مسمومیت ۱۱نفر بر اثر استنشاق گاز منواکسیدکربن در خوابگاه گرمسار


مسئول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: بر اثر استنشاق گاز منواکسیدکربن ۱۱نفر که در یک خوابگاه اقامت داشتند مسموم شده و توسط اورژانس ۱۱۵ گرمسار به بیمارستان معتمدی این شهر منتقل شدند.

به گزارش سادس، مسئول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اعلام این خبر اظهار کرد: روز گذشته طی تماسی با فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ شهرستان گرمسار و درخواست امدادرسانی  سریعاً تکنسین‌های اورژانس پیش بیمارستانی۱۱۵ شهرستان، در محل حاضر و پس از بررسی وضعیت جسمی مصدومان متوجه شدند بر اثر استنشاق منوکسید کربن، دچار مسمومیت شده اند.

وی ادامه داد: تکنسین‌های اورژانس ضمن اقدامات اولیه ۱۱نفر بوسیله ۴ دستگاه آمبولانس به بیمارستان معتمدی منتقل و همگی پس از دریافت خدمات بصورت سرپایی مداوا و ترخیص شدند.
 

یحیائی گفت: در روزهای گذشته نیز شاهد این اتفاق در دیگر نقاط استان بوده ایم و لازم است تمامی شهروندان و مراکزی که خدمات اقامتی به مسافران ارائه می‌دهند نسبت به رعایت نکات ایمنی اهتمام لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه گاز سمی منوکسیدکربن یکی از خطرناکترین گازهایی است که می‌تواند باعث مسمومیت تنفسی و مرگ شود،خاطرنشان کرد: این گاز بی‌رنگ و بی‌بوست و در اثر احتراق ناقص مواد سوختنی تولید می‌شود.

وی هشدار داد: منواکسیدکربن بویژه در فصل‌های سرد سال به‌دلیل استفاده از بخاری، آب گرمکن، اجاق گاز غیر استاندارد یا استفاده از سیستم تهویه نامناسب(دودکش) و همچنین نصب نکردن صحیح آنها و سهل انگاری مصرف کننده، جان بسیاری از انسانها را به‌مخاطره می‌اندازد و در مواردی به مرگ افراد نیز می‌انجامد.

یحیائی بیان کرد: استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، استفاده نکردن از وسایل گازسوز و گرمایشی فاقد دودکش، کنترل دودکش قبل از استفاده از وسایل گرمایشی و حصول اطمینان از باز بودن مسیر آن، روشن نکردن خودرو در پارکینگ در بسته به مدت طولانی، اجتناب از قرار دادن منقل یا شعله باز در زیر کرسی و نصب نکردن آبگرمکن در حمام از مواردی است که برای جلوگیری از گازگرفتگی باید رعایت شود.
 

وی سردرد، سرگیجه، تهوع و بیقراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب ها که در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود را از نشانه های هشدار دهنده مسمومیت با گاز COاعلام کرد.
 

مسئول ستاد نوروزی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اقدامات اولیه در برخورد با فرد مسموم شده بر اثر گاز سمی منوکسیدکربن افزود: ابتدا جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید، سپس وسیله گرمازا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید و به شتاب فرد مصدوم را از منطقه آلوده وارد هوای آزاد کنید و بسرعت با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سه مدال در انتظار لیگ جهانی کاراته کاهای ایران

ش اسفند ۲۸ , ۱۳۹۵
دومین روز از پیکارهای لیگ جهانی در حالی به پایان رسید که گنج زاده، پورشیب و حسن بیگی در جدول رپه شارژ برای کسب مدال برنز فردا (یکشنبه) به مصاف رقبایشان می‌روند. به گزارش سادس به نقل از سایت فدراسیون کاراته، دومین دوره لیگ جهانی کاراته در سال ۲۰۱۷ موسوم […]