توصیه های پلیس فتا به گردشگران تورهای خارجی

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره صرافی های فضای مجازی هشدار داد.
به گزارش سادس به نقل از پلیس فتا، سرهنگ علیرضا آذردرخش با توجه به سفرهای نوروزی و مسافرت‌های خارجی گفت: بسیاری از صرافی‌های فضای مجازی فاقد مجوزند و با تعیین شروط خاصی برای تورهای برون مرزی نوروزی مثل ثبت‌نام در سایت و وارد کردن توصیه های پلیس فتا به گردشگران تورهای خارجیاطلاعات کامل فرد به همراه شماره حساب به دنبال سرقت اطلاعات مسافران خارجی نوروز هستند.
وی در توصیه به کاربران فضای مجازی برای تهیه ارز افزود: مراجعه به صرافی ها یکی از ملزومات انجام سفرهای خارجی بوده است و مسافران باید دقت لازم را در هنگام تبدیل ارز داشته باشند.
سرهنگ آذردرخش گفت: هموطنان عزیز دقت داشته باشند به صرافی های مجاز مراجعه و مبادلات خود را انجام دهند.
وی افزود: طبق ماده ۳۳ دستور العمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها، صرافی ملزم به ارائه رسید و فاکتور معتبر با امضاء مجاز و ممهور به مهر صرافی و به نام و امضای مشتری است؛ بنابراین صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی تخلف نمی‌کنند و در صورت تخلف با مراجعه به بانک مرکزی و نشان دادن، رسید و فاکتور خرید می‌توان از آنها شکایت کرد.
سرهنگ آذردرخش یادآور شد: مسافران حتی برای خرید برخی از کارت‌های اعتباری می‌توانند به صرافی‌های دارای مجوز بانکی مراجعه کنند، البته به جای کارت‌های اعتباری بهتر است از دبیت‌کارت استفاده کنند به این معنا که کارت‌های دارای موجودی که شما تا سقف موجودی خود مجاز به خرید هستید.
وی افزود: هرچند دبیت‌کارت باید با نام و مشخصات خود مسافر باشد و از دریافت دبیت‌کارت با مشخصات افراد دیگر خودداری شود چرا که این امر می‌تواند برای آنها دردسرساز باشد.
سرهنگ آذردرخش افزود: بسیاری از صرافی‌های فضای مجازی فاقد مجوز بوده و با تعیین شروط خاصی برای تورهای برون مرزی نوروزی مثل ثبت‌نام در سایت و وارد کردن اطلاعات کامل فرد به همراه شماره حساب به دنبال سرقت اطلاعات مسافران خارجی نوروز می‌باشند.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: گردانندگان این سایت‌ها با جمع آوری اطلاعات مسافران مثل آدرس و شماره تلفن و زمان نبود آنها می‌توانند دست به سرقت از منزل آنها بزنند، لذا به هیچ عنوان آدرس و شماره های ثابت منزل و محل کار خود را در این دست سایت‌ها وارد نکنید.
سرهنگ آذردرخش تاکید کرد: در صورت بروز هرگونه مشکل برای این مسافران نوروزی، آنها می توانند با مراجعه به پلیس درصدد رفع مشکل خود برآیند، همچنین در خصوص جرائم سایبری نیز می توانند از طریق سایت پلیس فتا به آدرس http://cyber.police.ir و گزینه contact us گزارش دهند.
وی در پایان گفت: پلیس فتا از همه کاربران می خواهد در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *