وجود 20 هزار معتاد پرخطر در تهران

فرمانده ناجا از شناسایی و برخورد پلیس با شبکه‌های مروج فساد در کشور خبر داد.

 

به گزارش  سادس ،  سردار حسین اشتری در دیدار با اساتید دانشگاه دفاع ملی، گفت: اساتید دانشگاه دفاع ملی در حوزه علم و پژوهش علاوه بر آشنایی با مأموریت‌های نیروهای مسلح به عنوان اتاق فکر امین و مطمئن، روزآمد و آگاه به مسائل، نیروی انتظامی را در اجرای مأموریت ها یاری می‌کنند وامیدواریم بتوانیم وظیفه خود را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی تحت لوای مقام معظم رهبری به نحو احسن انجام دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی به تشکیل جلساتی تحت عنوان بررسی آسیب های اجتماعی در محضر فرمانده معظم کل قوا با حضور مسئولان نظام در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این جلسات گزارشی از سوی مسئولان نظام در خصوص آسیب های اجتماعی ارائه شد که تدابیر و رهنمودهای معظم له چراغ راه مسئولان خواهد بود.

فرمانده ناجا با بیان اینکه پنج آسیب اجتماعی همچون اعتیاد، حاشیه نشینی و … از موضوعات مورد تأکید معظم له بود که مسئولان نظام باید در جهت رفع آن اهتمام جدی داشته باشند، گفت: مقام معظم رهبری همچنین تأکید کردند در این رابطه باید از ظرفیت های موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت اجتماعی وزارت کشور بهره برد.

اشتری افزود: پس از 6 ماه، در اردیبهشت ماه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در بحث آسیب های اجتماعی از سوی مسئولان نظام ارائه شد که مقام معظم رهبرس تاکید کردند که اقدامات صورت گرفته خوب است اما کافی نیست بنابراین باید با روحیه جهادی و نیز برنامه ریزی این موضوعات دنبال شود.

حداقل یک میلیون و 500 هزار معتاد در کشور داریم

فرمانده ناجا در ادامه با اشاره به معضل اعتیاد، بیان کرد: وجود حداقل یک میلیون و 500 هزار معتاد در کشور تاثیرات منفی به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه 50 درصد سرقت های خرد از سوی معتادان انجام می‌شود، تصریح کرد: بیش از 50 درصد زندانیان با این بلای خانمانسوز به نوعی در ارتباط هستند.

فرمانده ناجا به تاثیرات مخرب موادمخدر صنعتی، روانگردان ها و ارتباط آن با برخی از حوادث نظیر قتل، نزاع و درگیری اشاره کرد و گفت: موادمخدر، ریشه بسیاری از جرایم است به گونه ای که استعمال مواد افیونی به ویژه روانگردان و مخدر های صنعتی موجب شده تا فرد در شرایط طبیعی نبوده و مرتکب جرم شود.

اشتری با بیان اینکه در سال بیش از 500 تن مواد مخدر در کشور کشف می‌شود، افزود: لازم است در حوزه کشفیات اقدامات مقابله ای و پیشگیرانه برنامه ریزی شود.

وی به اقدامات ناجا نظیر انسداد و تجهیز مرز به امکانات الکترونیکی و اپتیکی اشاره و خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مذاکراتی با سازمان های بین المللی در حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام می‌شود اما همکاری های لازم از سوی این سازمان ها صورت نمی‌گیرد؛ همچنین حضور آمریکایی‌ها در افغانستان موجب شده که کشت خشخاش چندین برابر شود.

توزیع‌کنندگان خرد مواد مخدر، معضلی مهم هستند

20 هزار معتاد پرخطر در تهران وجود دارد، اما امکانات برای بازتوانی و نگهداریشان کافی نیست

اشتری از توزیع کنندگان خرد مواد مخدر به عنوان معضلی مهم نام برد و گفت: روزانه تعداد زیادی توزیع کننده مواد در سطح کشور دستگیر می‌شوند در حالی که ظرفیت زندان های ما محدود است.

وی درباره معتادان متجاهر، گفت: در تهران 20 هزار معتاد پرخطر وجود دارد در حالی که متأسفانه امکانات برای نگهداری و بازتوانی آنها کافی نیست، با مشاهده معتادان در سطح شهر این سوال مطرح می‌شود که پلیس چه وظیفه‌ای در این راستا برعهده دارد در حالی که شناسایی، دستگیری و تحویل معتادان به کمپ‌های ترک اعتیاد از وظایف ناجا به شمار می‌آید و نگهداری بر عهده سازمان های دیگر است.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: کمبود محل نگهداری معتادان متجاهر بارها اعلام شده است اما شهرداری و استانداری ها صرفاً در صدد جمع آوری معتادان هستند اما آنچه که اولویت دارد، بازتوانی این افراد است.

وی جمع آوری زنان معتاد متجاهر را یکی از اقدامات خوب پلیس عنوان کرد و گفت: تعداد این افراد خیلی کم است اما به این معنای آن نیست که وجود ندارد.

وجود بیش از 10 میلیون حاشیه‌نشین در کشور

اشتری همچنین با اشاره به پدیده حاشیه نشینی، خاطرنشان کرد: بیش از 10 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که البته مناطق توسعه نیافته نیز جزء آن به شمار می‌آید.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه کنترل بر مناطق حاشیه نشین بسیار کم است، گفت: این موضوع قطعا آسیب هایی را به همراه دارد و از این رو باید حاشیه نشینی در کشور ساماندهی شود.

وی به موضوع طلاق نیز اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی مستقیما با این موضوع در ارتباط نیست اما شاهد آثار سوء آن در جامعه هستیم.

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت 600 مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری های سطح کشور ، گفت: 70 درصد پرونده های ارجاعی به کلانتری ها توسط مشاوران مجرب به مصالحه منتج می‌ شود.

اشتری خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی در راستای مبارزه و کاهش آسیب های اجتماعی و ناهنجاری‌ها در خط مقدم است اما لازم است در این حوزه دستگاه های متولی و مسئول دیگر ورود پیدا کنند و نیروی انتظامی را یاری کنند.

برخورد با شبکه‌های مروج فساد در کشور

وی از شناسایی و برخورد با شبکه های مروج فساد در جامعه خبر داد و گفت: نیروی انتظامی در برخورد با بدحجابی بر طبق قانون عمل می کند.

براساس گزارش سایت پلیس، اشتری ادامه داد: ما به دنبال پیشگیری اجتماعی هستیم اما باید این امر از محیط خانه ، مدرسه و دانشگاه انجام شود تا بتوانیم از وقوع هر نوع حادثه و جرم پیشگیری کرده و با آن برخورد کنیم.

فرمانده ناجا  گفت: همکارانم با اراده، عزم راسخ ، ایثار و خالصانه برای تأمین امنیت ، آرامش و آسایش جامعه تلاش می‌کنند و تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر مجاهد فی سبیل الله قطعا بیانگر همین موضوع است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *