کاهش نرخ سود اقتصاد ایران را از رکود خارج نمی کند/ کدام ابزارها برای خروج از رکود مغفول مانده است؟

 «کسانی که می گویند اقتصاد ایران در رکود است درکی از رکود ندارند؛ وقتی بحث از رکود در اقتصاد مطرح می شود یعنی رشد منفی است،در حالی که اکنون رشد اقتصاد مثبت است.»
به گزارش سادس به نقل از رویکرد، بهمن آرمان کارشناس اقتصادی می گوید:کاهش نرخ بهره به صورت دستوری نمی تواند موجب خروج اقتصاد از رکود شود.

بهمن آرمان در گفت وگو با خبرآنلاین با بیان اینکه در همه کشورها ابزار کاهش بهره به عنوان پایه اقتصاد برای ایجاد تحریک اقتصادی چه در زمینه طرف عرضه و چه در زمینه است،اظهارداشت:در واقع براساس این تئوری است که نرخ سود سپرده ها یا بهره را کاهش می دهند؛ در ایران هم چنین مساله ای مد نظر بوده و اتفاق افتاده است.اما از آنجایی که ساختار اقتصادی در ایران متفاوت است، اینکه ما انتظار داشته باشیم با کاهش نرخ بهره، اقتصاد ایران مانند کشورهای صنعتی به رونق می رسد،کمی پیش بینی دشواری است.

وی افزود: این تئوری که کاهش نرخ سود سپرده ها منجر به رونق اقتصادی می شود، ممکن است به علت پیچیدگی اقتصاد ایران اتفاق نیفتد و شاید هم نشود از رکود خارج شویم.اما واقعیتی را باید در نظر گرفت که مجموعه ابزارها برای خروج از رکود باید مورد توجه قرار بگیرند و تنها با کاهش نرخ بهره نمی توان به نتیجه مورد نظر،یعنی خروج از رکود رسید.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه تنها یکی از ابزارهای خروج از رکود، کاهش نرخ بهره یا سود تسهیلات است،عنوان کرد: از آنجایی که مجموعه اقدامات برای خروج از رکود صورت نگرفته، بنابراین به نظر من به عنوان یک اقتصاددان بعید است با کاهش نرخ سود سپرده ها و تسهیلات آنهم به صورت دستوری، بتوانیم از رکود خارج شویم.

آرمان خاطرنشان کرد: همانطور که پرداخت وام برای خرید خودرو نتوانست خودروسازان را از بحران خارج کند، کاهش نرخ سود بانکی سبب می شود که پولها از سیستم بانکی خارج شده و در نهایت قدرت وام دهندگی بانک ها کاهش یابد .

او اضافه کرد:از سویی نمی توان اطمینان داد که به همان میزانی که نرخ سود تسهیلات کاهش یافته،بانکها بتوانند متقاضیان دریافت وام که طبیعتا افزایش پیدا خواهند کرد را با این منابع مالی محدود سیتسم بانکی پاسخگو باشند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه به نظر می رسد در بدنه وزارت اقتصاد یک سردرگمی وجود دارد که قادر نیست تحلیل های اساسی برای خروج از رکود ارایه کند،یادآور شد: بی شک با تحریک بازار سرمایه می توان بر این بحران فعلی غلبه کرد، اما مقوله بازار سرمایه و پتانسیل های آن نه تنها مغفول باقی مانده، بلکه به نظر می رسد اصولا درکی ازتوانایی ها و پتانسیل بازار سرمایه وجود ندارد و به همین خاطر است که می بینیم چنین وضعی بوجود آمده که حتی ابزارهای علمی که به کار گرفته می شوند، موجب خروج اقتصاد ایران از رکود نمی شود.

تقوی:کجای دنیا بانکها چنین سودی به سپرده گذاران می پردازند؟
مهدی تقوی اقتصاددان می گوید:«کسانی که می گویند اقتصاد ایران در رکود است درکی از رکود ندارند؛ وقتی بحث از رکود در اقتصاد مطرح می شود یعنی رشد منفی است،در حالی که اکنون رشد اقتصاد مثبت است.»

مهدی تقوی استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرآنلاین با طرح این سئوال که چه کسی گفته اقتصاد ایران در رکود است،گفت: کسانی که می گویند اقتصاد ایران در رکود است درکی از رکود ندارند؛ وقتی بحث از رکود در اقتصاد مطرح می شود یعنی رشد منفی است، در حالی که دولت آقای روحانی اقتصاد ایران را از نرخ های رشد منفی زمان آقای احمدی نژاد به نرخ های مثبت تغییر داده،که ما اقتصاددان ها به این پدیده رونق می گوییم.

این اقتصاد دان تصریح کرد: وقتی از نرخ های رشد منفی به رشد مثبت می رسید، این تغییر رونق نام دارد، حال ممکن است برخی بخش ها در اقتصاد ایران دچار رکود باشند، اما هرکسی که می گوید اقتصاد در رکود است،درکی از اقتصاد ندارد.

وی با اشاره به بسته های دولت که برای خروج از رکود ارایه شد،عنوان کرد:این بسته ها برای بخش هایی بود که رکود داشتند،اما کل اقتصاد ایران در حال رونق است.

تقوی با اشاره به تاثیر تصمیم شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده ها در اقتصاد ایران نیز گفت: آنچه در اقتصاد مهم است،نرخ بهره واقعی است؛ در دولت آقای احمدی نژاد نرخ تورم ۴۰ درصد بود،بانک ها به ما به عنوان سپرده گذار ۲۰ درصد بهره می پرداختند، یعنی نرخ بهره واقعی منهای ۲۰ درصد می گرفتیم،در حالی که حالا که تورم به ۹ و نیم رسیده، نرخ های بهره ۲۰ درصدی بانکها باید پایین بیاید که نرخ بهره واقعی شود.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: با وجود تورم ۹.۵ درصدی نرخ بهره واقعی بانکها ۵ درصد مثبت است که این رقم در مقایسه با نرخ بهره جهانی رقم بسیار بالایی است؛ بنابراین کسانی که در بانکها سپرده گذاری کرده اند نباید از کاهش نرخ سود سپرده ها ناراحت باشند، چون وقتی تورم ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسیده ارزش پول آنها حفظ شده است.

به گفته وی در واقع با بهره ۲۰ درصدی و نرخ تورم ۴۰ درصدی قدرت خرید مردم پایین آمده بود.

تقوی در پاسخ به این سئوال که گفته می شود، احتمال خروج سپرده ها از بانکها با کاهش نرخ سود وجود دارد،نیز گفت: به مردم بگویید این ۱۵ درصد نرخ بهره واقعی است که هیچ جای دنیا این نرخ را به سپرده گذاران نمی پردازند، بانکها دارند نرخ واقعی می دهند. ما نباید خودمان را با اروپا مقایسه کنیم.وظیفه من به عنوان اقتصاددان و شما به رسانه این است که به مردم بگویید سپرده هایشان را از بانکها خارج نکنند .

وی تاکید کرد: موقعی که احمدی نژاد رییس جمهور بود، نگه داشتن پول با بهره ۲۰ درصد به معنای از دست رفتن ارزش پول بود، اما حالا با بهره ۵ درصدی مثبت، ارزش پول حفظ می شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *