کاهش نرخ تورم ،نشانگر کاهش رونق اقتصادی کشور است

  مدیر عامل بانک قوامین اعلام کرد که کاهش نرخ تورم ، علامت خوبی در اقتصاد کشور نبوده زیرا نشان می‌دهد که رونق اقتصادی در کشور رو به کاهش است.

به گزارش سادس یه نقل ازغلامحسین تقی نتاج ،با بیان اینکه دولت اجازه نمی‌دهد بیش از ۴۰ درصد سرمایه بانک دربنگاه‌ها سرمایه گذاری شود، تصریح کرد که برای مثال سرمایه بانک قوامین یک هزار میلیارد تومان بوده که این بانک می‌تواند تا سقف ۴۰۰ میلیارد تومان سهام شرکت‌ها و بنگاه‌ها را خریدداشته باشد.
وی، در اشاره به اینکه نقدینگی یک هزار هزار میلیارد تومانی، نتوانسته اقتصاد کشور را از رکود خارج سازد، گفت که پایین بودن نرخ بازدهی تولید سبب شده که تقاضا برای تامین مالی با نرخ بالا در سرمایه گذاری‌ها وجود نداشته باشد.
تقی نتاج اذعان داشت که در حال حاضر بیشتر تقاضاها برای انجام فعالیت بازرگانی بوده و به دلیل پایین بودن نرخ ارز افراد ترجیح می‌دهند که تسهیلات را به سمت واردات و فعالیت‌ها واسطه‌گری ببرند.
به گفته وی هم اکنون روند انجام فعالیت تولیدی در کشور رو به کاهش بوده و تولید جذابیتی ندارد و اضافه کرد که تولید کنندگان عمده قطعات خود را از خارج از کشور وارد کرده و پس از بسته‌بندی در داخل تحویل مشتری می‌دهند.
وی، خود را یکی از مدافعان کاهش نرخ سود بانکی دانست و گفت که از لحاظ منطقی، پذیرفتنی نیست که نرخ تورم کاهش یابد اما نرخ سود بانکی کاهش نیابد.
تقی نتاج، با انتقاد از برخی از بانک‌ها گفت که عده‌ای از این بانک‌ها با ابزارهایی مثل صندوق سرمایه گذاری بازار سپرده‌های بانکی را به هم ریخته و این بانک‌ها با اخذ مجوز از بازار سرمایه و ایجاد صندوق سرمایه گذاری و پرداخت نرخ‌های جذاب تا ۲۲ درصد سپرده سایر بانک‌ها را نیز جذب می‌کند.
به گفته وی، منابعی که تاکنون توسط بانک‌ها جذب شده، در قالب انواع وام و تسهیلات در اختیار تسهیلات گیرندگان قرار گرفته است که در موعد مقرر هم آنها این تسهیلات را به شبکه بانکی باز می‌گردانند.
مدیر عامل بانک قوامین گفت که طبق مصوبه مجمع یک بازه زمانی دو ساله برای افزایش سرمایه این بانک در نظر گرفته شده که تلاش‌ها بر این است که تا دربازه زمانی مصوب مجمع، افزایش سرمایه مورد نظر محقق شود.
وی،با بیان اینکه پذیره نویسی افزایش سرمایه این بانک انجام شده، گفت که سهامداران بانک از حق تقدم استفاده کرده و وجهی از افزایش سرمایه را نیز واریز کرده‌اند که عملیات اداری و حقوقی آن در بانک مرکزی و اداره ثبت شرکت‌ها در حال انجام است.
به گفته تقی نتاج مهمترین برنامه این بانک در سال جاری کاهش هزینه سود سپرده و هزینه‌های جاری خواهد بود و اذعان داشت که بانک متبوع او در تلاش است تا سود مورد نظر در سال مالی ۹۴ محقق سازد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *