اجازه نمی‌دهند نیروهای انقلابی وارد اقتصاد شوند/خطر غیرانقلابی‌ها کمتر از ضدانقلاب نبود

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: غیرانقلابیونی که موافق با آمریکا هستند، امروز بزرگترین کاری که می‌کنند این است که در اقتصاد، در این 37 سال، تردید عجیبی به وجود می‌آوردند و اجازه نمی‌دهند انقلاب وارد «اقتصاد» شود و به‌صراحت می‌گویم هنوز هم نیروهای انقلابی نتوانسته‌اند وارد اقتصاد شوند.

به گزارش سادس سرلشکر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط زنده از مشهد مقدس با برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره راهبرد آمریکا در قبال ایران، گفت: آمریکایی‌ها هنوز دنبال رؤیاهای خود در منطقه می‌گردند و ایران را به‌عنوان یک گوهر گران‌بها می‌دانند و نمی‌خواهند آن را از دست بدهند و می‌خواهند در اختیار خودشان داشته باشند.

وی گفت: برای همین برای ما مزاحمت درست می‌کنند اما ما تاکنون در مبارزه‌ای که با آمریکا داشتیم توانستیم سنگرهای مهمی را فتح کنیم و جلو برویم اما ملت ایران به‌خوبی می‌دانند که آنها همچنان حاضر نیستند انقلاب اسلامی ایران را در عمل به رسمیت بشناسند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آمریکا با سیاست‌هایی دوگانه برای رویارویی با ما وارد شده است؛ از یک طرف ما را تهدید می‌کند از طرف دیگر برای ما پیام نوروزی می‌فرستد و اظهار دوستی می‌کند که برخی معتقدند این یک سیاست دقیقی است و آنها احساس کردند تهدیدات کارساز نیست و وارد مذاکره شدند و دست دوستی دراز می‌کنند.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر برخی معتقدند این سیاست‌ها یک نوع بلاتکلیفی است و به هر حال شرایطی جدیدی است که برای نخستین بار آمریکایی‌ها وارد این نوع تعامل با ما شده‌اند.

سرلشکر رضایی درباره اینکه برخی افراد با چه هدفی در داخل تفکرات آمریکایی‌ها را دنبال می‌کنند، گفت: خیلی از جمعیت ما جوانان هستند که از سوابق خرابکاری آمریکایی‌ها نسبت به ملت ما آشنایی ندارند و نمی‌توان با یکی دو جمله به این سؤال پاسخ داد.

وی افزود: امروز برخی می‌گویند “شما انقلابیون چرا با آمریکا سر جنگ دارید؟” که من به‌صراحت می‌گویم ما با آمریکا سر جنگ نداریم بلکه با آنها مبارزه می‌کنیم و مبارزه با جنگ فرق دارد.

رضایی گفت: ما به این مبارزه افتخار می‌کنیم و تا زمانی که ظلم در دستگاه آمریکا باشد با آن مبارزه می‌کنیم و تا زمانی که آمریکایی‌ها در امور داخلی ما و کشورها دخالت کند ما به این مبارزه ادامه می‌دهیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما با آمریکا جنگ نداریم مگر این که آمریکا با ما وارد جنگ شود و اگر با ما وارد جنگ شوند آن‌چنان دفاع خوبی خواهیم کرد که حتی سختی‌های جنگ ویتنام یادشان برود و برای همیشه بفهمند ملت ایران در عین نجابت از یک قدرت خوبی برخوردار است.

وی گفت: بنابراین ما دنبال جنگ با آمریکا نیستیم اما مبارزه با آمریکا را تا زمانی که این فشارها، تحریم‌ها و دخالت‌ها وجود داشته باشد ادامه می‌دهیم و آن را یک افتخار می‌دانیم.

رضایی افزود: البته در کشور این نوع تفکر درباره آمریکایی‌ها مربوط به اکنون نیست و از همان اول انقلاب تا کنون ما سه نوع اندیشه داشتیم، اندیشه انقلابی، اندیشه غیرانقلابی و اندیشه ضدانقلابی.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اندیشه ضدانقلابی آنهایی بودند که اسلحه به دست گرفتند و چه اوایل انقلاب به خیابان‌ها آمدند و چه دوران دفاع مقدس علیه نظام جنگیدند که ما اینها را ضدانقلاب می‌دانیم.

وی افزود: اما یک سری نیروها داشتیم که آنها را از خودمان می‌دانستیم و در این انقلاب بودند اما اینها را غیرانقلابی می‌گفتیم.

محسن رضایی افزود: البته خطر غیرانقلابی‌ها کمتر از ضدانقلاب نبود چرا که مرتب تردید درست می‌کردند یعنی یک حرکت توفنده ملت ایران را با تردیدهای زیادی مواجه می‌کردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: نخستین تردیدها را سال 57 به وجود آوردند و به حضرت امام(ره) فشار می‌آوردند که شورای سلطنت را بپذیرد اما امام فرمود: ما با کل سلطنت مخالفیم و ملت ایران می‌خواهد سلطنت را پشت سر بگذارد.

وی گفت: ‌بنابراین نخست بازرگان و بعد بنی‌صدر وارد این اندیشه غیرانقلابی شدند و بعد از آن نیز تا امروز افرادی داریم که از گروه‌های انقلابی جدا می‌شوند و به سنگر غیرانقلابیون می‌روند و کشور را با تردید مواجه می‌کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود:‌ امروز حرف این غیرانقلابیون این است که می‌گویند: اگر شما اقتصاد می‌خواهید باید به‌سمت آمریکایی‌ها بروید و در آمریکا سرمایه و فناوری وجود دارد و اگر به‌سمت آمریکا برویم ایران بهشت می‌شود.

وی ادامه داد: ‌سؤال ما این است: چرا زمان شاه ایران بهشت نشد؟ و اگر ایران زمان شاه بهشت بود که ملت ایران انقلاب نمی‌کرد.

رضایی در ادامه با بیان “ما ارتباط با آمریکا را پشت سر گذاشتیم” گفت:‌ این یعنی ملت ایران ارتباط 200ساله با اروپایی‌ها و غربی را پیش از این داشته و بعد به این نتیجه رسیده که باید به پای خودش بایستد.

وی افزود: غیرانقلابیون موافقان با آمریکا امروزه بزرگترین کاری که می‌کنند این است که در اقتصاد در این 37 سال تردید عجیبی به وجود می‌آوردند و اجازه نمی‌دهند انقلاب وارد اقتصاد شود و به‌صراحت می‌گویم هنوز هم نیروهای انقلابی نتوانسته‌اند وارد اقتصاد شوند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما وارد سیاست، دفاع و امنیت شدیم و انقلاب توانست این سه حوزه را فتح کند و امروز ما در بعد سیاست، امنیت و دفاع از یک اقتدار بزرگی برخورداریم اما در اقتصاد نتوانستیم وارد شویم.

رضایی افزود: سؤال من از این آقایان این است که چرا نمی‌گذارند انقلاب اسلامی وارد اقتصاد شود آن هم موقعی که مقام معظم رهبری در این 20 سال اخیر قریب به 9 سال از شعارهای سال را اقتصادی گذاشتند و امسال نیز با چه حرارتی و امیدی آن را مطرح کردند.

وی درباره غیرانقلابیون گفت:‌ البته من نمی‌گویم که این افراد خائن هستند بلکه می‌گویم فکرشان اشتباه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ‌البته معتقدم نیروهای انقلاب برای رفع بیکاری، فقر و گرانی برنامه، طرح و سیاست دارند و این سیاست را تدبیر کردند و نظر کارشناسان را در این خصوص اخذ کردند و با نظر ده‌ها و صدها کارشناس دولتی و غیردولتی 24 ماده در اقتصاد مقاومتی تدوین و ابلاغ شده است.

رضایی گفت:‌ اگر اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود ما نیازی به تسلیم شدن در مقابل آمریکا نداریم و اگر در مقابل آمریکا تسلیم شویم گام به گام به قبل از قاجار و دوران پهلوی آن دوران 200 سال گذشته برمی‌گردیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ آمریکایی‌ها در مسائل هسته‌ای مجبور به مذاکره با ایران شدند.

محسن رضایی افزود: بازی برد ــ برد در شرایط خصمانه میسر نیست و فقط در یک شرایط ممکن است و آن اینکه طرف مقابل مجبور شود از موضع خصمانه خارج شود و موضع رقابتی پیدا کند.

وی گفت:‌ وقتی آمریکایی‌ها با ما رفتار خصمانه را کنار نگذاشتند چگونه امکان بازی برد ــ برد وجود دارد؟

رضایی افزود: آمریکایی‌ها اگر در مسائل هسته‌ای با ما وارد مذاکره شدند مجبور شدند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ اولین مذاکره کننده ما با آمریکا خود آقای روحانی بودند که زحمت زیادی نیز کشیدند اما هیچ دستاوردی آن موقع نداشتیم و حتی آمریکا در آن مقطع به میز مذاکره نیامد.

رضایی افزود: یعنی 12،‌ 13 سال پیش کشورهای اروپایی در میز مذاکره حضور داشتند اما آمریکا ما را تحویل نمی‌گرفت و حاضر نبود روی میز مذاکره بیاید.

وی افزود: ما وقتی به‌سمت 19هزار سانتریفیوژ و غنی‌سازی بالای 20،‌ 30 درصد رفتیم آمریکایی‌ها پشت میز مذاکره نشستند.

رضایی ادامه داد: یعنی مسئله برد ــ برد در رابطه با رفتار خصمانه فقط در یک شرایط خاص امکان پذیر است و آن شرایطی است که هیچ راهی غیر از  این نداشته باشند.

وی گفت:‌ اکنون در ادبیات سیاسی ما این مسئله زیاد مطرح می‌شود اما این مسئله اشتباه است و این حرفها غیرعلمی است، وقتی طرف مقابل رفتار خصمانه دارد فقط در شرایط خاص آنها حاضر هستند کاری بکنند که شما به برد ــ برد برسید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بحث هسته‌ای یک استثنا بود، افزود:‌ اگر آنها می‌توانستند در کنار مذاکره با ما بجنگند اصلاً روی میز مذاکره نمی‌آمدند، آنها از جنگ با ما ناامید شدند و دیدند اگر مذاکره نکنند شتاب هسته‌ای ما فوق العاده بالا رفته بنابراین ناچار شدند با ما پشت میز مذاکره بنشینند.

رضایی ادامه داد:‌ البته دوستان ما آقای ظریف و روحانی زحمات زیادی کشیدند که از آنها تشکر می‌کنیم اما این که آمریکایی‌ها روی میز مذاکره آمدند شرایط خاصی بود.

وی گفت: اکنون اگر در مسائل سوریه برخی می‌گویند که شرایط خاصی حاکم است و باید بنشینیم با اینها (آمریکایی‌ها) مذاکره کنیم، ما با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد بلکه ما در شورای بزرگی که در این خصوص تشکیل شد شرکت کردیم.

رضایی افزود: امروز برای ما دو طرح دوراهی ترسیم شده است؛ یکی آن دوراهی که روشنفکران غرب آن را تبلیغ می‌کنند که این دوراهی، یک طرح کاذب است اما یک دوراهی هم داریم که دوراهی واقعی است.

وی افزود: آن دوراهی که کاذب است این است که ما باید تسلیم آمریکا شویم یا اینکه خودمان را بایستی برای شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسا آماده کنیم که ما می‌گوییم این دروغ است چون ما این وضع را در زمان جنگ نیز داشتیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: مگر در دوران دفاع مقدس دست ما در زمینه اقتصاد خالی‌تر است؟ چراکه در جنگ این‌همه امکانات که اکنون در اقتصاد داریم، نداشتیم و حتی پول نداشتیم اما اکنون شرایط بهتری نسبت به آن دوران داریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اما دوراهی واقعی این است که ما یا باید در مبارزه با آمریکا ریاضت بکشیم و به مردم بگویم غذا نخورند و جیره‌بندی کنیم یا اینکه در همین حالت که با آمریکا در حال مبارزه هستیم اقتصاد خود را شکوفا کنیم و این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم.

وی افزود: چطور ما پهپاد آرکیو آمریکایی را که مدرن‌ترین سیستم پروازی آمریکاست در بیابان‌های طبس گرفتیم و ظرف شش ماه مهندسی معکوس کردیم و به تولید رساندیم اما مهندسان ما نمی‌توانند علم را تبدیل به ثروت کنند؟ این یک اشکالی دارد.

رضایی گفت: ما در کل جنگ از صد میلیارد دلار درآمد 8ساله فقط 22 میلیارد دلار خرج کردیم که البته همه این 22 میلیارد نیز هزینه خرید اسلحه و مهمات نشد.

وی افزود: اکنون وضع ما خیلی بهتر از دوران جنگ است، ما در دوران جنگ توانستیم این دوراهی کاذب را کنار بگذاریم و بر سر دوراهی واقعی قرار گرفتیم که یا باید جلوی دشمن بمانیم تا بیشتر از این داخل نشود و مقاومت درجا بکنیم یا اینکه حمله کنیم و سرزمین‌های اشغال شده را آزاد کنیم و از مرز عبور کنیم و دشمن را تنبیه کنیم که اگر این راه درست را انتخاب نکرده بودیم صدام بعد از آن بارها به ایران حمله کرده بود.

رضایی درباره پیام نوروزی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز گفت: اینها به‌نظر یک نمایش است و اوباما در دور مذاکرات سیاسی قرار دارد و همین امروز به کوبا رفته که به هر حال با یک عشقی راه افتاده و این کارها را انجام می‌دهد.

وی افزود: خوشبینانه‌ترین حالت این است که بگوییم اگر هم اعتمادی داشته باشد اما این رؤیای اعتماد به ایران عملی نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اما کم از این قراردادها و مذاکرات را نداشتیم؟ مگر آقای کلینتون یاسر عرفات را به واشنگتن نبرد که یاسر عرفات اسلحه را روی میز گذاشت و قرار شد دو دولت در فلسطین شکل بگیرد اما دیدیم چه بلایی سر عرفات آوردند.

وی ادامه داد: اولاً به‌طرز مشکوکی کشتند و بعد هم آن جریان دولتی که بر اثر انتخابات آزاد شکل گرفت و خودشان نیز ناظر داشتند قبول نکردند یعنی حماس در انتخابات آزاد شرکت کرد اما دیدید چه بلایی سر آن آوردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:‌ اکنون در مناظره‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا قرار داریم که نامزدهای ریاست جمهوری خیلی صادقانه حرفهای دل خودشان را درباره ایران می‌زنند و می‌گویند که با مسلمان‌ها چه خواهند کرد.

وی افزود: ما واقعیت‌های تاریخی را نمی‌توانیم فراموش کنیم و مسلماً این پیام نوروزی اوباما نیز از یک طرف نشان می‌دهد ملت ایران عظمت پیدا کرده و دیگر آنکه هرچند اعتقادی نیز نداشته باشند مجبورند به عظمت ملت ایران اعتراف کنند.

رضایی گفت: ما این را علامت پیروزی، بزرگی و موفقیت ملت ایران می‌دانیم و این عظمت را نمی‌توانستند نادیده بگیرند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: البته ما در پیام نوروزی اوباما با بحث تحریم‌های موشکی صداقت زیادی نمی‌بینیم کما اینکه همزمان با این پیام، ایران را تهدید به تحریم می‌کنند.

همچنین فؤاد ایزدی کارشناس مسایل سیاسی در این برنامه گفت:‌ آمریکا در قانون بودجه 2016 خود بودجه‌ای خاص برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته است.

ایزدی افزود: سیاست‌های اعلامی و اعمالی و گفتمان آمریکایی‌ها و هر اقدامی که به کار می‌گیرند به ما پیام می‌دهند که “ما با شما مشکل داریم و می‌خواهیم با شما برخورد کنیم” اما عجیب است که برخی‌ها (در داخل) این پیام‌ها را نمی‌بینند.

وی گفت:‌ در عمل هیچ کس در مجموع نخبگان سیاست خارجی آمریکا دنبال تعامل با ایران نیست و هر روز ما را تهدید به حمله نظامی می‌کند.

این کارشناس سیاسی گفت: خود اوباما در این ماه‌های بعد از برجام هفتاد و خورده‌ای مرتبه صحبت از تغییر حکومت جمهوری اسلامی ایران کرده است.

ایزدی افزود:‌ مقامات آمریکایی از اهرم‌های قدرت در ایران لیستی تهیه کرده‌اند که می‌خواهند این اهرم را از ما بگیرند که از جمله آن اهرم قدرت هسته‌ای ما است.

وی گفت: آمریکایی‌ها احساس می‌کنند دارند این اهرم قدرت ما را مدیریت می‌کنند و در واقع آنها چنین احساسی دارند.

این کارشناس سیاسی گفت‌: اهرم دیگری که داریم حوزه نفوذ منطقه‌ای ما است و اهرم دیگر، قدرت ایران در حوزه موشکی است که این را نیز با تهدید تحریم محدود می‌کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ در واقع آنچه باعث شد آمریکایی‌ها تاکنون به ایران حمله نکنند همین اهرم‌های قدرت در جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *