سپرده‌های قرض الحسنه کفاف وام ۱۰ میلیونی ازدواج را نمی‌دهد

 معاون سابق نظارتی بانک مرکزی با بیان این که بانکها توان پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج را ندارند گفت تورم بالا و ممنوعیت تبلیغات برای جذب سپرده های قرض الحسنه باعث افت سطح این نوع سپرده ها در بانک ها شده است.
 به گزارش سادس به نقل ازرویکرد حمید تهرانی‌فر،در ارتباط با ارائه وام ازدواج ۱۰ میلیونی به زوجین طبق مصوبه مجلس و منابعی که در این ارتباط در نظر گرفته نشده است گفت: در هنگامی که مجلس شورای اسلامی در حال تدوین و تصویب این مصوبه بود من خیلی تلاش کردم که مجلس تصمیمی نگیرد که با واقعیت‌های بانکی تطابق نداشته باشد و بانکها نتواننداجرا کنند.

این کارشناس حوزه پولی و بانکی با بیان این که در دولت گذشته شاهد افزایش تورم ۴۰ درصدی بودیم و این نرخ تورم درکاهش میزان سپرده‌های قرض‌الحسنه نیز موثر بود، اظهار کرد: بر اساس این تغییر و تحولات اقتصادی، مردم سپرده‌هایشان را در سپرده های قرض‌الحسنه کاهش دادند و در سپرده‌های مدت دار که دارای نرخ سود بالا بود قرار دادند و این خود باعث شد که منابع قرض‌الحسنه کاهش پیدا کند.

وی با بیان این که وامهای ازدواج از همین سپرده‌های قرض‌الحسنه تامین می‌شود ،افزود:‌ متاسفانه بر اساس اطلاعات نادرستی که به مجلس ارائه شد، مصوبه‌ای تنظیم شد که در عمل باعث ایجاد مشکلات ساختاری و نقدینگی برای بانکها می‌شود و بانکها توان پرداخت ۱۰ میلیون وام ازدواج را ندارند.

تهرانی فر با بیان این که پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که ۴۵۰ هزار نفر برای دریافت وام ازدواج ۳ میلیونی در نوبت هستند، ادامه داد: در حال حاضر که میزان این وام به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده روند ارائه وام طولانی‌تر و سخت‌تر شده است .

این مقام مسئول سابق دربانک مرکزی، با بیان این که با توجه به این روند بانکها نمی‌توانند به تمام متقاضیان، وام ازدواج بدهند افزود:‌در گذشته بانک‌ها این اختیار و اجازه را داشتند که برای افزایش سپرده‌های قرض‌الحسنه تبلیغات انجام دهند ولی در حال حاضر این تبلیغات نیز کاهش پیدا کرده و همانطور که گفتم این موضوع و دیگر مسائل مورد اشاره باعث کاهش سپرده‌های قرض‌الحسنه شده است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *