افشای فرار مالیاتی 480 میلیاردی دو موسسه بزرگ

جانشین رئیس پلیس آگاهی ناجا جزئیات کلاهبرداری و فرار مالیاتی 480 میلیارد تومانی دو موسسه بزرگ را تشریح کرد و گفت که این دو موسسه از سال 90 فعالیت خود را آغاز کرده‌بودند.

به گرارش سادس به نقل از ایسنا سردار مسعود منفرد در نشست خبری صبح امروز خود که در محل معاونت اجتماعی پلیس آگاهی ناجا برگزار شد، دراین‌باره گفت: در راستای تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری و تحقق شعار امسال که اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است، پلیس آگاهی عملیات‌های مختلفی را در دستور کار خود قرار داد و در همین راستا مدتی پیش نیز در عملیاتی ویژه دو موسسه بزرگ را که  اقدام به فروش فاکتورهای جعلی و جعل مهر شرکت‌های مختلف در تهران کرده بود شناسایی کرد.

منفرد با بیان اینکه علت این کار فرار مالیاتی این شرکت ها و سوء استفاده های دیگر اعم از اخذ وام های کلان، فروش کالای قاچاق و جلوه دادن قانونی از فرار مالیاتی و … بوده است، درباره جزییات عملیات پلیس برای شناسایی شرکت اول گفت: شرکت اول بیش از ۱۵۰ مهر و فاکتور را جعل کرده و در ازای استفاد از آن از متهمان مبالغی را دریافت کرده بود؛ شرکت دوم نیز بیش از ۶۰۰ مهر را به صورت جعلی و فاکتورهای معتبر استفاده کرده بود و عمدتا باعث فرار مالیاتی کلان شده بود.

وی با بیان اینکه این دو موسسه مهرها و فاکتورهای زیادی از شرکت‌های کاغذی، صوری و حقیقی در اختیار داشتند، گفت: متخلفان از فاکتور و مهر شرکت های ثبت شده و معتبر نیز سوء استفاده کرده‌بودند. همچنین برخی از این شرکت ها ، فاکتور و مهرهای خود را در اختیار این دو موسسه قرار داده بودند و آنها نیز از این فاکتور و مهر ها سوء استفاده می‌کردند.
جانشین رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه مهر شرکت هایی که سالم و قانونی کار کرده اند و دارای برندهای معتبری بوده‌اند از سوی این دو موسسه مورد سوءاستفاده قرار گرفتند، گفت:  این موسسات از مهر این شرکت ها استفاده و فاکتورهایی به سازمان مالیاتی کشور ارائه می‌کردند، شرکت های معتبر هم بعد از مدت ها متوجه این موضوع شدند. متاسفانه سودجویان از مهر برخی از این شرکت‌ها برای فرار مالیاتی استفاده کرده بودند.
وی با بیان اینکه این شرکت‌ها از طریق اقدامات غیرقانونی خود همچون فروش فاکتور ، سرمایه کلانی را به جیب زده بودند، گفت: برخی از شرکت های سوری که فاکتورهای خود را در اختیار این موسسات گذاشته بودند درصدی از سود را از این موسسات دریافت می‌کردند.برخی از شرکت های کلاهبردار نیز دارای ساختمان‌های مجهز و لوکس و کارمندان بیشتری بودند که البته اغلب کارمندان از موضوع کلاهبرداری و ماهیت اصلی این شرکت‌ها بی‌خبر بودند اما حقوق و مزایای بالایی دریافت می‌کردند.
جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا درپاسخ به خبرنگاری که خواستاری اعلام نام این شرکت‌ها شده بود، گفت: برای نام بردن از این شرکت‌ها محدودیت‌هایی وجود دارد اما پرونده این موسسات و شرکت ها در حال رسیدگی است و پیگیری خوبی نیز از آن در حال انجام است.

منفرد اضافه کرد: این موسسات و شرکت ها همچنین در پوشش های مختلف دفاتر بیمه نیز فعالیت می کردند و از هر ترفندی برای کلاهبرداری استفاده کرده بودند.
وی درباره حوزه فعالیت این شرکت‌ها نیز گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این موسسات و شرکت ها در استان‌های تهران، اصفهان، مازندران و البرز بیشترین فعالیت را داشته‌اند.
جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا دربخش دیگری از سخنانش به تشکیل کارگروهی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، سازمان مالیاتی و پلیس آگاهی ناجا برای بررسی دقیق این پرونده اشاره کرد و گفت: برخی از شرکت‌هایی که از مهر آنها سوء استفاده شده است باید دعوت شوند تا اطلاعات دقیق تری بدست آوریم و در همین راستا شرکت‌ها و شهروندانی که مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق تماس با شماره‌های 66755090 و  73046166 اطلاعات یا شکایات خود از این شرکت‌ها را به پلیس اطلاع دهند.
منفرد در توضیح بیشتر درباره نحوه فعالیت این شرکت‌ها اظهارکرد:  فروش فاکتور و فرار مالیاتی این شرکت ها به این شکل بوده است که برای نشان دادن کارکرد مطلوب خود از طریق فاکتور شرکت ها، خرید می کردند که نشان دهنده میزان خرید و فروش کالاهای مختلف بوده است؛ براین اساس هر چه فاکتورهای بیشتری ایجاد می کردند ، عملکرد بیشتری از خود نشان می دادند و زمانی که خرید و فروش یکسان بود ، فرار مالیاتی داشتند و درصورتی که خرید بیشتر و فاکتور کمتر بود از سازمان مالیاتی کشور طلبکار می شدند. این کلاهبرداری سبب شد تا شرکت هایی که قانونی کار می کردند مورد سوء استفاده قرار بگیرند و مالیات فراوانی پرداخت کنند و برخی از شرکت ها نیز به خاطر این کلاهبرداری نابود شوند.
وی اضافه کرد:‌شرکت هایی که کارشان قانونی است باید به سازمان مالیاتی کشور مراجعه کنند چرا که این سازمان، فاکتورهایی از این شرکت ها در اختیار دارد که باید شرکت ها با مراجعه خود و ارائه توضیحات، تبرئه شوند.

به گفته جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا، در رسیدگی به این کلاهبرداری تاکنون  19 شرکت مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و با توجه به کشف مهر 750  شرکت ممکن است تعداد شرکت‌های کلاهبردار افزایش یابد که در این خصوص بررسی‌های پلیس آگاهی ادامه دارد و با همکاری مراجع قضائی این پرونده به صورت ویژه و شبانه روزی در حال رسیدگی است.
منفرد از دستگیری تعدادی از متهمان در این پرونده خبر داد و گفت: برخی از افراد دستگیر شده با وثیقه آزاد شده‌اند اما مسئولان اصلی موسسات که سه تن شامل دو مرد و یک زن هستند در بازداشت بوده و در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، متهمان دستگیر شده دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و پیش از این نیز یکی از آنها به اتهام جعل اسناد و کلاهبرداری دستگیر شده بود.

فعالیت دو موسسه از سال 90 آغازشده بود
جانشین رییس پلیس آگاهی ناجا درباره مبداء فعالیت این افراد نیز گفت: به نظر می رسد این موسسات از سال 90 کار خود را آغاز کرده‌اند اما رسیدگی به این پرونده از نیمه دوم سال گذشته و همزمان با مراجعه چند شرکت که برای آن ها اظهارنامه مالیاتی آمده و متوجه سواستفاده از مهر و فاکتورهای خود شده بودند، آغاز شد.
وی یکی از آسیب های ناشی از کلاهبرداری این شرکت ها را قانونی نشان دادن قاچاق دانست و افزود: درباره مبلغ نهایی کلاهبرداری شده از سوی این افراد باید بررسی‌ها به اتمام برسد اما در حال حاضر این شرکت‌ها 480 میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته‌اند.

منفرد از شناسایی چند شرکت متخلف دیگر نیز خبر داد و گفت: در آینده نزدیک با این شرکت‌ها نیز برخورد قانونی خواهد شد.

وی درپایان با هشدار به شرکت ها و برندهای فعال در کشور گفت: صاحبان شرکت ها به هوش باشند که به هیچ وجه فاکتورهای سفید و مهرهای شرکت را در اختیار افراد غیر قرار ندهند. فعالیت های این موسسات غیرقانونی برای سوء استفاده از فاکتورها ضربه بدی به اقتصاد کشور وارد می کند و باعث از بین رفتن شرکت های کوچک و افزایش مالیات برندهای معتبر می‌شود.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *