تلاش دشمن برای متمایل کردن جوانان به سمت نسخه‌ای جعلی از انقلاب/ انحراف از ارزش‌ها با حقوق‌های نجومی / سیاه‌ نمایی پرونده بورسیه‌ها/ تحریف اقتصاد مقاومتی توسط حامیان اقتصاد آزاد/ ۱۲ توصیه مهم رهبری به تشکل‌های دانشجویی

دانشجویان در دیدار با مقام معظم رهبری بر اجرای پروژه سیاه‌سازی پرونده بورسیه‌ها، سعی دشمن برای متمایل کردن جوانان به سمت نسخه‌ای جعلی از انقلاب تأکید کردند و گفتند: افرادی که تا مغز استخوان به اقتصاد بازار آزاد معتقدند، اقتصاد مقاومتی را تحریف می‌کنند.

 به گزارش سادس، روز گذشته طبق سنت هرساله مراسم دیدار صمیمی جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی با رهبر معظم انقلاب برگزار شد و در این دیدار اعضای تشکل‌های دانشجویی مواردی را مطرح کردند.

دانشجویان در دیدار با مقام معظم رهبری بر اجرای پروژه سیاه‌سازی پرونده بورسیه‌ها، سعی دشمن برای متمایل کردن جوانان به سمت نسخه‌ای جعلی از انقلاب تأکید کردند و گفتند: افرادی که تا مغز استخوان به اقتصاد بازار آزاد معتقدند، اقتصاد مقاومتی را تحریف می‌کنند و کلید به دستان رویه غلط حمایت از تشکل‌های یک بار مصرف را اصلاح نکردند.

* احمدی: انحراف از ارزش‌ها در مسئله حقوق‌های نجومی به روشنی خود را نشان داد/صرف بودجه فرهنگی نظام برای ضد انقلاب ظلم است

علیرضا احمدی دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در این دیدار طی سخنانی در محضر مقام معظم رهبری، ضمن رساندن سلام اعضای دفاتر انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور به محضر رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: برخی می‌گویند دوره انقلابی‌گری تمام شده است. می‌گویند انقلاب کردیم تا به جمهوری اسلامی برسیم و دیگر نباید به گذشته رجعت کنیم؛ حال آنکه در نگاه اصیل، جمهوری اسلامی مظهر انقلاب است و میزان موفقیتِ آن، در تطبیق هر چه بیشترِ با آرمان‌های انقلابی است و اینجاست که بحث کارآمدی جمهوری اسلامی معنا می‌یابد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: امروز برخی به اسم «کارآمدی» در حال تهی کردن ظرف جمهوری اسلامی از مظروف انقلابی آن هستند و «پروژه آرمانزدایی از انقلاب» را با جدیت تمام دنبال می‌کنند. ما تاکیدات مکرر حضرتعالی در لزوم انقلابی بودنِ نهادهای مختلف کشور؛ طی سال اخیر را هم، در چهارچوب مقابله با همین پروژه تحلیل می‌کنیم.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: عدم تحقق «مسئله کارآمدی»، به عنوان یکی از شاخص‌های اصلیِ دولت اسلامی در مسیر تحقق تمدن اسلامی، موجبات سلب اعتماد عمومی را فراهم می‌کند، لذا از منظر منطق «نقد حکومت آری و نفی حاکمیت هرگز»، نکاتی را در سه بخش «نظارت»، «انحراف از ارزش‌ها» و «اقدام و عمل» عرض می‌‌کنیم.

احمدی تصریح کرد: در عرصه فرهنگ، شبکه فرهنگی ضدانقلابِ زیرزمینی جولان می‌دهد، اما وقتی که نیروی جوان مومن و انقلابی می‌خواهد جهاد فرهنگی کند، امکانات جهاد را هم از او می‌گیرند.

وی ادامه داد: ارشاد، اوقاف، سازمان تبلیغات، صداوسیما و متاسفانه برخی نهادهای مدعی انقلابی‌گری حداقلی‌ترین امکانات را در اختیار نیروی جوان انقلابی قرار می‌دهند. حال این امکانات در اختیار چه کسانی است؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل خاطرنشان کرد: به عنوان مثال قدیمی‌ترین مجموعه مطبوعاتی کشور با عظیم‌ترین منابع مالی سال­‌هاست که در انحصار جریانی قرار دارد که به روشنی در مقابل مرزبندی‌ها و چهارچوب­‌های انقلابی عمل می‌کند؛ مسئول این مجموعه که عنوان نمایندگی حضرتعالی را دارد، اخیرا پس از تاکید شما بر خط قرمز فتنه، پیشانی فتنه را می‌بوسد.

وی گفت: ظلم نیست بودجه فرهنگی جمهوری اسلامی، هزینه روشنفکران ضدانقلاب نامردی شود که همواره علیه مردم بوده‌اند؟

احمدی ادامه داد: مدیریت افکار عمومی، امروز در فضای مجازی صورت می‌گیرد اما شورای عالی فضای مجازی که وظیفه سیاستگذاری، نظارت و اجرا در فضای مجازی را بر عهده دارد، تعطیل‌­ترین نهاد جمهوری اسلامی بوده است.

وی در رابطه با عرصه اقتصاد، تصریح کرد: در اقتصاد عدم نظارت فاجعه آمیز است. «لابی پشت پرده»؛ مدیر پرونده‌دار را بر رأس بانک‌ها می‌گزیند و الیگارشی قدرت و ثروت هر روز پیچیده‌تر می‌شود.

این فعال دانشجویی ادامه داد: روزانه بیش از 3 هزار و 300 کانتینر تنها از یک پایانه، بدون کنترل و مثل آب خوردن وارد کشور می‌شود و نتیجه آن ورود سالیانه بیش از 30 میلیارد دلار کالای قاچاق از مبادی رسمی و غیررسمی است که به طور مستقیم بر رکود و کاهش تولید داخلی اثر دارد، کارگران را بیکار می‌کند و خانواده‌ها را از هم می‌پاشاند.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل اظهار داشت: مگر می‌شود بدون یاری دست‌های پشت پرده در مدیریت کلان، این مقدارِ کالای قاچاق وارد شود؟ از طرفی دولت، معدود ابزارهای شناسایی و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به بازار، نظیر طرح شبنم و ایران کد را تعطیل کرده است.

وی گفت: توان ناجا نیز در مقابله فرسایشی با باندهای قدرتمند و ریشه‌دار قاچاق محدود است؛ تولید داخلی فلج شده و حمایتی از آن صورت نمی‌گیرد، حال ما با کدام پشتوانه از سرمایه گذار ایرانی بخواهیم در تولید وارد شود؟

احمدی در رابطه با بحث حوزه علمیه هم افزود: در امر نظارت چه فعلی بالاتر از امر به معروف و نهی از منکر؟ حضرتعالی در سخنرانی بجنورد با اشاره به بعضی علما که از نظام فاصله می‌گیرند، این مواجهه را ننگ دانسته بودید.

وی افزود: سوال ما این است، چرا در شرایط خطیر و حساس کشور حضرات آقایان علما آنچنان که باید ورود نمی‌کنند؟ وقتی گفته می‌شود کربلا درس مذاکره است، چرا قم واکنش نشان نمی‌دهد؟ وقتی مسئله اسلام رحمانی به غلط و برای خوش آمد برخی محافلِ در اقلیت؛ مطرح می‌شود، چرا حوزه علمیه سکوت می‌کند؟

احمدی اظهار داشت: در مسئله برجام در حالی که خیانت‌های آمریکا اظهر من الشمس است، هنوز برخی در تمجید برجام، سخن می‌گویند. فقهایی که در مقابل فروش یک جلد قرآن به کافر، از باب قاعده نفی سبیل ورود می‌کنند، چگونه است که در برابر قراردادهای نفتی و سیاسی که سالیان سال سرنوشت بلاد مسلمین و اهلش را درگیر خواهد کرد؛ موضعی نمی‌گیرند؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در رابطه با موضوع مبارزه با فساد، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب؛ آنچه بیش از هر مفسده‌ای دردناک و ناراحت کننده‌تر است، عدم برخورد مناسب و کافی دستگاه قضایی است.

وی تصریح کرد: اگرچه در نظام اسلامی، فساد فی نفسه غلط و نامطلوب است، اما آنچه این روزها مردم را آزرده‌تر می‌سازد تسامح در مواجهه با مفاسد کلان است. عدم شناخت اولویت‌ها، عدم شناسایی مفاسد دستگاههای دولتی و برخوردهای فشل از نقاط نقدبرانگیز قوه قضائیه هستند.

وی ادامه داد: اطاله دادرسی و عدم اطلاع رسانی مناسب در رابطه با پرونده‌های فساد اقتصادی باعث شده است که پرونده‌های متعددی مانند؛ پدیده، ادعای دروغین بورسیه‌ها، کرسنت و… حل نشده در افکار عمومی باقی بماند.

احمدی تاکید کرد: چه لزومی دارد در شرایطی که مفاسد اقتصادی، اعتماد عمومی را همچون موریانه از بین می‌برد، بعض دادستان‌های محترم با طرح مسائل شاذ و بی‌اولویت در رسانه‌ها ظاهر شوند؟ ریشه این آسیب را باید علاوه بر عدم شناخت اولویت‌ها، در این امر دانست که عده‌ای از صاحب منصبان قضائی گاه خود را در قید قانون نمی‌دانند و به جای تفسیر و اجرای قانون به تشریع قانون می‌پردازند و هر ناهنجار و نامطلوب اجتماعی را، بدون قانون به چوب مجازات می‌رانند.

وی افزود: شفافیت حلقه مفقوده قوه قضائیه است. عدم اطلاع رسانی شفاف علی رغم وجود عدالت حس بی‌عدالتی در مردم ایجاد می‌کند. چه اشکال دارد پاسخگویی، جزیی‌تر و تخصصی‌تر شود و روسای دادگاه‌ها نیز در قبال احکام صادره توضیحاتی به رسانه ها ارائه دهند.

وی در ادامه در رابطه با نظارت مجلس بر این موضوع گفت: مجلسی که برای خود شأن نظارت بر قوای دیگر را قائل است، ده سال است طرح نظارت بر خود را در راه روهای بهارستان مسکوت نگه داشته. از طرفی شأن برخی از نماینده­‌ها از نظارت و بازرسی به لابیگری و اختیارداری برای حوزه انتخابیه تبدیل شده است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه داد: نماینده‌ای که با مسئولین دولتی و قضایی منطقه خود تعارف دارد، چگونه می­‌تواند با مفاسد مقابله کند. مهم‌تر از این، نماینده‌ای که دغدغه‌اش در شهر و استان خود متوقف است چگونه با مسائل ملی و بین‌المللی مواجهه خواهد داشت؟ شاید از همین ضعف است که برجام را در بیست دقیقه تصویب می کنند.

وی تصریح کرد: در دانشگاه بیش از آنکه با مسئول مواجه باشیم، با مقام و رئیس و امثالهم مواجهیم. دانشگاه رئیس و رئیس دفتر نهاد و رئیس حراست و الباقی روسا را دارد، اما کمتر پیش آمده که یکی از این آقایان مسئولیت اتفاقات درون دانشگاه را به عهده بگیرد. به راستی چه کسی مسئول اتفاقات  درون دانشگاه است؟

احمدی افزود: فلان دانشگاه کنسرت برگزار می‌کند، هیچ کس مسئولیتش را نمی‌پذیرد، دانشگاه دیگر با مسئله صنفی مواجه است اما دانشجو محل رجوعی ندارد، نشست‌های غیرقانونی تشکل‌های سیاسی در دانشگاه برگزار می‌شود، هیچ کس پاسخگو نیست، عنصر نفوذی از سیستم اقتصاد بین المللی وارد دانشگاه می‌شود و کک هیچ کس هم نمی‌گزد.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه تصریح کرد: اوایل دهه هفتاد را می‌توان سالهای تلاش جریانی برای تغییر محاسبات ارزشی جامعه دانست که عالم امام را، به عالم مادی تغییر داد. ثروت اندوزی و کسب قدرت بر عدالت، معنویت و عقلانیت؛ ارجحیت یافت و بجای تخصص توام با تعهد، تکنوکراسی را در رویه خود اولویت داد. آن سالها شما بیم انحراف از ارزش‌ها را می‌دادید و رفتار امت پیامبر با حسین ابن علی(ع) را تشریح می‌کردید!حال اما دوباره این مسئله پررنگ شده است.

وی افزود: دولتی که از ابتدا با میانگین سنی بازنشسته روی کار آمد، با همان اندیشه پیشین کارگزاران و نگاه همراه با تبختر برخی مدیران، مفاهیم ارزشی دوران امام را به چالش کشید. یکی از مفاهیم ارزشی قطعی عالم امام، دشمن شناسی و شناخت آمریکای جنایتکار بود.

احمدی یادآور شد: در همه این سالها اما انگار فقط مردم و رهبری «مرگ بر آمریکا» را زنده نگه داشته‌اند و دولتها چنین رویکردی در پیش نگرفته‌اند. عادی سازی روابط با آمریکای  28مرداد، آمریکای حمله به ایرباس، آمریکای مدافع صدام و مهمتر از همه، آمریکای حامی داعش در شرایطی که هنوز مصادره اموال ملت ادامه دارد، و «تقریبا هیچ» از اجرای برجام عاید ملت شده است، چه معنایی دارد؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل افزود: مردم سوال می‌کنند، در قضیه ارتباط با آمریکا خودمان را سرکار گذاشته‌ایم؟ شعار می‌دهیم و شاهد عمل خلاف از مسئولین جمهوری اسلامی هستیم؟ این مذاکرات هم تجربه‌ای بود؛ اما آیا تجربه کافی نیست؟ حال باید  هر روز بشنویم که آمریکا برجام را نقض کرده، پس چرا اجرای برجام ادامه دارد؟

وی افزود: اخیرا انحراف از ارزش‌ها در مسئله حقوق‌های نجومی به روشنی خود را نشان داد. خوی اشرافی گری در بین مدیران به گونه‌ای شده که نه تنها این حقوقهای نجومی را بر خود حق می‌دانند بلکه آن را قانونی دانسته و به استناد قانون در برابر ملت می‌ایستند که «کار خلاف قانونی نکرده‌ایم!».

احمدی اظهار داشت: وای به حال مدیری که قشر مستضعف جامعه را فراموش کرده و در ایام تحریم به خود اجازه برداشت‌های چند صد میلیونی را می‌دهد و وای به حال مجلسی که زمینه توجیه قانونی دست درازی به بیت المال مسلمین را فراهم کرده است.

این فعال دانشجویی گفت: نگاه توسعه طلب ضد عدالت، مسکن مهر قشر مستضعف را مزخرف می‌داند. همین نگاه؛ به جای اصلاح جاده‌های اصلی کشور؛ قرارداد خرید 118 فروند ایرباس را منعقد می‌کند، همین نگاه به جای وام 3میلیونی ازدواج؛ وام 25میلیونی خودرو بی کیفیت می‌دهد و همین نگاه است که در روز کارگر، از پشت شیشه‌های خودروی شاسی بلند تولید خارج، کارگران را تماشا می‌کند و چقدر این نگاه برای وارثان واقعی انقلاب تلخ است.

وی گفت: در نظام جمهوری اسلامی، قرار بود روحانیون و مسئولین نظام، از مردم، در بین مردم و برای مردم باشند؛ اما آنچه امروز شاهد آنیم کلنی‌های متشکل از روحانیون و مسئولین بالای شهر نشینی است که فرسنگ‌ها با مردم عادی کوچه و بازار فاصله دارند و هیچ تصوری از واقعیات اجتماعی ندارند، شاید بتوان عامل بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را در همین مسئله یافت.

احمدی تصریح کرد: جمهوری اسلامی، نیازمندِ گفتمانِ «کارآمدی» است. جامعه نه تاب تحمل «بگم بگم»های سیاسی را دارد، و نه «وعده های عمل نشده» و «تقصیر قبلی ها بوده!».

احمدی اظهار داشت: رسانه ملی قرار بود دانشگاه عمومی برای فرهنگ سازی باشد اما تکرار روندهای غلط، کپی برداری‌های بی حد و حصر، ترویج افسار گسیخته سبک‌های غلط زندگی، عدم خلاقیت، چالش همیشگی ستاره‌های بی سواد، بازگشت بازنشسته‌ها به سازمان و عدم صراحت در نقد، ما را به این نتیجه رسانده است که صدا و سیما نتوانسته شأن دانشگاه عمومی را به خوبی به انجام برساند. صداوسیما خود را مکلف به توجه به مخاطب و نیازسنجی از جامعه نمی داند.

وی افزود: مبتنی بر مقدمه ذکر شده و مصادیقی که خدمتتان ارائه شد باید بگوییم، ساختارها در زیربنای جمهوری اسلامی که همان قانون اساسی است، انقلابی تعریف شده است. «استکبارستیزی»، «رسیدگی به محرومان»، «حمایت از مستضعفان جهان» و امثالهم، از مصادیق آن است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه داد: بر همین اساس هیچ روبنا و ساختار غیرانقلابی نمی‌تواند برای جمهوری اسلامی کارآمد باشد. انقلاب از جمهوری اسلامی تفکیک پذیر نیست، چرا که اسلام در آغاز یک انقلاب بود و همواره باید یک آیین انقلابی بماند. اگر جمهوری اسلامی از انقلاب جدا شود، دیگر جمهوری اسلامی نیست.

وی تصریح کرد: مسئولین و جامعه بایستی رجوع دوباره‌ای به عالم امام(ره) داشته باشند که در آن بجای «فردمحوری»، «خدامحوری» باشد، ایمان به خدا و آیه «انتصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» سرلوحه باشد، اقدام انقلابی با اراده­ای از جنس امام، شکل گیرد و بجای آنکه آرمان‌ها و ارزش‌ها و ساختارها هزینه عنصر محافظه کار غیرانقلابی شود، با همت و عزم انقلابی، ساختارها در جهت تحول و تغییر وضع موجود به وضع مطلوب پیش رود، که کارآمدی حاصل نمی شود الا به انقلابی بودن.

* زینلیان: کلید به دستان رویه غلط حمایت از تشکل‌های یک بار مصرف را اصلاح نکردند/ می‌خواهند سیاست‌های اتاق فکر فتنه را اجرا کنند

حسین زینلیان بروجنی دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در این دیدار طی سخنانی در محضر مقام معظم رهبری عنوان کرد: بنده امروز سلامِ گرمِ دوستانم، اعضای بزرگ‌ترین اتحادیه دانشجویی ایران را محضر شما پدرِ دلسوز و مهربان اعلام می‌کنم.

وی با بیان اینکه دانشجو باید با شناخت دقیقِ محیط خود، درصددِ برافراشتنِ پرچمی در راستای تعالیِ خود و مردمانش باشد، اظهار داشت: ما در اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بررسیِ دقیقِ وضعیتِ داخلی و خارجی اقدام به انتخاب گفتمانی تحت عنوانِ «عزت ملی» کرده‌ایم زیرا معتقدیم اربابانِ زر و زور و تزویر در صددِ تحقیر ملت‌ها هستند.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: روزی نفتِ ملت را به عنوان ماده‌ای بدبو به غارت بردند و روزی دیگر به بهانه خطرناک بودن تکنولوژیِ صلح آمیز در قلب رآکتورش سیمان ریختند. روزی رئیس علی دلواری را به جرم عزت خواهی سیاسی گلوله باران کردند و روزی دیگر شهریاری را به جرم عزت علمی ترور کردند. روزی خاکِ ملتی را به جرم بی طرفی، در جنگ‌های اول و دوم جهانیِ اشغال کردند و روزی دیگر به بهانه انقلاب و ایستادگی، جنگ‌های نظامی و فرهنگی و اقتصادی برایشان تحمیل کردند.

زینلیان ادامه داد: بله، همین رفتارها موجب شده است تا ما فرزندانِ همین ملت، عَلَمِ عزّت خواهی را در برابر تحقیرکنندگانِ خارجی و بعضی خودکم بینانِ داخلی برداریم و فریاد بزنیم که هیهات اگر علی اکبرهای حسینِ زمان در زیر ذلتِ یزیدیان ساکت بنشینند.

وی گفت: تحمل نمی‌کنیم که عده‌ای ضعیفُ النفس؛ شعار ما می‌توانیمِ مردمان رقم زننده 22 بهمن و 9 دی و فتح المبین و مرصاد را به ما نمی‌توانیم و بلد نیسیتم و ضعیفیم بفروشند و در زیر ناکارآمدیِ مدیریتی و تحمیل‌های جهانی دستِ ملتِ عزیزمان را به سمتِ غرب و شرق دراز کنند.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان عنوان کرد: کشوری که توانسته سلول‌های بنیادی تولید کند و ماهواره و موشک بسازد در صورتِ تقویتِ حس عزت طلبی مسئولان و مردمش از پس خودکفایی محصولات کشاورزی و دامی و صنعتی هم بر می‌آید. در این زمینه خدمت شما علمدارِ عزتِ ملی نکاتی که به ذهنمان رسیده را در چهار قسمتِ اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی، نظام اسلامی، مسائل بین الملل، جوانان و دانشجویان بیان می‌کنم.

زینلیان، اقدام و عمل در مساله اقتصاد مقاومتی را اینگونه بیان کرد: از دید ما، یکی از بزرگ‌ترین معضلاتِ اقتصادیِ کشور، عدم کارآمدیِ کافیِ نهادها و سازمان‌های نظارتیِ اداری و مالی مثل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و امثالهم است، به گونه‌ای که نه مردم به درستی می‌دانند از کدام ارگان، انتظار نظارتِ دقیق و اقدامِ قاطع را داشته باشند، نه مفسدانِ اقتصادی آنقدر در برابر چشمِ ناظرِ نهادهای نظارتی احساسِ خطر می‌کنند، که در چندین فقره اختلاس و فساد مالی و حقوق‌های نجومی، خلاء آن به شدت احساس شد، پیشنهادِ ما افزایشِ اختیارات نهادهای نظارتیِ اداری و مالی در ساختارِ نظام یا تجمیع این سازمان‌ها و نهادها مثل قضیه ادغام موفق نیروی انتظامی در اوایل دهه 70 است.

وی یکی دیگر از بزرگترین معضلاتِ کشور را مساله حاشیه نشینانی دانست که به دلیل اختلافِ طبقاتی و در برهه‌ای فراموشیِ مسئولانِ امر، امروز در بدترین وضعیت معیشتی، بهداشتی و فرهنگی سپری می‌کنند.

وی ادامه داد: با پاس کاری دولتمردان در انجام وظایفِ محوّله، این پدیده اجتماعی کم کم به معضلی امنیتی برای نظام اسلامی تبدیل می‌شود، به گونه‌ای که این مظلومان و محرومان و مستضعفانی که به فرموده حضرت امام راحل(ره)، صاحبانِ حقیقی انقلاب هستند، امروز نه تنها خود را صاحبان انقلاب نمی‌بینند بلکه خود را افرادی می‌پندارند که کمترین توجهی حتی برای زنده ماندنشان نمی‌شود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار داشت: باور داریم صاحبان انقلاب همینانی هستند که اگر کوسِ جنگ نواخته شود و ناقوس شمشیرها به صدا در آید پای اسلام و انقلاب ایستاده و از خون خود دریغ نمی‌کنند، پس چرا توجهی به اینان نمی‌شود.

زینلیان گفت: متاسفانه بعضی دستورالعمل‌های اقتصادی، متفاوت با نگاه‌های اسلامی در معاملاتِ روزمره و نفوذ بعضی تازه به دوران رسیده‌های اقتصادی در بازارِ مسلمین، بلایی به سرِ بازار آورده‌اند، که بازاریانِ متعهد از آن کارآمدیِ قدیمی شان دیگر خبری نیست.

وی به مقام معظم رهبری گفت: حضرتعالی خود واقفید که اگر بازارِ مسلمین، از وجود و اختیار عملِ بازاریانِ متعهد دور گردد چگونه شاهدِ بروزِ اتفاقاتی شبیه ماجرای تاجرِ اصفهانی و بازاریان شیرازی در نهضتِ تنباکو یا حمایتِ بازاریانِ متعهد در دورانِ نهضتِ امام خمینی باشیم، لطفا از این زاویه نیز تذکراتی خدمتِ مسئولانِ امر در حمایت از بازار و کسبه اسلامی و بیاناتی در راستای تبیین نقش بازاریان که جای خالی‌اش در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی احساس می‌شود، بیان فرمایید.

وی در نکته دوم خود به بحث نظام اسلامی پرداخت و گفت: اکنون استکبارِجهانی با ترورِ ژنتیکی و بیولوژیکی، کمرِ همت به تضعیف و نابودی ملت‌ها بسته و متاسفانه خبرهایی مبنی بر ورود بعضی محصولات غذایی تراریخته و اصلاح ژنتیک شده مضر شنیده می‌شود و علیرغم تاکید حضرتعالی بر حفاظت از ذخایرِ ژنتیکی و استفاده از محصولات کشاورزی سالم عده ای سعی در واردات انبوه محصولاتِ تراریخته دارند، لطفا از مسئولانِ ذی ربط گزارشی شفاف و کارشناسی خواسته و بر اهمیت تقویت سیستمِ دفاعی کشور در این زمینه نیز تاکید فرمایید.

وی گفت: کمتر از10 سال، تا پایان سند چشم انداز 1404 باقی مانده ولی متاسفانه در مواردی رویکردهای فعلی کشور با آنچه برای تحقق آن سندِ مهم نیاز است، تفاوت زیادی دارد و اسف‌بار آنجاست که بسیاری از کارگزارانِ نظام به اهمیتِ این چشم انداز بی توجه بوده و حتی یک بار هم این سند را مطالعه نکرده‌اند و همین مساله موجب شده، اولویت‌های اصلی جای خود را به اولویت‌های سیاسی و جناحیِ قوای مقننه و مجریه تحویل دهد.

زینلیان اظهار داشت: اگر تنها قرار است به عنوان سندی بالادستی، نمادین به آن توجه شود، ما جوانان امروز، تکلیف را برای فردا دانسته و خود به فکر چشم انداز نویسیِ واقعی و تِرَندگُزاری و اقدام برای تحقق آن در سالهای بعد بیفتیم چون با روند کنونی نه تنها به چشم اندازِ 1404 دست پیدا نمی‌کنیم بلکه در 1407 نیز شاهدِ جمهوری اسلامیِ مشوشی در رویکردها و برنامه‌ها خواهیم بود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه با اشاره به مساله نظام بین الملل و جهان اسلام گفت: بارها تحلیل گرانِ خبره و منطقه شناس، استراتژی ایران در دفاعِ از خود را در خارجِ از ام القرا تحسین کرده و این مساله را موجب تقویتِ قدرتِ منطقه‌ای ایران و حمایت از محور مقاومت اعلام کرده‌اند، اما مساله‌ای که در ادامه راه باید به آن توجه کرد، لزوم بازتعریفِ فرهنگ و اقتصاد و دیپلماسی‌مان منطبق با یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غرب آسیا می باشد تا بتوانیم با همکاری و امنیتِ دسته جمعیِ دوستانمان به رشد و تعالی فرهنگی و اقتصادی و سیاسی دست پیدا کرده و به سوی تحقق خواسته ی امامِ راحل تا طنین انداز شدن شعار مرگ بر آمریکا از ناقوس کلیساها گام برداریم.

وی در رابطه با مسائل جوانان و دانشجویان نیز گفت: خدمتِ مقدّسِ سربازی به دلیل در نظر نگرفتن استعدادها و مهارت‌ها و رشته و مدرک تحصیلی به یکی از مهمترین دغدغه‌های جوانان در سالیان اخیر تبدیل شده است، البته باور داریم که اگر با اصلاح ساختار سربازی، در جبهه‌های متعددِ نظامی، اقتصادی، فرهنگی و علمی از قابلیت‌های جوانان استفاده شود نه تنها این بازه 21 ماهه به محلِ پرورشِ استعدادها برای ورود به جامعه تبدیل می‌شود، بلکه تخصصی تر شدن مقوله دفاع، موجبِ آزادیِ خرمشهرهای فرهنگی و اقتصادی و علمی خواهد شد که خداوند متعالی که لایُکَلِفُ اللهُ نَفسً اِلّا وُسعُها را فرموده، برای هر فردی به تناسب وسعش انتظار دفاع از این میهن اسلامی را دارد.

زینلیان خطاب به مقام معظم رهبری اظهار داشت: از جنابعالی خواهشمندیم به عنوان فرمانده کل قوا دستور فرمایید تا این امکان برای همه جوانان نه فقط نخگبان فراهم شود تا جوانان با توجه به استعدادها و توانایی‌هایشان همچون باقری و چمران و آوینی و شهریاری در خطِّ مقدم‌های جهادِ اقتصادی و جنگِ نرم و جهادِعلمی در دورانِ خدمت سربازی ضمن یادگیری فنون نظامی، جهاد کنند.

وی افزود: چند سالی می‌شود که در کشور، تحرکاتی مبنی بر ایجادِ مجلسی مشورتی به نامِ مجلس جوانان جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود و افرادی می‌خواهند به پشتوانه‌های صاحبان قدرت و ثروت، خانه ای برای پیشبردِ اهدافِ جناحی‌شان اما به اسم ما جوانان ایجاد کنند. ما به عنوان جوانانِ این میهن مخالف ایجاد ساختاری درونِ نظام، برای شنیده شدن حرف‌های جوانان و پیگیری مشکلاتشان نیستیم، اما با روندِ کنونی که افرادِ منتسب به جناح‌های دگراندیش و بعضاً مخالفِ آرمان‌ها در مجلس مشروطه سابق و دانشگاهِ آزادِ اسلامی و نهادِ ریاست جمهوری اجلاس برگزار کنند و خود را موسسانِ مجلسِ جوانان جمهوری اسلامی ایران بنامند و با مسئولینِ نظام دیدار کنند مخالف بوده و انتظار داریم اگر قرار است مجلسی به نام ما جوانان ایجاد شود از تمام استان‌ها، افرادی متعهد و پایبندِ به ارزش‌ها آن هم نه به صورت انتصابی که به صورت انتخابی عهده دارِ این امر شوند.

زینلیان گفت: ما دانشجویان و اعضای تشکل‌های اسلامی بیش از هر زمانِ دیگر از حمایت‌های شما در سالیانِ اخیر تشکر می‌کنیم، سالیانی که در بعضی موارد آنقدر، فشار و سختی به ما وارد کردند که خواستند کمرمان را بشکنند و از میدان انقلاب بیرون‌مان کنند و به عنوان نمونه، از اتحادیه ما به دادگاهِ قضایی شکایت کرده و خواستند و هنوز هم می‌خواهند که ساختمانی که 22 سال است در اختیار ما بوده را از ما گرفته و از دیدِ خود ما را تضعیف نمایند که حتی جایی برای فعالیت نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: ولی رهبرا، اُف بر ما که با فشارِ اینان و بعضی دوستانِ فتنه گرِشان در دانشگاه‌ها بخواهیم امام زمان و شما و مردم شریفمان را تنها بگذاریم و آرمان‌ها را فراموش کرده در روز قیامت شرمنده شهیدانی شویم که رفتند تا فتنه گران داخلی وخارجی دستشان از این انقلاب کوتاه شود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: ضمنا آقاجان، مطلع باشید آنانی که کلیدِکار دستشان است نه تنها در سال گذشته رویه غلط خود در حمایت از تشکل‌های یکبار مصرف را اصلاح نکردند، بلکه امروز به فکر اتصال آن تشکل‌ها با ایجاد اتحادیه‌ای برای فشار به نظام و اجرای سیاست‌های اتاقِ فکرِ فتنه هستند.

زینلیان گفت: برای ما عجیب است؛ چگونه تشکل‌هایی که در بردهای هماهنگ و نشریاتِ زنجیره‌ای‌شان به نظام اسلامی توهین و از فتنه گرانِ خائن به رای مردم دلجویی می‌کنند و برای جاسوسان دستگیر شده کمپین حمایت راه می‌اندازند اینچنین مورد حمایتِ بعضی آقایان هستند. بارها به این قبیل مسئولان گفته‌ایم که مرد باشند و اگر دیدگاه خودشان هم همین است بیان کنند و این صورتکِ ریا و ولایتمداری را از چهره خود بردارند که یک رنگی بهتر از نامردی است.

* رئیسی: افرادی که تا مغز استخوان به اقتصاد بازار آزاد معتقدند، اقتصاد مقاومتی را تحریف می‌کنند/پیشنهاد برای تدوین پیوست اقتصاد مقاومتی ویژه شهرداری‌ها

مجتبی رئیسی دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز سخنران بعدی بود که در این دیدار گفت: انقلاب اسلامی در پیچی تاریخی قرارگرفته و چالش‌های جدیدی فرا روی آن است. چالش‌هایی که به‌بهانه مسئله هسته‌ای آغازشده لکن به مسئله هسته‌ای ختم نخواهد شد.

وی افزود: اساساً هسته‌ای از همان ابتدا بهانه بود، هم برای آمریکا، هم برای بزک‌کنندگان داخلی چهره آمریکا تا آرزوی سی‌وچند ساله‌شان برای هم‌قدمی با آمریکا تعبیر شود وگرنه تعداد سانتریفیوژهای منهدم شده و قلب اراک مطرح نیست، مسئله فراتر از این حرف‌هاست. مسئله، استحاله نظام و ساخت جمهوری اسلامی تقلبی است، که نقطه آغازین آن را ایدوئولوژی‌زدایی از جمهوری اسلامی، بویژه سیاست خارجی آن قرار داده اند.

رئیسی ادامه داد: اکنون، در زمانه موسوم به پسابرجام پازلی در حال شکل‌گیری است که اهمیت برخی قطعات آن، اگر از برجام بیشتر نباشد، قطعاً کمتر نیست. قطعاتی که چون از جنس موضوعات سیاسی نیستند، آنچنان که باید مورد توجه نیستند، اما هویت انقلابی نظام را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهند.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: باور اول، گره زدن پیشرفت کشور به سرمایه‌گذاری خارجی است. مصداق بارز آن در قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC تجلی دارد که می‌تواند کشور را به عهد پیش از ملی شدن صنعت نفت بازگرداند.

وی افزود: قراردادهای محرمانه‌ای که در آن‌ها خودکفائی در صنعت نفت به ریشخند گرفته‌شده و در آن انتقال تکنولوژی به داخل کشور چون تجربه‌های گذشته، سرابی بیش نخواهد بود (البته این محرمانه بودن، اکنون، جزو فرهنگ حاکم بر اقدامات خارجی مسئولان است). اخیراً هم حوزه نفتی آزادگان به‌ثمن بخس به توتالِ عهدشکن واگذارشده. مشابه این پدیده در عرصه ی نیروگاهی کشور هم وجود دارد.

رئیسی تاکید کرد: باور دوم؛ تجویز خصوصی‌سازی به‌عنوان راه‌حل همه‌چیز، است. تا جایی که لیبرال‌تر از لیبرال‌ها، اراده‌شان بر خصوصی‌سازی آموزش‌ و پرورش و آموزش عالی نیز قرار گرفته است. اکنون نیز اگرچه مصوبه مربوطه در شورای نگهبان رد شد، لکن همچنان نگرانیم که سیطره ی نگاه سرمایه‌سالارانه بر نظام تصمیم‌سازی کشور این مسئله را تداوم ببخشد. که پیشنهاد ما تدوین مدل جامع مشارکت مردمی در نظام آموزش و پرورش به جای پیگیری خصوصی سازی است.

وی گفت: باور سوم؛ جهانی سازی است که می‌خواهد نظامات اجرایی حکومت اسلامی را بر مبنای نظامات بین المللی پایه ریزی کند. در آموزش عالی با طرح برگزاری دوره‌های مشترک، پایان‌نامه‌ها و فرصت‌های مطالعاتی مشترک، ورود دانشگاه‌های بین‌المللی به ایران و سوءاستفاده از مسئله لازم دیپلماسی علم و فناوری، موجب هضم شدن نظام تربیت نیروی انسانی کشور در پازل ناتوی فرهنگی و نفوذ از مسیر علم را فراهم خواهد کرد. جالب اینکه این روزها حتی از بین‌المللی شدن آموزش‌وپرورش هم سخن گفته می‌شود.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: در حوزه سیاستگذاری اقتصادی نیز با پیگیری عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، باید به مسائلی همچون رها کردن حمایت از تولید داخلی، برداشتن موانع واردات، به‌رسمیت شناختن مالکیت فکری و صنعتی بین‌المللی و لغو هرگونه ضابطه از سرمایه‌گذاری خارجی بپردازیم که در شرایط کنونی، نتیجه‌ای جز نفوذ اقتصادی نخواهد داشت. در حال حاضر با گسترش مناطق آزاد نیز، نظام تعرفه گذاری و گمرک در حال بی معنا شدن هستند.

وی تصریح کرد: زمانی‌که لولا داسیلوا کاندیدای ریاست جمهوری برزیل شد، سرمایه‌داران وال‌استریت شاخصی به‌عنوان لولامتر ارائه و با آن تهدید می‌کردند که مثلاً اگر لولا به‌عنوان چهره‌ای ضد سلطه رئیس‌جمهور شود، چه میزان سرمایه از برزیل خارج می‌کنند و تورم چند برابر خواهد شد به‌همین شکل با نفوذ اقتصادی وال استریت چهار بار تلاش کرد در انتخابات برزیل دخالت کند که دو بار آن هم موفق شد و لولا از کاندیداتوری انصراف داد. به باور ما همین خواب را برای ما هم دیده‌اند.

دبیر جنبش عدالتخواه ادامه داد: مسئله دیگر در روند جهانی سازی اینکه با پذیرفتن اوامر FATF ،همان کسانی که دسترسی نهادهای داخلی به‌حساب مردم برای شناسایی پردرآمدها را سرکشی به حریم خصوصی و نقض حقوق مردم می‌دانستند، اجازه سَرَک کشیدن که چه عرض کنیم! اجازه در اختیار گرفتن کلیه اطلاعات بانکی توسط آمریکایی ها را صادر کرده‌اند!

وی گفت: قطعه آخر هم برنامه ششم است. تمامی این مسائل، به علاوه چند مسئله خانمان‌برانداز دیگر، نظیر، کنترل جمعیت، محدود کردن کشاورزی و عقب‌نشینی از خودکفایی کشاورزی به تأمین امنیت غذایی که داعیه‌دارانش آنرا به رهبری هم منصوب می‌کنند، همگی در برنامه ششم آمده است.

رئیسی اضافه کرد: این برنامه ششم جمع تمامی مواردی است که در حوزه‌های مختلف، سیرت انقلاب را تغییر می‌دهد. اگر کتاب «مبانی نظری برنامه چهارم توسعه» در سال 83جمع‌آوری و خمیر شد، بنظر می‌رسد «کتاب‌ سند برنامه ششم توسعه» باید جمع‌آوری و بازیافت شود.

وی ادامه داد: تحلیل ما اینست که IPC ، خصوصی سازی آموزش و پرورش، بین‌المللی شدن آموزش عالی، ورود ایران به WTO، اجرایی شدن FATF و برنامه ششم توسعه، همچون تلاش‌ها برای برجام موشکی و حقوق بشر و منطقه، همگی قطعات یک پازل هستند که خروجی آن، بر باد رفتن استقلال کشور است!

دبیر جنبش عدالتخواه افزود: مسئله‌ای که مدتی است تئوریزه کردن آن را هم آغاز کرده‌اند، در دانشگاه‌ها هم مدام بر آن تأکید می‌کنند؛ جدیداً پرروتر شده علنی مصاحبه می‌کنند که «استقلال کشور با رشد اقتصادی منافی هم هستند» و یا اینکه «در دهکده جهانی دیگر از استقلال سخن گفتن بی‌معناست». در اینجا می‌خواستم سوالی که گره ذهنی بسیاری از بچه‌های انقلابی شده را از خدمتتان بپرسم و تقاضای راهنمایی کنم.

وی گفت: حضرت آقا، همه ما حفظ حرمت مسئولان نظام را وظیفه خود می‌دانیم، برخی از اینها به طور صریح و نه با برداشت سلیقه‌ای متضاد با آرمان‌های انقلاب اسلامی عمل می‌کنند.

رئیسی تاکید کرد: سال گذشته فرموید در برابر جریان غیر انقلابی درون نظام باید ایستاد. و طبیعتا درون نظام معنایش درون مسئولان است، سئوال این است که نوع ایستادگی مد نظر رهبری در برابر جریان غیر انقلابی درون نظام – که احتمالا مدعی است قانون اساسی را هم قبول دارد چگونه است؟ چگونه هم در برابر جریان غیر انقلابی ایستادگی کنیم، هم از دوقطبی شدن جامعه پرهیز کنیم؟

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: این‌ها نگرانی جدی ما بودند اما مهم‌ترین راه‌حل را تقویت بنیه داخلی می‌دانیم، لذا در باب اقتصاد مقاومتی به جمع‌بندی‌ای رسیدیم که خدمتتان تقدیم می‌شود.

وی افزود: مسئله اول؛ خطر تحریف اقتصاد مقاومتی است. اکنون، افرادی که تا مغز استخوان به اقتصاد بازار آزاد معتقدند، تریبون‌دار تبیین اقتصاد مقاومتی شده و آن را تحریف می‌کنند. اینان چون جرات ابراز مخالفت علنی با اقتصاد مقاومتی را ندارند، به‌جای آنکه اعلام کنند «ما به اقتصاد مقاومتی اعتقادی نداریم»! می‌گویند «ما به اقتصاد مقاومتی در چهارچوب اقتصاد بازار آزاد معتقدیم»!

وی تصریح کرد: این افراد از تریبون‌های رسمی و غیررسمی هم به ترویج نسخه‌های ترجمه‌ای منسوخ جهانی، به اسم اقتصاد مقاومتی می‌پردازند! تا جایی که اتاق واردات– یا همان به‌اصطلاح اتاق بازرگانی- که اصلی‌ترین حامی واردات هست هم داعیه‌دار اقتصاد مقاومتی شده. در ادارات نیز که برنامه‌های عادی خود را به‌عنوان اقتصاد مقاومتی معرفی می‌کنند.

رئیسی ادامه داد: گویا بخش‌نامه نانوشته‌ای وجود دارد که مسئولین هر کار خلافی انجام می‌دهند، ترجیع بند آن می‌گویند «در راستای منویات مقام معظم رهبری و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی». بنیاد مستضعفان هم مدتی است در جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مصمم به ساخت برج 121طبقه است.

وی یادآور شد: مسئله دوم، بحث غفلت از ظرفیت عظیم شهرداری‌ها در اقتصاد مقاومتی، است. اگر مجموعه عظیم شهرداری‌ها و شوراهای شهر در سراسر کشور را «قوه چهارم» نظام بنامیم، گزافه نگفته‌ایم. این مجموعه سال‌هاست عملاً به حال خود رهاشده و نقش و جایگاهش در اجرای سیاست‌های نظام مشخص نگردیده است.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: در حال حاضر بودجه شهرداری‌های شش کلانشهر، از بودجه عمرانی کل کشور بیشتر است که با آن می‌توانند بخش زیادی از بیکاری کشور را برطرف نمایند. در شهرهای کشور، مثل قارچ، مجتمع تجاری رشد می‌کند تا جایی که در کلان‌شهری مثل شیراز، 8 برابر ظرفیت مجاز شهر، مجتمع تجاری وجود دارد. نتیجه آنکه سرمایه‌هایی که باید به‌سمت تولید هدایت شوند، در جهت مصرف‌گرائی، آن هم با جنس خارجی هدایت می‌شوند.

وی گفت: با نامعادله‌ای مواجهیم که در سمتی از آن60 درصد کارخانه‌های تولیدی در کشور قرار دارد که تعطیل شده اند، و در سوی دیگر مجتمع‌های تجاری با تبعات مهلک فرهنگی- اجتماعی است که عمدتاً هم به پشتوانه بانک‌ها در حال ساخت اند.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما تدوین پیوست اقتصاد مقاومتی ویژه شهرداری‌ها است. حتی سیاست‌های کلی حاکم بر شهرداری‌ها با نگاه اقتصاد مقاومتی قابل تدوین است که پیشنهادات‌مان در این خصوص به‌پیوست خدمتتان تقدیم می‌شود. البته سال پیش نیز در همین جلسه به فراموشی مسکن و مدیریت شهری در سیاست‌های کلی برنامه ی ششم اشاره کردیم که حضرتعالی فرمودید اصلاح شود اما از جانب مسئولین امر پیگیری نشد.

وی یادآور شد: مسئله سوم؛ اقدامات متعارض در اجرای اقتصاد مقاومتی است، دستگاه‌ها، در بیلان کاری خود، فهرستی از اقدامات انجام‌گرفته در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را قید می‌کنند، اما اقدامات صورت گرفته خلاف اقتصاد مقاومتی را ذکر نمی‌کنند؛ برای مثال برخی نهادها در جهت اقتصاد مقاومتی حتی اقدام به تأسیس قرارگاه هم کرده‌اند، اما از سویی همچنان باقدرت به ساخت«اطلس مال ها» می‌پردازند.

رئیسی اظهار داشت: صداوسیما هم ده‌ها ساعت برنامه با موضوع اقتصاد مقاومتی بر روی آنتن می‌برد، اما با توجیه کمبود بودجه، با تبلیغ مصرف‌گرایی، کالای خارجی و ترویج زندگی اشرافی در جامعه، در بهترین حالت آن برنامه‌ها را خنثی می‌کند. لذا معتقدیم باید چارچوبی از نبایدهای اقتصاد مقاومتی در کنار بایدهای آن تدوین و ابلاغ شود.

وی افزود: مسئله چهارم؛ نبود شفافیت در اقتصاد کشور است. بسیاری از دولت‌های پیشرفته و بعضاً در حال توسعه‌ی دنیا ، تجربه کرده‌اند که در عرصه مبارزه با فساد، از طریق بازرسی‌های متمرکز و دولتی، حریف فساد نمی‌شوند و بهترین مسیر، شفافیت و مشارکت دادن مردم در امر نظارت است.

رئیسی ادامه داد: چالش شفافیت، مقاومت دستگاه‌ها و ذی‌نفعان است، مصداق بارزش هم عدم تصمیم مناسب مجمع تشخیص مصلحت درباره اعلام علنی دارایی ها و حقوق مسئولان است. تجربه موفق پویش‌های دانشجویی شفاف‌سازی اطلاعات مالی نامزدهای انتخابات مجلس نشان داد برای ترغیب اشخاص و نهادها به شفاف‌سازی اطلاعات، این دور باطل یک جا باید شکسته شود.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تاکید کرد: پیشنهاد ما این است به‌جهت مقاومت بسیاری از دستگاه‌ها، این مسئله بسیار مهم از زیرمجموعه‌های تحت نظر رهبری آغاز شود تا عملکرد دستگاه‌های دیگر هم بدون بهانه، در معرض کارشناسی اهل فن قرارگیرد.

وی گفت: در کنار همه موارد بالا، یکی از خطرات امروز نظام، شکاف بین دغدغه‌های نخبگان و مسئولین با مسائل عینی زندگی مردم است، لذا معتقدیم اگر جوان مؤمن انقلابی عَلَمِدار مطالبات مردم باشد، سرمایه ی مردمی نظام نیز حفظ خواهد شد؛ با همین تحلیل در سال گذشته تلاش کردیم تا در کنار مسائلی نظیر نفوذ و اقتصاد مقاومتی، که در بالا ذکر شد، مسائل عینی و مشکلات اجتماعی مردم نیز در اولویت‌های جنبش عدالت‌خواه دانشجویی قرار گیرد.

رئیسی افزود: اگر خبر آمد که عده‌ای به کارتن‌خواب‌ها حمله کرده‌اند و تا ساعت 2 نیمه‌شب در باران به سرکشی کارتن‌خواب‌ها رفتیم، اگر پیگیر معضلات و مشکلات متقاضیان مسکن مهری شدیم که عمری را در آرزوی خانه‌دار شدن هستند، اگر پیگیر مطالبات کامیون‌دارانی که از فساد در شبکه حمل‌ونقل کشور به‌ستوه آمده و با آنان برخورد شده بود، شدیم، اگر مسئله محیط‌زیست و تدوین نظامی جهت جلوگیری از تخریب باغات را پیگیری کردیم، برای این بود که همگان بدانند این جوان حزب‌اللهی انقلابی است که حاضر است بدون هیچ مزدی، قید زندگی شخصی خود را بزند و مطالبات مردم را پیگیری کند.

وی گفت: اگر در مسئله شلاق خوردن کارگران معدن جزو اول معترضان بودیم، اگر در برابر جلوگیری از محدود کردن کشاورزی به‌بهانه بحران آب و طرح نکاشت با کشاورزان مظلوم هم‌صدا شدیم، اگر در برابر مقاومت بانک‌ها در برابر افزایش وام ازدواج و حقوق‌های نجومی مسئولان ساکت ننشستیم و با فعال‌سازی ظرفیت عظیم نماز جمعه، راهپیمایی اعتراضی برگزار کردیم، برای این بود که همگان بدانند این جوان حزب‌اللهی انقلابی است که حاضر است بدون هیچ مزدی، قید زندگی شخصی خود را بزند و مطالبات مردم را پیگیری کند.

* ابراهیمی: دشمن سعی دارد جوانان به سمت نسخه‌ای جعلی از انقلاب متمایل شوند/ قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها زیر پا گذاشته می‌شود

احسان ابراهیمی نماینده بسیج دانشجویی و مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز در محضر مقام معظم رهبری گفت: اجازه می‌خواهم توجه سخن را به انقلاب اسلامی و خسارت‌ها و خطراتی که این سرمایه بی‌بدیل ملت را تهدید می‌کند جلب کنم، انقلاب اسلامی نغمه‌ای ناساز بود در دستگاهی که کوک آن در دستان استکبار بود؛ حرفی نو و نویدبخشِ جایگزینی یک نظام توحیدی
بر جای نظم الحادی حاکم. بدیهی است که دشمنان با تمامیتِ چنین ایده بنیان‌افکن و طغیانگری (و نه با جزء آن) به شدت دشمنی کنند.

وی با بیان اینکه پیشرفت انقلاب در گرو دو عامل است، اظهار داشت: عامل اول (که عامل اصلی و تعیین‌کننده است) اینکه مردم مومن به انقلاب‌اند؛ بحمدالله در این 38 سال، مردم کشور ما انصافا پا پس نکشیدند و در تمامی بزنگاه‌ها، بر اساس فطرت سلیم خود، راه درست را در پیش گرفتند؛ اما باید توجه کرد که در کنار فطرت، عوامل دیگری نیز در شکل‌گیری اراده مردم موثر است که از مهم‌ترینِ آنها، رفتار کارگزاران نظام است که می‌تواند الهام‌بخش بوده، هدایتگری کند یا خدای نکرده گمراه‌کننده باشد.

نماینده بسیج دانشجویی عنوان کرد: عامل دیگر، همین کارگزاران نظام و به بیان دقیق‌تر، نظام سیاسی و سیاستی‌ای است که اداره جامعه انقلابی را بر عهده می‌گیرد یعنی جمهوری اسلامی که قرار بود و هست که کالبدی برای حمل درونمایه انقلاب باشد؛ با این حساب، انتظار بیجایی نیست که رفتار کارگزاران نیز منبعث از درونمایه نظام و هماهنگ با ایده انقلاب باشد.

نماینده بسیج دانشجویی عنوان کرد: قصد دارم عمدتا به عامل دوم (نظام اسلامی) بپردازم، اما از آن جهت که بر باورها و اراده مردم موثر است.

وی گفت: با این مقدمه، به نظر می‌رسد با جنگی تمام عیار طرفیم که هدف دشمن از آن، جدا کردن مردم از انقلاب است، بر این اساس، دشمن اولا تلاش می‌کند بخشی از بدنه مردم و جوانان را که مستعدترند، بکلی از انقلاب ناامید کند که مهمترین دستاویز برای تحقق این هدف شوم، فساد و ناکارآمدی نظام اجرایی کشور است.
ابراهیمی ادامه داد: اما قاطبه مردم به راحتی دست از انقلابی که جان و جوانشان را برایش فدا کرده‌اند نخواهند کشید؛ پس دشمن که از ضدانقلاب کردن مردم عاجز است، تلاش می‌کند تا بدون دستبرد به ظواهر و صورت نظام، آن را از درون تهی یا بکلی منقلب سازد تا بدین
نحو، مردم و جوانان را به نسخه‌ای جعلی از انقلاب، متمایل کند.

وی افزود: این یعنی همان استحاله و فروپاشی از درون؛ پدیده‌ای ناگوار که عمدتا بواسطه اشغال بزنگاه‌های تصمیم‌گیری در فرهنگ و اقتصاد و سیاست توسط کسانی که اساسا اعتقادی به مبانی و جهت‌گیری انقلاب اسلامی ندارند، رنگ می‌گیرد و می‌توان از آن به شکاف گفتمانی در بدنه تصمیم‌سازان کشور تعبیر کرد؛ خطری مهلک که از بارزترین مصادیق نفوذ است.

نماینده بسیج دانشجویی اظهار داشت: اما از کجا و با چه شاخصی باید نسبت به نزدیکتر شدن به این پرتگاه‌ها احساس خطر کنیم؟ در پاسخ باید گفت: آنجا که
سیاست‌هایی که درستی آنها برای ما واضح است، اجرا نمی‌شوند! بعبارت دوم، مشکل در ندانسته‌ها نیست؛ بلکه در عمل نکردن به دانسته‌هاست! برای نمونه، در موضوع تحریم بانکی و پولی که وابستگیِ نظام بانکی و تجارت خارجی به دلار امریکایی آن را آسیب‌پذیر کرده است، پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه می‌تواند بیش از تیمی از مشکلات را برطرف کند.

وی افزود: در کشاورزی که بیش از 70 درصد وابستگی در تامین غذاهای اساسی زمینه بحران را مهیا ساخته، حرکت به سمت خودکفایی در کالاهای اساسی بیگانه چاره است. در مسئله تولید ملی، راه حل، هدایت نقدینگی کشور به سمت تولید توسط شبکه بانکی و با هدایت بانک مرکزی است. در حوزه نفت و گاز، توجه به صنعت پالایش و پتروشیمی و هدایت ظرفیت تولید و استخراج به میادین مشترک، تنها راه گریز از
مهلکه خام‌فروشی است.

ابراهیمی گفت: مع‌الوصف، برای پاسداری از انقلاب، باید با دو عامل پیش گفته با شدت و بدون مسامحه، مقابله کرد. برای مقابله با فساد، یک دیدگاه آن است که با افراد فاسد برخورد شود؛ امری ضروری که می‌تواند امید طبقات مستضعف را به روح عدالت‌گسترانه انقلاب زنده نگه دارد. اما آنچه کاملا مهم‌تر است، یک نمونه تاثیرگذار از این اشکالات، مساله تعارض منافع است که براساس بدیهیات عقلی، زمینه ایجاد فساد خواهد بود.

نماینده بسیج دانشجویی گفت: برای مثال نمی‌توان از بانک مرکزی انتظار داشت تا تصمیماتی محدودیت ساز برای نظام بانکی بگیرد، چرا که در همه دولت‌ها مسئولان بانک مرکزی خود برآمده از نظام بانکی بوده و ساخت ذهنی تصمیم‌گیران در آن به گونه‌ای است که تصمیم خوب را تصمیمی در راستای افزایش قدرت نظام بانکی می‌دانند؛ بنابراین هر تصمیمی که به محدودسازی رفتار نظام بانکی منتج شود، لاجرم محکوم به شکست است.
یا مثال دیگر نظام سلامت در ایران است که بر خلاف 45 کشور جهان که بسیاری در زمینه سلامت موفق هم
هستند، غالب تصمیم گیران و مجریان آن پزشک بوده و در نتیجه بیشتر تاش‌ها، برنامه‌ها و تصمیم‌ها به سمت تقویت جایگاه درمان سوق می‌یابد، تا جایی که سازمان نظام پزشکی که تنها یک صنف است مانند اصناف دیگر کشور، جایگاه تصمیم‌گیری، اجرا و نظارت نظام سلامت کشور را برعهده می‌گیرد.

به گفته وی، در حال حاضر محصول تنها طرح بزرگ سلامت بعد از انقلاب، تحمیل هزینه‌های گزاف بر کشور برای افزایش غیرمنطقی دریافتی طبقه پزشکان بود که اختلافات درون‌دولتی حکایت از بحران مالی دولت در پرداخت اعتبارات گام سوم طرح دارد؛ طرحی که باید گفت عملا به ضد خود تبدیل شد.

ابراهیمی ادامه داد: مسئله دیگر، ابهام در برخی سیاست‌های ابلاغی است که زمینه سوء استفاده‌های شخصی را فراهم می‌کند؛ برای نمونه، بعد از 38 سال از انقلاب اسلامی، هنوز نمی‌توان به صراحت گفت که آیا اصل غیرانتفاعی، مشارکت خصوصی در آموزش و پرورش باید همچنان در تاسیس و اداره مدارس غیردولتی حاکم باشد یا سرمایه‌گذاری در این بخش با هدف استحصال سود، از منظر سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی، امری موید شمرده می‌شود؟

نماینده بسیج دانشجویی عنوان کرد: موضوع دوم یعنی شکاف فکری و گفتمانی در بدنه تصمیم‌گیری، متاسفانه بصورت گسترده‌ای خسارت می آفریند؛ در حوزه مسکن، علیرغم آنکه قانون اساسی، نظام اسلامی را موظف به تأمین مسکن متناسب با نیاز مردم کرد است، اما پیدا می‌شوند وزرا و مسؤولانی که قائل به نقش دولت در مسکن نیستند و از بن دندان به بازارِ آزاد در مسکن اعتقاد
داشته و لذا هیچ تلاشی برای تحقق منویات قانون اساسی نمی‌کنند.

وی گفت: در کشاورزی، با وجود تاکید حضرت امام و حضرتعالی بر ضرورت خودکفایی که در سیاست‌های ابلاغی نیز منعکس است، هستند افرادی با سابقه وزارت و صاحب تاثیر که از مزخرف بودن خودکفایی صحبت می‌کنند.

ابراهیمی گفت: در فرهنگ و هنر، درست برخلاف تاکیدات صریح و ضمنی حضرتعالی بر حمایت از ظرفیت‌های خودجوش مردمی و هنرمندان انقلابی، حمایت از تولیدات مسموم و باصطلاح هنرمندانی که با انقلاب و انقلابی‌گری بیگانه‌اند، در پیش گرفته می‌شود.

وی افزود: در دانشگاه‌ها، قوانین مصرح شورای عالی انقلاب فرهنگی به بهانه‌های گوناگون و براحتی زیر پا گذارده می‌شود که برگزاری اردوهای مختلط تحت لوای اردوهای علمی تنها یک نمونه است.

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران اظهار داشت: مشکل آنجاست که آقایان درست در بزنگاه اجرای سیاست‌ها و قوانین ابلاغی تحلیلگر می‌شوند و این در حالی است که بسیج دانشجویی بارها و بارها از اغلب کسانی که ذکرشان رفت، دعوت کرده تا تحلیل‌هایشان را بشنود و نقد کند، اما در دانشگاه و نه مرحله اجرا! انبوه دعوتنامه‌های بی‌پاسخ دانشجویان دانشگاه‌های گوناگون سراسر کشور، از این طنز تلخ حکایت می‌کند.

به گفته وی، لازم است تکلیفمان را با کسانی که به عنوان مجری سیاست‌ها و قوانین ابلاغی از بیت‌المال حقوق‌های نجومی می‌گیرند، ولی در اجرا کارشکنی می‌کنند، یکسره کنیم.

نماینده بسیج دانشجویی گفت: به نظر ما، راهکار اساسی برای مقابله با تهدیدهای پیش‌گفته، دنبال کردن مسئله شفافیت در قامت یک راهبرد ملی است؛ چاره، تنها) در باز کردن پای مردم به عرصه نظارت عمومی است که مستلزم شفاف بودنِ اطلاعات مربوط به گره‌های تصمیم‌سازی، و تمامی رویه‌های تصمیم‌گیری در کشور است. موضوعی که خود نیازمند تحولی اساسی در دو ساحت است، یکی قوانین، ساختارها، سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مورد نیاز، رفع تعارضات نظری مربوطه و دیگری، گفتمان حاکم بر کشور در این زمینه که با طرح موضوع بعنوان رویکرد کلان کشور و انعکاس
در محافل گوناگون، زمینه این امر مبارک فراهم می‌شود.
به گفته وی، به نظر میرسد اگر اعلان دارایی مسؤولان در مجمع تشخیص نظام تصویب شده بود، امروز نیازی به برخورد با افتضاح حقوق‌های نجومی نبود.

ابراهیمی گفت: همین طور اگر صحنه تصمیم‌گیری به روشنی در معرض اطلاع عمومی بود، دولت و رئیس آن که با اصرار و علیرغم بدبینی رهبری برجام و مذاکره با شیطان را به عنوان راهکاری بر معضلات معیشتی مردم در پیش گرفتند، مسئولیت شکست ایده خود را قبول می‌کردند؛ در این صورت نه کسی وقیحانه میتوانست مسئولیت شکست را متوجه منتقدان کند و نه به
این راحتی بازی دوگانه‌سازی معیشت – هسته‌ای به دوگانه‌های تازه‌ای همچون معیشت – مقاومت کشیده می‌شد.

نماینده بسیج دانشجویی با اشاره به پیشنهادات تفصیلی در این زمینه گفت: بسیج دانشجویی در سال گذشته تلاش کرد تا با الهام از فرامین حضرتعالی، به دو وظیفه گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری بپردازد؛ اما در
این مسیر با چالش‌ها و ابهاماتی مواجه بود که این جلسه، فرصتی است مغتنم برای پرسیدن آنها از محضر ولی امر.

وی افزود: واقعیت تلخ روزگار ما آن است که دولت، در اغلب بخش‌ها، پاسخگویی به مردم و دانشجویان را اساسا شایسته خود نمی‌داند، در چنین وضعی، مطالبه‌گری موثر که ذاتا متضمن اقدام برای همراه کردن بدنهای از دانشجویان و مردم در راستای انتقاد و
نهی از منکر مسؤولان است، چه در سطح تبیین و چه در مراتب بالاتر، لاجرم به شکاف میان دولت و ملت منجر می‌شود که با نص توصیه حضرتعالی ناسازگار است.

نماینده بسیج دانشجویی گفت: برای حل چنین تعارضی، آیا باید از واقعیات سرنوشت‌ساز کشور به نفع حاکمیت
چشم پوشید و یا نارضایتی و گاه نومیدی بخشی از مردم نسبت به کارآمدی و صداقت دولت را جریمه فرار مسؤولان از پاسخگویی تلقی کرد؟

وی خطاب به رهبر معظم انقلاب گفت: حضرتعالی بارها بر لزوم رعایت قانون در پیگیری مطالبات دانشجویی تاکید فرموده‌اید که نصب‌العین است؛ مع‌الوصف، معضلی که رعایت این فرمان را چالش‌برانگیز ساخته، وابستگی شدید برخی از ظواهر قانونی به سلیقه سیاسی مجری (که
اغلب خود موضوع اعتراض است) در خلاء کامل ناظری مستقل بر حسن اجرای قانون است که زمینه‌ساز سوءاستفاده را پدید می‌آورد.

ابراهیمی افزود: نمونه این امر در جریان اعتراض به مدل قراردادهای نفتی رخ داد؛ آنجا که دانشجویان پس از ماه‌ها کار کارشناسی و پیگیریِ ناکام تذکرات و اصلاحات پیشنهادی، دست آخر و در آستانه نهایی شدن خسارت پیش‌بینی شده، اقدام به تجمعی ساکن و بدون اخلال در نظم شهری کردند که پیش از شکل‌گیری، با برخورد خشن و عجیب و غریب نیروهای نظامی تحت امر دولت مواجه و روانه بازداشتگاه شدند.

نماینده بسیج دانشجویی گفت: تجربه‌هایی از این دست، برخی از دانشجویان را به این نتیجه رسانده که مطالبه‌گری دانشجویی در نبود حمایت قانون، عملا بی‌تاثیر خواهد بود و این، به مرگ انگیزه فعالیت در تشکل‌های انقلابی منجر خواهد شد. این، علاوه بر نفسِ وجوبِ رعایت قانون است که در مواردی البته بسیار نادر، در تعارض با جلوگیری از تحمیل خسارات اجتماعی سنگین بر کشور قرار می‌گیرد؛ در چنین وضعی، آیا باید موقتا از مطالبه و نقد انحرافات سرنوشت‌ساز دست شست و یا میتوان در موارد مشابه به ایجاد ظرفیت‌های قانونی یا نظارتی جدید که مشخصا از مقام اجرایی استقلال کافی داشته باشند، امیدوار بود؟

وی ادامه داد: پایان سخن را مجددا به نقطه آغاز متوجه می‌کنم؛ گسیل خیل جوانانی از نسل چهارم انقلاب به جبهه‌های نبرد علیه مزدوران آمریکا در عراق و سوریه، حکایت از نفوذ قدرت معنوی انقلاب در دلهای این نسلِ انقلاب ندیده، علی رغم انبوه مصلحت اندیشی‌های
دیپلماتیک دولتی و غیردولتی دارد؛ از اینکه نسل چهارم انقلاب، فراتر از مرزها و رنگ‌ها، بیصبرانه مترصد جایگاه و ماموریت خود در نظم نوینی است که انقلاب بر منطقه حاکم خواهد ساخت.

ابراهیمی گفت: اجازه می‌خواهم به نمایندگی از این نسل، از شما بعنوان یگانه متّکای جوانان کشور برای انقلابی ماندن و انقلابی‌تر شدن، تشکر کنم.

* قائدشرف: پروژه سیاه‌سازی پرونده بورسیه‌ها در حال اجراست/ وزارت علوم پول بیت‌المال را صرف حمایت سیاسی از فتنه‌گران می‌کند

محمدحسین قائدشرف دبیر دفتر تحکیم وحدت نیز در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: آقا جان؛ سلام علیکم؛ این، حرف‌های سرشار از ارادت فرزندانتان از اتحادیه دفتر تحکیم وحدت است.

وی در ادامه به فرازی از نامه سی و پنجم امیرالمومنین به مالک اشتر نخعی اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین فرمودند که از همکاران نزدیکت سخت مراقبت کن، و اگر یکی از آنان دست به خیانت زد و گزارش جاسوسان تو هم   آن خیانت را تایید کرد، به همین مقدار گواهی قناعت کرده، او را با تازیانه کیفر کن و آنچه از اموال در
اختیار دارد از او بازپس گیر، سپس او را خوار دار و خیانت کار بشمار و طوق بدنامی به گردنش بیفکن.

دبیر دفتر تحکیم وحدت اظهار داشت: در این مجال اندک، سریعاً اعلام می‌داریم که این دلواپسی‌ها و نقادی‌ها با ایمان به این حقیقت همراه است که نهال نوپای انقلاب بحمدلله به درخت تنومندی تبدیل شده که دیگر، بادهای کوچک آن رابه لرزه درنخواهد آورد. لذا با دلی سرشار از امید به آینده، اعلام می داریم تضعیف نظام خیانت، توجیه اشتباهات حماقت و اصلاح ضعف‌ها رسالت است.
وی یکی از اولویت‌های مهم اهل بصیرت را احیای مفاهیمی چون دشمن و دشمن شناسی برشمرد و گفت: مبانی ما اعم از قرآن و عترت شامل درسواره‌هایی چون جهاد کبیر است که برای تبیین این مسئله در بین آحاد ملت باید به کار گرفته شود. این مسئله نیاز به یک حرکت عمومی در کشور دارد. اگر این امر شکل پذیرد
آنگاه دیگر عوامل غرب گرا و عافیت طلب داخلی نه از روی خیانت و نه از روی جهالت قادر نخواهد بود که از آمریکای جنایت کار که دشمن تمام عیار این ملت است چهره‌ای بزک کرده برای نسل جوان به نمایش بگذارند.

قائدشرف افزود: اگر دشمن را شناختیم دیگر لحظه‌ای در شعار مرگ برآمریکا تردید نخواهیم کرد. دست‌های آلوده استکبار پشت فجایای خون بار منطقه پیداست. تبیین استراتژی کلی دفاعی کشور به صورت اصولی و نظام مند از جمله موارد مغفول مانده در کشور است. متاسفانه نمی‌توان امیدی به صدا و سیمای فشل جمهوری اسلامی ایران بست. (البته می‌دانیم این حرفا از صدا و سیما پخش نخواهد شد.) لذا پیشنهاد می‌دهیم دستگاه‌های دفاعی امنیتی کشور مانند سایر کشورهای قدرتمند این مسئله را نیز در زمره ماموریت‌های خود تعریف کنند.

دبیر دفتر تحکیم وحدت اظهار داشت: در این کار، نه از سیاسیون کت و شلواری که حتی صدای گلوله
را نشنیده‌اند بلکه از افراد متخصص نظامی برای تبیین استفاده کنید که کلام آنها بیشتر مورد اعتماد ملت
است.

وی اضافه کرد: امروز در کنار دروس معارف می‌توان این مسئله را با ادبیات علوم دفاعی توسط افسران با تجربه به نسل جوان درون دانشگاه در حد اطلاعات پایه آموزش داد. امروز عموم مردم ما باید بدانند که چرا مدافعان
حرم در 660 کیلومتر دورتر از زینبیه به دفاع از اسلام می‌پردازند. امروز همه باید بدانند که چرا بشار اسد
خط قرمز ایران است و ما نه تنها دلایل شرعی بلکه دلایلی کاملا عقلی، در این باب داریم.

وی خطاب به رهبر معظم انقلاب گفت: پیشوای ما سوالاتی در ذهن ماست که موجب نگرانی ما شده است، شما استاد مسلط بر تاریخ صدر اسلامید. می‌دانید
چرا گروهی که با رسول خدا بودند «علی(ع)» را رها کردند، صریحا اعلام می‌کنیم که ما خود را رویش‌های
انقلابی این نسل می‌دانیم ما از برخی انقلابیون قدیم می‌پذیریم، که از مسیر خود پشیمان شدند و از
کشتی انقلاب پیاده شوند، می‌پذیریم خسته شوند و بخواهند زندگی مرفهی داشته باشند. اما اجازه نمی‌دهیم به اسم امام به اسم انقلاب اشرافی‌گری کنند.

دبیر دفتر تحکیم وحدت عنوان کرد: ما اجازه نمی‌دهیم برای اشرافی‌گری خود و فرزندان‌شان چهره و آرمان‌های انقلاب را تغییر دهند. حال با صراحت دانشجویی سوالی از حضرت عالی داریم و آن اینکه امروز ما در مسئولان بلند پایه نظام چنین افرادی را به وضوح و آشکارا می‌بینیم. آیا ما در مصادیق اشتباه می‌کنیم و اگر این چنین نیست چرا با این افراد برخورد صورت نمی‌گیرد؟

قائدشرف خطاب به مقام معظم رهبری عنوان کرد: رهبری عزیز؛ حمایت‌های مستقیم و غیر مستقیم شما از دولت از جمله نام گذاری امسال و سال گذشته بر کسی پوشیده
نیست. می‌دانیم که نجات کشور و البته نجات دولت نیز، در گرو پایبندی به اقتصاد مقاومتی است. ما دانشجویان نگران این مسئله‌ایم که دولت به مانند سال گذشته از ظرفیت‌های بوجود آمده توسط این نامگذاری استفاده لازم را نکند.

وی اضافه کرد: در سال 91 لیستی مشتمل بر معرفی چند هزار کالا که نقاط اصلی وابستگی اقتصاد کشور به خارج است، تهیه شد. اما تاکنون اقدامی برای احصاء، دسته بندی و ارجاء این اقلام به دانشگاه‌های مادر که دارای توان علمی تولید هستند، صورت نگرفته است. انجام این امر ضمن تقویت رابطه صنعت و دانشگاه و تولید
دانش بنیان موجب می‌شود ما دانشگاهیان نیز بتوانیم نقش خود را در مسئله اقتصاد مقاومتی ایفا کنیم.
قائدشرف گبت: البته ما این مسئله را به وزیر علوم پیشنهاد دادیم و ایشان استقبال گرمی کردند، حال منتظر
می‌مانیم تا عملکرد ایشان را در این زمینه تا سال آینده ببینیم.

دبیر دفتر تحکیم وحدت خطاب به مقام معظم رهبری گفت: رهبر فرزانه انقلاب؛ افرادی که در دولت سازندگی سبک زندگی مردم را هدف قراردادند و مسئله ساده زیستی را از ادبیات عمومی جامعه حذف کردند، اقشار مستضعف را کم برخوردار خواندند و قص علی هذا، که منجر به
نطق تاریخی شما تحت عنوان عبرت‌های عاشوایی شد امروز در شکل دیگری در حال ادامه مسیر خود
هستند اما این بار این مسئله نه دولت بلکه پایه و پی نظام را خواهد کند.

وی ادامه داد: این هشدار ما دانشجویان برای نظام است.
چرا که از شما آموختیم آنگاه که فرمودید مگر خدا با من و شما قوم و خویشی دارد؟ مگر خدا با جمهوری
اسلامی و با این اسم قوم خویشی دارد؟ من و شما هستیم که باید معین کنیم این جمهوری، اسلامی است،
یا اسلامی نیست، این هم در رفتار ماست.

قائدشرف گفت: بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در باب محرمانه بودن دارایی‌های مسؤولان که مشخصا به عدم شفافیت دامن می‌زند. اجازه می‌خواهیم که از این جایگاه مسؤولان نظام را به نکته‌ای یادآور
شویم: «ما ز یاران چشم یاری داشتیم خود غلط بود آنچه می‌پنداشتیم»

دبیر دفتر تحکیم وحدت ادامه داد: ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام جناب آقای اکبر هاشمی رفسنجانی،
ریاست جمهوری اسلامی ایران جناب آقای حسن روحانی، ریاست مجلس شورای اسلامی جناب آقای علی لاریجانی، ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران جناب آقای آملی لاریجانی؛ معتقدیم این مصوبه بر خلاف مصلحت نظام است و از حضرت عالی به عنوان رهبر جمهوری اسلامی تقاضا داریم که تجدید نظر جدی در قوانین شفافیت مالی صورت پذیرد.

وی گفت: ضمن تشکر ویژه از شما بابت اهتمام ویژه‌تان به مسئله بورسیه‌ها، باید عرض کنیم که متاسفانه علیرغم رفع مشکل تحصیلی دانشجویان بورسیه، شواهد حاکی از آن است که پروژه سیاه سازی پرونده این
نخبگان در حال اجراست تا در گیر و دار جایابی در کرسی‌های هیات علمی که هدف اصلی پرورش این
نیروهاست بمانند یا به جای جذب در دانشگاه‌های مادر، روانه دانشگاه‌های درجه 5 و 4 شوند، جلوگیری از این ظلم نیازمند پیگیری مجدد و مستمر است.

قائدشرف در رابطه با مسئله ازدواج جوانان نیز گفت: اما مسئله ازدواج که به لطف موانع فرهنگی و اقتصادی موجود به معضل ازدواج تبدیل شده است، سوال
این است که با وجود تاکیدات مکرر شما آیا اتاق فکر کارآمد و مشخصی در این خصوص وجود دارد؟ زیرا ما
تا کنون خروجی مشخص و قابل قبولی از شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت ورزش و جوانان ندیده‌ایم.

وی گفت: موضوع ازدواج دانشجویی در دهه 60 از جانب شما مطرح شد. برای تسهیل این مهم تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟ طبق بررسی‌های کارگروه ازدواج دفتر تحکیم وحدت، مجموعا 660 هزار دانشجو در استان تهران تحصیل‌ می‌کند که 460 هزار نفر آنها دانشجوی تحصیلات تکمیلی یعنی دارای سن مناسب یا بالا برای ازدواجند که در کمال نا باوری توسط دانشگاه‌ها و یا اساتید حتی به آنها مجوز شاغل بودن و کسب درآمد نیز داده نمی‌شود.

به گفته وی، تعداد ازدواج‌های دانشجویی در بین این 660 هزار نفر تامل برانگیز است. متاسفانه باید گفت که
در سال گذشته تنها 5366 مورد ازدواج دانشجویی در تهران به ثبت رسیده است.

وی افزود: یکی از مسائل اصلی دانشجویان مسئله مسکن و خوابگاه متاهلی است. در کل استان تهران تنها و تنها 6 هزار و 669 واحد خوابگاه متاهلی وجود دارد و این آمارها متعلق به برخوردارترین استان کشور است. ما
معتقدیم که حل این معضل به عزمی جزم برای راه اندازی مسکن مهر دانشجویی نیازمند است.

دبیر دفتر تحکیم وحدت اظهار داشت: در باب مسائل فرهنگی کشور و دانشگاه‌ها به صراحت خدمتتان می‌گوییم آن دغدغه‌هایی که شما در باب مسائل فرهنگی دارید نه وزرا و نه معاونان آن‌ها ندارند. در یک طرف وزارت فرهنگ و ارشاد است، کار مدون فرهنگی که نمی‌کند هیچ، فیلم‌هایی را مجوز می‌دهند و حمایت می‌کنند که خود وزیر شرم دارد از انتصاب آن‌ها به مجموعه خود.

وی عنوان کرد: هنگامی که کارمندان وزارت ارشاد؛ بیرون و درون وزارتخانه دو جور ظاهر و زندگی دارند وضع بهتر از این نمی‌شود. در دانشگاه‌ها نیز به گونه‌ای حضرت عالی می‌فرمائید اردوی مختلط، کنسرت، کذا و کذا، آقایان مسئله را می‌پیچانند، برخی گستاخانه می‌گویند به رهبری اطلاعات غلط می‌دهید. معاون فرهنگی وزارت علوم، به اذعان وزیر هیچ برنامه مدون فرهنگی ندارد و زمان خود و پول بیت المال را صرف حمایت‌های سیاسی از گروهی میکند که هنوز در 88 مانده‌اند و پیام تاریخی 9 دی را درک نکرده‌اند.

قائدشرف گفت: ما در حضور شما به مسؤولانی که آن پایین نشسته‌اند می‌گوئیم شما فردای قیامت باید پاسخگوی دردهای فرهنگی دانشگاه باشید. اما این کلام ما وارثان خمینی کبیر و شاگردان امام خامنه‌ای در دفتر تحکیم وحدت است که «تا شرک و کفر هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم.»

12 توصیه مهم رهبر انقلاب درباره وظایف تشکل‌های دانشجویی

حضرت آیت الله خامنه ای هم در بیانات خود در این دیدار پس از تبیین پیچیدگی و چند بُعدی بودن فضای کنونی، 12 توصیه را در تشریح وظایف تشکل های دانشجویی بیان کردند.

توصیه اول ایشان به دانشجویان فعال، «حضور فکری در مسائل اصلی کشور و حضور فیزیکی در مواقع لازم» بود.
رهبر انقلاب، اعلام مواضع تشکلهای دانشجویی در مسائل اصلی را مهم دانستند و افزودند: اگر این مواضع قوی و اصیل، به خوبی و روشنی اعلام شود، دوستان انقلاب مستحکم تر می شوند و دشمنان کشور از جمله امریکاییها می فهمند که نباید به گزارشهای تحریف شده و غیرواقعی درباره جوانان ایرانی دل خوش کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای، «برجام»، «ارتباط با امریکا»، «اقتصاد مقاومتی» و «آینده کشور» را از جمله مسائل مهمی خواندند که تشکلهای دانشجویی در جایگاه افسران جنگ نرم، باید مواضع انقلابی، مستدل و محکم خود را درباره آنها بیان کنند.

ایشان، «اطلاعات دقیق و صحیح، مستدل بودن و به هنگام بودن» را از الزامات موضع گیری تشکلهای دانشجویی برشمردند و افزودند: این مواضع باید به خوبی در نشریات دانشجویی انعکاس یابد، ضمن اینکه می توان با روشهای دیگر از جمله سخنرانی نمایندگان تشکلها پیش از خطبه های نماز جمعه شهرهای بزرگ، این مواضع را به گوش جامعه نیز رساند.

رهبر انقلاب، اجتماع و حضور فیزیکی دانشجویان را نیز گاه لازم دانستند اما با شیوه های درست و قانونی.
ایشان با تأکید بر مخالفت همیشگی با برهم زدن هر اجتماع و مجلسی، افزودند: این کار مضر و یا حداقل بی فایده است و در مواقع لازم باید با تشکیل اجتماعات و جلسات، حرف خود را در قبال اجتماعات مخالف به گوش دانشجویان رساند چون دانشجو به دنبال فهمیدن حقیقت است.

رهبر انقلاب در همین بحث، مسئولان وزارتخانه های علوم و بهداشت و مسئولان دانشگاهها را به کمک به تشکلهای انقلابی فراخواندند و خاطرنشان کردند: البته همه تشکلها در برخورداری از حقوق عمومی یکسان هستند اما طبیعی و منطقی است که مسئولان دانشگاهی از تشکلهای انقلابی و متدین، دفاع و حمایت کنند و زمینه حضور فعال تر آنها را به وجود آورند.
«تبیین و قانع کردن دلها» دومین توصیه رهبر انقلاب به تشکلهای دانشجویی بود.

ایشان تأکید کردند: در تفکر اسلامی، اقناع و جذب دلها، یک اصل مهم است و تشکلهای دانشجویی باید با استدلالهای محکم و روشن، مواضع خود را برای دانشجویان و مردم تبیین کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، موضوعاتی نظیر «اقتصاد مقاومتی، پیشرفت علمی، سبک زندگی و ارتباط با امریکا» را از جمله زمینه هایی خواندند که نیاز به تبیین مواضع گروه‌های فعال دانشجویی دارد.

رهبر انقلاب درباره روابط با امریکا خاطرنشان کردند: تشکلهای دانشجویی در خصوص بعضی مواضع رهبری از قبیل «ردّ رابطه با امریکا و نفی مذاکره با این کشور به جز در موارد خاص و معین»، تأمل کنند و با درکی روشن از استدلالهای مستحکم موجود، آنها را به شیوه های متقن و مستدل برای مخاطبان دانشجو و غیردانشجو تبیین نمایند.

ایشان، «استمرار و بیان صحیح، روشن، و مستدل مواضع تشکلهای انقلابی دانشجویی» را در شکل دهی مطالبات عمومی و حرکت کشور در مسیر صحیح، مؤثر و ضروری خواندند.
«افزایش سطح آگاهی سیاسی و دینی» سومین توصیه رهبری به تشکلهای دانشجویی بود.

حضرت آیت الله خامنه ای، همچنین «توسعه مخاطبان دانشجو» را از دیگر وظایف مجموعه های دانشجویی برشمردند و افزودند: اخلاق، حوصله، تحمل شنیدن حرف مخالف و تسلط بر مطالب ارائه شده، از پیش نیازهای عمل به این وظیفه است.

پنجمین توصیه رهبری به دانشجویان، «دفاع صریح و بدون تقیّه از نظام اسلامی» بود.

ایشان خاطرنشان کردند: دشمن با تکیه بر کمبودها، نقصها و قصورها، انقلاب را کم ارزش جلوه می دهد و پیشرفتها و موفقیت ها را نادیده می گیرد که لازم است تشکلهای انقلابی این نامعادله را برهم بزنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: پایداری در مقابل 37 سال دشمنی تمام عیار جبهه عظیم قدرتهای مادی، مهمترین موفقیت نظام شرافتمند و پرافتخار اسلامی است، آن‌هم در اوضاعی که یک اخمِ این قدرتهای مادی، فلان حکومت پرمدعای پادشاهی را به تعظیم و تسلیم می کشاند.

ایشان، کمیت و کیفیت نشاط انگیز دانشجویان انقلابی را نشانه زنده بودن و استعداد و ظرفیت ذاتی انقلاب دانستند و افزودند: البته منظور از دفاع از نظام، دفاع از رهبری نیست بلکه دفاع از مجموعه ارزشهای در هم تنیده ای است که انقلاب با تکیه بر آنها به رشد و بالندگی خود ادامه می دهد.

«تداوم و توسعه اردوهای جهادی در روستاها و مناطق محروم» ششمین توصیه ای بود که رهبر انقلاب در این دیدار بیان کردند.

ایشان افزودند: اردوهای جهادی، هم خودسازی است، هم خدمت  و هم آشنایی با فضای واقعی کشور.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تذکر مستمر خود به دولت کنونی و همه دولتهای قبلی درباره رسیدگی به روستاها افزودند: تحقق این مسئله راههای روشنی دارد که ایجاد صنایع کوچک و تبدیلی از جمله آنها است، البته عمل به این توصیه مستمر، همت می خواهد.

«توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی در اندیشه و عمل» و «تقویت گفتمانهای اصلی انقلاب از جمله عدالت، اقتصاد دانش بنیان و مقاومتی، پیشرفت اسلامی ایرانی و شتاب علمی» توصیه‌های هفتم و هشتم رهبر انقلاب به مجموعه های دانشجویی بود.

ایشان در همین زمینه تأکید کردند: بنده توسعه غربی را به هیچ وجه قبول ندارم چرا که پایه ها و مبانی آن غلط است و به همین علت، «گفتمان پیشرفت اسلامی ایرانی» را مطرح کرده ایم.

رهبر انقلاب درباره اقتصاد مقاومتی نیز گفتند: بر اساس گزارش هایی که رسیده، کارهای خوبی در دست اقدام است به شرط اینکه تداوم یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای در نهمین توصیه، مجموعه های دانشجویی را به «تشکیل یک جبهه واحد ضد امریکایی – ضد صهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام» فراخواندند.

ایشان افزودند: می توان با وسایل پیشرفته ارتباطاتی و در فضای مجازی، کمپین های عمومی دانشجویان مسلمان را بر اساس مخالفت با سیاستهای امریکا و رژیم صهیونیستی شکل داد تا در مواقع لازم، میلیونها جوان دانشجوی مسلمان با موضع گیری خود، حرکتی عظیم را در جهان اسلام بوجود آورند.

«پرهیز از زدن اتهام غیرانقلابی به افراد» دهمین توصیه رهبری به تشکلهای دانشجویی بود.

ایشان به دانشجویان خاطرنشان کردند: انقلابی بودن، مراتب و معیارهای مشخصی دارد و نباید کسانی را که دیدگاههایشان با شما انطباق کامل ندارد اما دارای این معیارها هستند، به غیرانقلابی بودن متهم کنید.
«هم افزایی تشکلهای انقلابی دانشگاهها از طریق تکیه بر نقاط مشترک» یازدهمین توصیه رهبری به دانشجویان بود.

ایشان تأکید کردند: اختلافات نباید به کشمکش تبدیل شود و تشکلهای انقلابی به گونه ای عمل کنند که رواداری و تحمل مخالف در محیطهای دانشگاهی جا بیفتد.
«نگاه راهبردی به انقلاب و تفکر درباره آینده» آخرین توصیه حضرت آیت الله خامنه ای به مجموعه های دانشگاهی بود.

ایشان به دانشجویان گفتند: رؤسای جمهور دهه های آینده، نمایندگان مجلس و مسئولان آینده کشور از میان شما عزیزان انتخاب خواهند شد، بنابراین با نگاهی کاملاً امیدوار و پرنشاط، تصویر آرمانی 20، 30 سال آینده کشور را ترسیم کنید و حرکت امروز خود را براساس آن افق روشن، سامان دهید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *