اظهارات زنگنه و کاهش تولید لیبی نفت را گران کرد

اخلال در عرضه نفت لیبی و گمانه زنی ها در مورد اینکه توافق کاهش تولید تا پایان امسال تمدید می شود موجب شد تا قیمت نفت امروز برای دومین جلسه متوالی افزایش یابد.

به گزارش سادس به نقل از رویترز، اخلال در عرضه نفت لیبی و گمانه زنی ها در مورد اینکه توافق کاهش تولید تا پایان امسال تمدید می شود موجب شد تا قیمت نفت امروز برای دومین جلسه متوالی افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۹ سنت، معادل ۰۶ درصد افزایش به ۵۱ دلار و ۶۲ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز امروز ۳۴ سنت، معادل ۰.۷ درصد رشد داشت و به ۴۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

دیروز قیمت هر دو شاخص نفتی بیش از یک درصد افزایش داشت.

به گفته یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت لیبی، تولید نفت از میادین غربی شراره و وفا توسط معترضان مسلح متوقف شده و میزان تولید نفت لیبی ۲۵۲ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

گرگ مک کینا، استراتژیست ارشد موسسه آکسی تریدر در این باره گفت: «کاهش تولید نفت (لیبی) در کنار اظهارات روز گذشته وزیر نفت ایران که گفته بود احتمالا توافق کاهش تولید تمدید خواهد شد به افزایش قیمت نفت کمک کرده است.»

سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و برخی دیگر از تولید کنندگان از جمله روسیه توافق کرده اند که تولید روزانه نفت خود را در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ به میزان حدود ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند.

اما در حالی که بازارها با وجود کاهش تولید محقق شده، همچنان با مازاد عرضه روبروست، انتظارات گسترده ای شکل گرفته مبنی بر اینکه توافق کاهش تولید در نیمه دوم امسال هم تمدید خواهد شد.

به رغم افزایش اجماع تولید کنندگان بر سر تمدید توافق، اما همچنان بحث هایی در مورد استراتژی تولید کنندگان و به ویژه اوپک برای برقراری توازن مجدد در بازار وجود دارد.

در حالی که اوپک و به ویژه عربستان تولید خود را کاهش داده اند، سایر تولید کنندگان در این طرح مشارکت ندارند و به سرعت در حال پر کردن شکاف ناشی از کاهش عرضه اوپک در بازار و به دست آوردن سهم بیشتر از عرضه هستند.

به ویژه در آمریکا، تولید کنندگان نفت شیل از این فرصت برای افزایش تولید خود استفاده کرده اند.

ارسال شده در دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آخرین آمار ماموریت‌های طرح ملی امداد و نجات نوروزی

چ فروردین ۹ , ۱۳۹۶
رئیس سازمان امداد و نجات آخرین آمار ماموریت‌های نیروهای سازمان را اعلام کرد. مرتضی سلیمی در گفت‌وگو با سادس، ضمن ارائه گزارشی طرح ملی امداد و نجات نوروزی ٩۶ گفت: از ٢۵ اسفندماه سال گذشته تا هشتم فروردین ماه در مجموع  3400 مورد عملیات توسط نیروهای هلال احمر انجام شده‌است که […]