قدرت ایران در منطقه و جهان غیرقابل انکار است/روح و اعتقاد ایران اسلامی با تروریست بیگانه است

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه روح و اعتقاد ایران اسلامی با تروریست بیگانه است، گفت‌: امروز قدرت و تاثیر ایران در منطقه و جهان غیرقابل انکار است.

به گزارش سادس به نقل ازخبرگزاری تسنیم، حسن قشقاوی در مراسم جشن انقلاب در مسجد الجواد(ع) محلات با اشاره به دستور اخیر ترامپ اظهار داشت: ترامپ دستور منع ورود تبعه 7 کشور اسلامی از جمله ایران را صادر کرد که ایران در مقابل این رفتار به کشتی‌گیرهای آمریکایی ویزا نداد که البته از دیشب هواپیماها اجازه سوار کردن مسافر ایرانی را یافته‌اند که نشان از عقب‌نشینی از این دستور نابه‌جا دارد.

وی افزود: در دوره‌ای که دیوارها از طرف تمام کشورهای دنیا برداشته شده رئیس جمهور آمریکا تصمیماتی اتخاذ می‌کند که نه توجیهی ندارد و از سوی دیگر ورود اتباع 7 کشوری که در انفجارهای توجیحی مورد نظر ترامپ نقشی نداشتند را از ورود به آمریکا منع می‌کند.

قشقاوی تصریح کرد: این در حالی است که روح و اعتقاد ایران اسلامی با تروریست بیگانه است و خود از آسیب‌دیدگان از تروریست علیه اتباع و مسئولانش است و ایران کشوری به دنبال آرامش با این وجود اگر دستور منع ورود بدهند با وجودی که ایران با دیوارکشی مخالف است اما همین عکس‌العمل را دارد.

وی ادامه داد: با عقب‌نشینی ترامپ و براساس بیانیه وزارت خارجه از روز یکشنبه هیچ مانعی برای ورود به ایران نیست.

قشقاوی خاطرنشان کرد: ایران در قدرت چانه‌زنی و دیپلماسی نرم در دوره‌های مختلف نظام اسلامی موفق بوده چرا که اعتقاد داریم مذاکره و نرمش با اقتدار هنرمندانه برمبنای منافع ملی بعضا از زور و جنگ کارسازتر است هر چند در برخی موارد اقتدار در رویارویی است.

دشمن بر غیرقابل نفوذپذیر بودن جمهوری اسلامی تاکید دارد

معاون وزیر امور خارجه به نوشته آخر کسینجر درباره ایران گفت: این تحلیل‌گر آمریکایی در آخرین اثرش با اشاره به تاریخ ایران به حاکمان آمریکا توصیه می‌کند به فکر اشغال کشور ایران و حکومت بر ایران نباشند.

قشقاوی افزود: جمهوری اسلامی ایران 20 سال است در مذاکرات خود در حال تلاش برای دریافت سهم خود از دریای خزر است و به هیچ وجه اجازه کم شدن حتی یک وجب خاک از سرزمین خود را نمی‌دهیم این درحالی بوده که در زمان شوروی سابق و ضعف حکومت ایران سهم 12 درصدی برای ایران از دریای خزر تعیین شده بود.

وی بیان کرد: دیپلمات‌های ایران پرچم‌داران قدرت نرم ایران بودند و جمهوری اسلامی و هیچ‌گاه مذاکره را رها نکرد و در کنار تمامی مولفه‌های قدرت خود دیپلماسی را در دستور کار دارند.

قدرت و تاثیر ایران در منطقه و جهان غیرقابل انکار است

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به دعوت نشدن از کشور ایران در نخستین دور مذاکرات صلح سوریه گفت: در حالی که 136 کشور جهان به مذاکرات صلح سوریه در مراکش دعوت شدند برای دهن کجی به ایران اسلامی هیچ دعوتی از کشور ما برای این دور از مذاکرات انجام نشد اما امروز می‌بینیم در آخرین دور مذاکرات دیدیم کشورمان با اقتدار حضور داشت و تعیین می‌کرد که چه کشورهایی باید حاضر باشند و چه کشورهایی نباید حضور داشته باشند که این بیانگر قدرت و تاثیر جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان است.

قشقاوی به تشابهات عملیات‌های دوران دفاع مقدس با عملیات مذاکرات دیپلماتیک اشاره کرد و افزود: همان طور که عملیات‌های نظامی ما در دوران دفاع مقدس با پیروزی و شکست‌هایی همراه بود عملیات‌های ما در مذاکرات و حوزه دیپلماتیک با پیروزی‌ها و شکست‌هایی روبه‌رو بوده‌اند.

وی بیان کرد: اگر مذاکره‌ای با شکست روبه‌رو شده است نباید تلاش‌های صادقانه اعضای تیم مذاکره کننده را نادیده گرفت این در حالی است که در دوران دفاع مقدس هم نمی‌شد و نباید به خاطر شکست یک عملیات به نیروهای عمل کننده خرده گرفت.

اجازه جداشدن وجبی از خاک کشور را نمی‌دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت دهم با اشاره به موضوعات قرآنی گفت: یکی از شیرین‌ترین و بلندترین داستان‌های قرآنی موضوع زندگی حضرت موسی(ع) است که در زمان خود با فرعون به عنوان یک طاغوت در حال مبارزه بود و به عنوان یک انقلابی موفق به برچیدن تاج و تخت فرعون شد.

وی افزود: تفرقه و دودستگی سازی در بین جامعه از شیوه‌های فرعون در دوران حکومت‌داری بود این در حالی بود که فرعون و فرعونیان همواره با زنجیرکشیدن اقشار ضعیف جامعه و تفرقه‌افکنی به دنبال حفظ حکومت ظالمانه خود بوده و در این دوران نیز فرعونیان زمانه نیز تداوم بخش این راه هستند.

قشقاوی تصریح کرد: حفظ تمامیت ارضی از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز یکی از موضوعات مهم کشور بوده زیرا حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی یک حس ناسیونالیستی نبوده بلکه استقلال کشورها در توجه به همین تمامیت ارضی است و جمهوری اسلامی در تمام سال‌های پس از انقلاب اسلامی تلاش کرده به هیچ شخص و کشوری اجازه دخالت در امور کشورش را ندهد.

وی ادامه داد: بیش از 70 درصد از خاک ایران در طول 200 سال اخیر و از زمان قاجار از ایران جدا شد به طوری که عهدنامه‌های ترکمنچای، گلستان و پیمان آخال نمونه‌هایی از عهد نامه‌های ننگینی بود که در زمان پادشاهان قاجار بسته و منجر به تفکیک قسمت‌های مختلفی از کشور شد.

حتی در زمان حکومت رضاخان و محمدرضا پهلوی مناطقی از غرب ایران جدا شد اما این رویه با اقتدار در دوران نظام مقدس جمهوری اسلامی تغییر کرد و ایران اسلامی در دفاع از تمامیت ارضی و استقلال خود به هیچ وجه کوتاه نمی‌آید و حتی اجازه جدایی یک وجب از خاکش را نداده به طوری که در دوران دفاع مقدس این موضوع به خوبی نشان داده شد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *