبکه های اجتماعی خود نمایی می کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از این تبلیغات کذب است، به روزه داران توصیه کرد : در پرداخت فطریه و کفاره روزه خود مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران فضای سایبری نیفتند.وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته شاهد سایت های جعلی جمع آوری فطریه و کفاره روزه تحت عناوین موسسات و انجمن های خیریه بودیم، افزود: بسیاری از این سایت ها به صورت انی برای اهداف مجرمانه بارگذاری شده و بعد از جمع آوری فطریه و کفاره از دور خارج می شوند.

سرهنگ آذردرخش به شهروندان و کاربرانی که قصد دارند فطریه و کفاره روزه خود را از طریق فضای سایبر یا تلفن بانک پرداخت نمایند، توصیه کرد: این افراد می‌توانند فطریه یا کفاره روزه خود را از طریق شرکت‌ها و موسسات شناخته شده در کشور که توسط رسانه‌های جمعی (رادیو، تلویزیون و…) اقدام به اعلام شماره حساب‌های رسمی می‌کنند، اقدام نمایند و از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب‌های نامعتبر و شخصی و سایت های ناشناس خودداری نمایند.

وی همچنین تاکید کرد: در سال های گذشته شاهد فعالیت سایت هایی بودیم که کاربران را به صفحات فیشینگ راهنمایی می کردند، لذا روزه داران عزیز مراقب باشند تا در عملیات های بانکی پرداخت در دام سایت های فیشینگ نیفتند. از این رو موارد ایمنی چون آدرس سایت و وجود گواهینامه ssl را نادیده نگیرند.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا افزود: امسال حجم تبلیغات در این خصوص در شبکه های اجتماعی بسیار بالاست و حتی در پیام های ارسالی خصوصی برای کاربران از خانواده های نیازمند عکس و فیلم منتشر شده است که واقعیت ندارد و این ترفندی برای جلب حسن اعتماد کاربران برای به دام انداختن آنهاست.

وی در ادامه با بیان اینکه برخی افراد سودجو و فرصت طلب با راه اندازی سایت هایی در قالب موسسه خیریه، قصد جمع آوری فطریه و وجوهات شرعی شهروندان را دارند، گفت: شهروندان و کاربران قبل از پرداخت فطریه خود به صورت مجازی از اصالت و صحت موسسه یا خیریه مطمئن شوند و در صورت هر گونه شک و شبهه در اصالت این سایت ها از پرداخت فطریه و کفاره روزه خود به شماره حساب های این سایت یت ها خودداری نمایند.

آذردرخش از ارگان ها و نهادهای ذیربط درخواست کرد در خصوص موسسات و انجمن های خیریه که مجوز فعالیت دارند و همچنین نحوه جمع آوری فطریه و کمک های مردمی این موسسات از طریق مبادی قانونی اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.
سرهنگ آذردرخش خواستار همراهی و همکاری کاربران و شهروندان برای شناسایی سایت های جعلی و تقلبی موسسات و انجمن های خیریه شد و از هموطنان عزیز خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با ما در میان بگذارند.#

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *