صدای مظلومیت فلسطین در روز قدس به گوش جهانیان خواهد رسید

یکی از مراجع تقلید گفت: در روز قدس فریاد فلسطینی‌ها در دنیا طنین انداز می‌شود تا نسل‌های مسلمین متوجه شوند که قبله اول مسلمانان مسلمانان باید به پیکر جامعه اسلامی وصل شود.

به گزارش  سادس به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مراسم احیای شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان که در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس گفت: روز قدس روز وفاداری مسلمانان به قدس شریف و اعلام بیزاری از غاصبان و پشتیبانان غاصبان است؛ اسرائیل اخیرا جمله‌هایی بیان کرده است که تا کنون می‌خواستیم با فلسطینی‌ها کنار بیاییم تا سپس بتوانیم با اعراب دیگر مصالحه کنیم، ولی امروز قضیه برعکس شده است و ابتدا باید با اعراب کنار بیایم و سپس بتوانیم با فلسطینی‌ها به مصالحه برسیم.

وی گفت: در روز قدس فریاد فلسطینی‌ها در دنیا طنین انداز می‌شود تا نسل‌های مسلمین متوجه شوند که قبله اول مسلمانان از پیکره اسلام قطع شده است و این قطعه باید به پیکر جامعه اسلامی وصل شود.

این مرجع تقلید در ادامه یکی از مهم‌ترین سفارشات امام علی(ع) به امام حسن(ع) و در واقع به تمام شیعیان را نظم در امور بیان کرد و گفت: ولی متأسفانه امروز نظم زندگی بسیاری از انسان‌ها از هم گسسته است.

وی افزود: متأسفانه امروزه در ازدواج‌ها مشاهده می‌کنیم که این نظم از هم پاشیده است و برخی گمان می‌کنند که با مهریه‌های عندالمطالبه برای خود یک زندگی بهتری ایجاد می‌کنند در حالی که بسیاری از دامادهای جوان برای مراسم عقد خود وام ازدواج از بانک گرفته و زندگی‌اش با وام اداره می‌شود ولی همین مهریه عندالمطالبه برخی دختران را تشویق می‌کند که عقد را به هم بزنند و صاحب ثروت شوند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: این مهریه‌ها باعث اعتبار نیست، بلکه باعث بی‌اعتباری است؛ تازه از این گذرگاه که بگذرند مسئله جهیزیه فرا می‌رسد؛ گاهی از ما سئوال می‌شود که برخی از اقلام جهیزیه‌ای که برای ما داده‌اند در طول عمر ما مصرف می‌شوند آیا باید خمس دهیم یا خیر؟

وی بیان کرد: در حال حاضر دختران بسیاری وجود دارند که عقد کرده‌اند، ولی به خانه شوهر نمی‌روند چون جهیزیه ندارند؛ اگر برخی از این هزینه‌های بی‌مورد کم شود می‌توان دختران بسیاری را به خانه بخت فرستاد؛ این مسائل همه بی‌نظمی است.

استاد برجسته حوزه بیان کرد: امام علی(ع) در آخرین وصیت‌های خود به ما، نظم در کار‌ها را به ما بیان کرده‌اند؛ متأسفانه امروز مشاهده می‌شود که رانندگی‌ها ما نظم ندارد؛ کشته‌های بسیاری که ما در رانندگی در کشور می‌دهیم به اندازه یک جنگ تمام عیار است.

وی گفت: وقتی که تعداد کشته‌های ما در سال یک درصد کم می‌شود حس خوشبختی می‌کنیم در حالی که این مسئله بسیار تأسف برانگیز است.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم مملکت آبادی داشته باشیم و جوانان بیکارمان کار پیدا کنند و فقر ریشه کن شود، باید یک نظم عمیقی در میان ما حاکم باشد.

وی گفت: عقیل برادر امام علی(ع) در خواست می‌کند که مقداری از سهم‌اش از بیت المال را اضافه کند، ولی به دلیل اینکه می‌خواهد که بین او و مردم تبعیض قائل شود به او درسی تاریخی داد تا در ابد ماندگار شود.

این مرجع تقلید گفت: در قانون اساسی ما نوشته شده است که مذهب رسمی کشور ما شیعه علی بن ابیطالب(ع) است، ولی آیا عمل همگان بر اساس برنامه‌های امام(ع) است.

وی افزود: خانواده‌ها در این شب‌ها باید خود را منظم کنند؛ طلاق‌ها و قهر‌ها و زندان‌ها به واسطه مهریه‌ها و بی‌کاری‌ها زیبنده یک جامعه شیعی نیست.

این مفسر قرآن کریم در ادامه اظهار داشت: پیکر و قبر امام علی(ع) تا زمان امام صادق(ع) که ایشان قبر آن حضرت را به شیعیان نشان دادند، از نظر‌ها مخفی بود تا مبادا خوارج و دشمنان اهل بیت(ع) تعرضی به قبر ایشان کنند؛ در‌‌ همان زمان در زمان هارون بازهای شکاری وی به بیابان رفتند و برگشتند که هارون متوجه شد که زیر تپه‌هایی که باز‌ها به آن سمت رفتند و بازگشتند، قبر امام متقین است.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: هارون‌ها رفتند و مردند، بنی امیه‌ها رفتند و مردند، ولی امروزه جمعیت عاشقان امام علی(ع) از سراسر جهان عاشقانه به سمت حرم حضرت حرکت می‌کنند زیرا آنچه برای خداست می‌ماند، ولی آنچه که غیر از خدا و برای هوای نفس است که از یاد‌ها می‌رود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *