روند نام‌گذاری سالها توسط مقام معظم رهبری

یکی از روش های ترسیم سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور که بر عهده مقام معظم رهبری می باشد نام گذاری سال ها است.

به گزارش سادس به نقل از «تیتریک»، براساس قانون اساسی کشور ترسیم و ابلاغ سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور بر عهده رهبری نظام می باشد . این وظیفه از طرق مختلف به اجرا در می آید. سخنر انی ها، ابلاغ ها، نامه ها، دستور و در پاره ای موارد حکم حکومتی.

اما یکی از روش ها و شیوه های ترسیم جهت گیری کلی نظام و مسئولین که به ابتکار رهبری کنونی انقلاب ایجاد گردیده است نام گذاری سال ها است. ایشان به طور رسمی از سال ۱۳۷۸ در پیام نوروزی خود به این مسئله اشاره کردند و در سال های بعد نیز این روند را ادامه دادند به طوری که هر سال بر اساس تحولات و اتفاقات و بررسی بدنه کارشناسی نظام و مشورت با نخبگان نام و عنوانی را ابتدای نوروز برای سال آینده بر می گزینند. و طی آن سال نیز عمده سیاست ها و جهت گیری ها را بر اساس آن تنظیم و پیگیری می نمایند.

ایشان تا سال ۷۸ از نام گذاری صریح و مشخص سالها پرهیز می نمودند و صرفاً تاکید های لازم را در پیام نوروزی مطرح می کردند. از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۷ دولت کارگزان با اولویت های سازندگی ، توسعه اقتصادی و توجه ویژه به بازسازی کشور مبتنی بر الگوهای توسعه ای رایج بود. طی این سالها تاکید رهبر انقلاب بیشتر بر اموری چون اصلاح امور، عدالت اجتماعی،وجدان کار، انضباط اقتصادی، پرهیز از اسراف و صرفه جویی، و توجه و تحکیم معنویت تاکید داشتند.

 

سال  عنوان سال 

۱۳۶۹  تاکید بر «تحول درونی و اصلاح امور»

۱۳۷۰  تاکید بر «صبح روشنی»

۱۳۷۱  تاکید بر «تحکیم معنویت»

۱۳۷۲  تاکید بر «عدالت اجتماعی»

۱۳۷۳  تاکید بر «صرفه‌جویی»

۱۳۷۴  تاکید بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»

۱۳۷۵  تاکید بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور»

۱۳۷۶  تاکید بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی»

۱۳۷۷  تاکید بر «صرفه جویی و پرهیز از اسراف،قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی»

۱۳۷۸  امام خمینی (ره)

۱۳۷۹  امام علی(ع)

۱۳۸۰  اقتدارملی و اشتغال‌آفرینی

۱۳۸۱  سال عزت و افتخار حسینی

۱۳۸۲  خدمت‌گزاری.

۱۳۸۳  پاسخگویی

۱۳۸۴  سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی

۱۳۸۵  پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)

۱۳۸۶  اتحاد ملی، انسجام اسلامی

۱۳۸۷  نوآوری و شکوفایی

۱۳۸۸  حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف.

۱۳۸۹  همت مضاعف، کار مضاعف.

۱۳۹۰  جهاد اقتصادی

۱۳۹۱  تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى

۱۳۹۲  حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی

۱۳۹۳  اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی

۱۳۹۴  دولت و ملت، همدلی و همزبانی

۱۳۹۵ …

سال ۱۳۷۸ به دلیل مصادف بودن صدمین سال تولد امام خمینی (ره) عنوان سال به نام ایشان برگزیده شد.

 

سال ۱۳۷۹ نیز چون دو عید غدیر طی سال شمسی وجود داشت نام امام علی(ع) برای سال انتخاب شد.

 

سال ۱۳۸۰ با همزمانی تحولات منطقه ای و گسترش نا امنی پیرامون کشور عنوان اقتدار ملی و اشتغال آفرینی برگزیده گردید. در این سال سیاست خارجی کشور با عنوان گفت گوی تمدن از سوی رئیس جمهور مطرح شده بود.

سال ۱۳۸۱ نیز همانند سال ۷۹ ایام عزاداری محرم دوبار در سال شمسی قرار گرفته بود و فروردین آن سال رنگ و بوی حسینی در کشور موج می زد. این سال سال عزت و افتخار حسینی نام گذاری شد.

 

 

سال ۱۳۸۲ به عنوان سال خدمت گذاری نام گذاری گردید. حمله نظامی آمریکا به عراق در ابتدای این سال از جمله مهمترین تحوالات منطقه بود.

سال ۱۳۸۳ پاسخ گویی انتخاب شد. این سال اخرین سال دولت اصلاحات بود و بسیاری از دستگاه ها و نهادها اطلاعات و گزارش فعالیت های خود را به مردم ارائه کردند.

سال ۱۳۸۴ مصادف بود با تهدیدات ایالات متحده و کشمکش اروپا و جمهوری اسلامی بر سر فعالیتهای هسته‌ای. این امر موجب گردید تا رهبر انقلاب مطبوعات، احزاب و سیاست‌مداران داخلی را به نوعی همبستگی و دوری از مناقشات داخلی دعوت کند و با توجه به انتخابات ریاست جمهوری این سال را سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی نام نهادند.

سال ۱۳۸۵ در سال گذشته موجی از تحرکات و توهین ها به مقدسات اسلامی شکل گرفت که در راس آنها توهین نشریات دانمارکی به پیامبر اسلام بود و همچنین دوبار در سال شمسی رحلت حضرت محمد (ص) قرار گرفت. نام این سال نیز پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله انتخاب شد.

 

سال۱۳۸۶ آیت الله خامنه ای در پیام نوروزیشان فرمودند: «با نگاه به حوادث و مسائل جهانی بروشنی درمی‌یابیم که دشمنان ملت ایران درصدد آنند که دشمنی خود را از دو راه با ملت ایران به تحقق برسانند یکی، ایجاد تفرقه در میان صفوف ملت؛ از بین بردن یکپارچگی ملت ایران؛ و دومی، ایجاد مشکلات اقتصادی و تلاش برای توقف ملت ایران در زمینه‌های گوناگون سازندگی کشور و رفاه عمومی خود».با توجه به این دو اولویت برای این سال نام اتحاد ملی، انسجام اسلامی برگزیده شد.

 

سال ۱۳۸۷ نوآوری و شکوفایی نامی بود که برای این سال انتخاب گردید.

 

سال ۱۳۸۸ هم زمان بود با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری. اما رهبر انقلاب شعار سال را حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف انتخاب کردند. برپایی فتنه و اغتشاشات بعد از انتخابات از تحولات برجسته و تاثیر گذار این سال بود که شاید شعار سال و تحقق آن را به حاشیه برد .

 

سال۱۳۸۹ رهبر انقلاب در پیام نوروزی اشاره ای به حوادث سال گذشته و فتنه داشتند و فرمودند: «برای اینکه بتوانیم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفیتهای کشور حرکت کنیم، احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم؛ کار را متراکم‌تر و پرتلاش‌تر کنیم» و نام سال را همت مضاعف و کار مضاعف گذاشتند.

 

سال ۱۳۹۰ با شروع طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش تحریم های بین المللی رهبر انقلاب ضرورت پرداختن به اقتصاد و مسائل پیرامون آن را از حد توصیه و تاکید بالاتر بردند و این سال را سال جهاد اقتصادی نامیدند و خواستار مجاهدت کلیه اقشار و نهادها در این زمینه شدند.

 

 

سال ۱۳۹۱ همراه با اوج گرفتن مشکلات اقتصادی و تحریم ها بود.به دلیل رکود اقتصادی و افزایش قیمت ارز تولیدات داخلی با مشکل دی مواجه شدند. مجموعه ای از این مسائل باعث نام گزاری سال جدید با عنوان تولید ملى و حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى بود.

 

سال ۱۳۹۲ طی این سال انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برگزار می شد و از طرفی مسائل اقتصادی عمده توجه مسئولان و مردم را به خود جلب کرده بود. عنوان حماسه‌ی سیاسی و حماسه‌ی اقتصادی با رویکرد به انتخابات و اقتصادی و روحیه حماسی انتخاب شد.

 

سال ۱۳۹۳ آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی این سال فرمودند: « مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به‌درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه‌ی اقتصاد و هم در زمینه‌ی فرهنگ. لذا من شعار امسال را و نام امسال را این قرار دادم: اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی »

سال۱۳۹۴ این سال همراه بود با پیگیری پرونده هسته و البته به نتیجه رسیدن آن. پس از دوازده سال توافق هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ موسوم به برجام به نتیجه نشست. همچنین انتخابات مجلس نیز در پایان سال باید برگزار می شد. با توجه به حضور دولت در عرصه های بین المللی و اقتصادی و لزوم حمایت و پشتیبانی مردم نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی برگزیده گردید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *