بانکها مصوبه نرخ سودشورای پول واعتبار رارعایت می کنند

 احمد مجتهد رئیس هئیت مدیره بانک سامان، گفت: بانک های متخلف با ارائه نرخ های سود ۲۰ یا ۲۲ درصد دنبال بی ثباتی در نظام بانکی هستند.
به گزارش سادس به نقل ازرویکرد احمد مجتهد رئیس هئیت مدیره بانک سامان درباره نرخ سود بانکی، گفت: حساب و کتاب بانکها در خصوص اجرای نرخ سود کاملا مشخص و طبق شورای پول واعتبار است.

وی ادامه داد: اما بعضی از بانکها دچار کمبود نقدینگی هستند و این کمبود را از جیب خود تامین می کنند.

مجتهد تصریح کرد: هم اکنون ۴ الی ۵ بانک با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند یعنی روی خط قرمز قرار دارند و در ساختار مالیشان دچار مشکل هستند.

وی افزود: بانکهایی که با کمبود نقدینگی مواجه هستند با روش های غیر متعارف اقدام به تاسیس صندوق سرمایه گذاری برای جذب سرمایه می کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که در زمان مسئولیت خود در پژوهشکده پولی ومالی بانک مرکزی همواره مخالف تعیین نرخ های دستوری سود بودید، گفت: الآن نرخ های سود تعیین شده نیمه دستوری است ولی آن زمان که اشاره کردید پایین آوردن نرخ های سود بانکی به بانکها کاملا تحمیلی بود.

رئیس هئیت مدیره بانک سامان ادامه داد: در آن زمان با وجود نرخ تورم بالا عملا از نظر اقتصادی اقدام به سرکوب اقتصادی می کردند که یک روش کاملا غلط است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا الآن فکر نمی کنید که نرخ تورم را ظاهرا پائین آورده اند؟گفت: به ۲ علت همچین فکری نمی کنم یکی آنکه ۲مرکز رسمی برای رصد آمارهای اقتصادی کشور وجود دارد، دوم آنکه نرخ تورمی که اعلام می شود متوسط بهای ۳۰۰ و چند قلم کالا وخدمات است.

مجتهد با بیان اینکه خطای آماری در سیستم های تعیین نرخ تورم بین ۱تا۲ درصد است، افزود: نرخ تورم فعلی کاملا منطقی و درست است.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *