تاکید مقام معظم رهبری بر اهتمام مسئولان نظام بر کاهش و رفع آسیب های اجتماعی/ شناسایی و برخورد با شبکه ها و مروجین فساد

فرمانده نیروی انتظامی گفت: مقام معظم رهبری بر اهتمام مسئولان نظام بر کاهش و رفع آسیب های اجتماعی تاکید کردند.سردار اشتری از توزیع کنندگان خرد مواد مخدر به عنوان معضلی مهم نام برد و گفت: روزانه تعداد زیادی توزیع کننده مواد در سطح کشور دستگیر می شوند در حالی که ظرفیت زندان های ما محدود است.

به گزارش سادس ، سردار “حسین اشتری” در دیدار با اساتید دانشگاه دفاع ملی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم از این روزهای باقیمانده ماه مبارک رمضان به ویژه لیالی قدر فیض کامل را ببریم.

وی افزود: اساتید دانشگاه دفاع ملی در حوزه علم و پژوهش علاوه بر آشنایی با مأموریت های نیروهای مسلح به عنوان اتاق فکرامین و مطمئن، روزآمد و آگاه به مسائل، نیروی انتظامی را در اجرای مأموریت ها یاری می کنند وامیدواریم بتوانیم وظیفه خود را برای نظام مقدس جمهوری اسلامی تحت لوای مقام معظم رهبری به نحو احسن انجام دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی به تشکیل جلساتی تحت عنوان بررسی آسیب های اجتماعی در محضر فرمانده معظم کل قوا با حضور مسئولان نظام در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این جلسات گزارشی از سوی مسئولان نظام در خصوص آسیب های اجتماعی ارائه شد که تدابیر و رهنمودهای معظم له چراغ راه مسئولان خواهد بود.

فرمانده ناجا ادامه داد: پنج آسیب اجتماعی چون اعتیاد، حاشیه نشینی و… از موضوعات مورد تأکید معظم له بود که مسئولان نظام باید در جهت رفع آن اهتمام جدی داشته باشند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری همچنین تأکید کردند در این رابطه باید از ظرفیت های موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت اجتماعی وزارت کشور بهره برد.

سردار اشتری افزود: پس از ۶ ماه، در اردیبهشت ماه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در بحث آسیب های اجتماعی از سوی مسئولان نظام ارائه شد که مقام معظم رهبری تاکید کردند که اقدامات صورت گرفته خوب است اما کافی نیست بنابراین باید با “روحیه جهادی و نیز برنامه ریزی” این موضوعات دنبال شود.

فرمانده ناجا در ادامه با اشاره به معضل اعتیاد، بیان کرد: وجود حداقل یک میلیون و ۵۰۰ هزار معتاد در کشور تاثیرات منفی به همراه دارد.

این مقام عالی انتظامی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد سرقت های خرد از سوی معتادان انجام می شود، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد زندانیان با این بلای خانمانسوز به نوعی در ارتباط هستند.

وی به تاثیرات مخرب موادمخدر صنعتی، روانگردان ها و ارتباط آن با برخی از حوادث نظیر قتل، نزاع و درگیری اشاره و مطرح کرد: موادمخدر، ریشه بسیاری از جرایم است به گونه ای که استعمال مواد افیونی به ویژه روانگردان و مخدر های صنعتی موجب شده تا فرد در شرایط طبیعی نبوده و مرتکب جرم شود.

سردار اشتری با بیان اینکه در سال بیش از ۵۰۰ تن مواد مخدر در کشور کشف می شود، افزود: لازم است در حوزه کشفیات اقدامات مقابله ای و پیشگیرانه برنامه ریزی شود.

این مقام عالی انتظامی به اقدامات ناجا نظیر انسداد و تجهیز مرز به امکانات الکترونیکی و اپتیکی اشاره و خاطرنشان کرد: از سوی دیگر مذاکراتی با سازمان های بین المللی در حوزه مبارزه با مواد مخدر انجام می شود اما همکاری های لازم از سوی این سازمان ها صورت نمی گیرد؛ همچنین حضور آمریکایی ها در افغانستان موجب شده که کشت خشخاش چندین برابر شود.

سردار اشتری از توزیع کنندگان خرد مواد مخدر به عنوان معضلی مهم نام برد و گفت: روزانه تعداد زیادی توزیع کننده مواد در سطح کشور دستگیر می شوند در حالی که ظرفیت زندان های ما محدود است.

وی درباره معتادان متجاهر، گفت: در تهران ۲۰ هزار معتاد پرخطر وجود دارد در حالی که متأسفانه امکانات برای نگهداری و بازتوانی آنها کافی نیست؛ با مشاهده معتادان در سطح شهر این سوال مطرح می شود که پلیس چه وظیفه ای در این راستا برعهده دارد در حالی که شناسایی ، دستگیری و تحویل معتادان به کمپ های ترک اعتیاد از وظایف ناجا به شمار می آید و نگهداری بر عهده سازمان های دیگر است.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: کمبود محل نگهداری معتادان متجاهر بارها اعلام شده است اما شهرداری و استانداری ها صرفاً در صدد جمع آوری معتادان هستند اما آنچه که اولویت دارد، بازتوانی این افراد است.

این مقام عالی انتظامی، جمع آوری زنان معتاد متجاهر را یکی از اقدامات خوب پلیس عنوان کرد و گفت: تعداد این افراد خیلی کم است اما به این معنای آن نیست که وجود ندارد.

وی با اشاره به پدیده حاشیه نشینی، خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که البته مناطق توسعه نیافته نیز جزء آن به شمار می آید.

سردار اشتری با بیان اینکه کنترل بر مناطق حاشیه نشین بسیار کم است و قطعا آسیب هایی را به همراه دارد بر ضرورت ساماندهی حاشیه نشینی در کشور تأکید کرد.

وی به موضوع طلاق اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی مستقیما با این موضوع در ارتباط نیست اما شاهد آثار سوء آن در جامعه هستیم.

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت ۶۰۰ مراکز مشاوره و مددکاری در کلانتری های سطح کشور مطرح کرد : ۷۰ درصد پرونده های ارجاعی به کلانتری ها توسط مشاوران مجرب به مصالحه منتج می شود.

سردار اشتری خاطر نشان کرد: نیروی انتظامی در راستای مبارزه و کاهش آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها در خط مقدم است اما لازم است در این حوزه دستگاه های متولی و مسئول دیگر ورود پیدا کنند و نیروی انتظامی را یاری کند.

وی از شناسایی و برخورد با شبکه های مروج فساد در جامعه خبر داد و گفت: نیروی انتظامی در برخورد با بدحجابی بر طبق قانون عمل می کند.

اشتری ادامه داد: ما به دنبال پیشگیری اجتماعی هستیم اما باید این امر از محیط خانه ، مدرسه و دانشگاه انجام شود تا بتوانیم از وقوع هر نوع حادثه و جرم پیشگیری کرده و با آن برخورد کنیم.

فرمانده ناجا در خاتمه گفت: همکارانم با اراده، عزم راسخ ، ایثار و خالصانه برای تأمین امنیت ، آرامش و آسایش جامعه تلاش می کنند و تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر مجاهد فی سبیل الله قطعا بیانگر همین موضوع است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *